זוכרים שבשבוע שעבר סיפרתי לכם על רוח הרפאים של הדוכסית איזבלה שיצאה למלחמת חורמה מול המלך וראש הממשלה על מנת להעניק לבעלה השני תואר אצולה? אז אתמול, באופן פרדוכסלי, הגענו לבקר בבית האחרון שלנו לחופשת הקיץ. הבית נקרא Boughton house (ומבוטא באו-טון) ומעבר לעובדה שזה היה הביקור הכי משעמם שלנו בבית שמכונה גם ארמון וורסאי האנגלי (שם מטעה במיוחד), זה היה גם בית ילדותן של איזבלה ואחותה מרי בנותיו של הדוכס ממונטגיו, ושם גם המשיכה השושלת של מרי לשגשג ולגנוב את התארים מתחת לאפה של איזבלה…

מאוד מעניין לגלות על מה בחרו אצילים להילחם באותן שנים, כיון שאחוזת ביולי עמדה במרכז של מלחמות שונות לחלוטין רק מאתיים שנים קודם לכן, בתקופתו של תומס וריותסלי, אבי השושלת שמחזיקה בבית עד היום. אז אנשים ידעו בדיוק על מה שווה להילחם…על דת כמובן. הסיפור שלנו מתרחש באמצע המאה ה-16, או יותר נכון בשנת 1547, שנת חייו האחרונה של המלך המפורסם מכל, הנרי השמיני.

הנרי כידוע לכם המציא את הברקסיט הראשון כשהוא התנתק מרומא ומלפיתתה של הכנסייה הקתולית. רובכם בוודאי יודעים שהוא עשה את זה על מנת להיות מסוגל להתגרש מאישתו הראשון, קתרין מארגון, שלא הצליחה להוליד לו יורש, אבל מה שחלקכם אולי לא יודע הוא שעד יומו האחרון לא הייתה בגופו של המלך הנרי אפילו לא עצם פרוטסטנטית אחת, למעשה הנרי שמח להמשיך לשרוף פרוטסטנטים ממש כמו הבת שלו מרי. המהפכה של הנרי החלישה את הכנסייה מאוד, אבל עוד לא ממש יצרה כנסייה חדשה, מה שכמובן לא סיפק את הרוח הפרוטסטנטית שאחזה באנגליה ממש כמו בשאר אירופה, וזה היה הבסיס למתח עצום בחצר המלכות שלו.

כולם ידעו שהנרי עומד למות, אחרי הכל המלך היה בשלב הזה הר אדם שנאלץ לעלות לחדרו באמצעות סוג של מעלית מאולתרת, והשאלה הגדולה הייתה לאן ממשיכים מכאן? שני מחנות נוצרו בחצר, המחנה של הפרוטסטנטים שרצו לראות את המהפכה ממשיכה להתעצם, ואת הכנסייה האנגלית הופכת להיות פרוטסטנטית לחלוטין. בראש המחנה הזה אפשר לסמן את המלכה השישית והאחרונה של הנרי, קתרין פאר. קתרין התחתנה עם הנרי למרות שהייתה מאוהבת בגבר אחר (אתם מוזמנים לקפוץ לפוסט שלנו על טירת סודלי בכדי לקרוא על סיפור האהבה הלא מוצלח הזה קצת יותר)

אחת הסיבות העיקריות שהובילו את קתרין להתחתן עם הנרי (שהיה הבעל השלישי שלה) היתה הרצון לדחוף את המלך לכיוון הפרוטסטנטי, ואם לא לדחוף אותו לשם, לפחות להגן על המחנה הזה מפני המחנה השמרני של חצר המלכות, מחנה שנהנה מאוד מהמהפכה של הנרי, כי כולם קנו את אדמות הכנסייה והפכו לעשירים מופלגים, אבל פה מבחינתם היתה המהפיכה להסתיים. בראש המחנה הזה עמד תומס וריותסלי, האיש שהפך ב- 1542 להיות החזק ביותר בחצר המלכות של הנרי, ומי שרכש את מנזר ביולי והפך את ארמון הבישוף שלו לביתו הפרטי.

תומס וריותסלי הצליח לקדם את האג’נדה שלו, ולחסל כמה יריבים פוליטים מהמחנה הפרוטסטנטי בזכות קנאותו הדתית של הנרי השמיני, אבל המטרה הגדולה ביותר שלו הייתה המלכה עצמה, ואפילו הוא ידע שבשביל לנצח את קתרין פאר הוא יצטרך יותר מאשר האשמות אנונימיות, או איזה עד לא רציני. אז תומס חיפש לו מטרה שתעזור לו להפיל את קתרין ולמשבצת הזו נפלה אן אסקיו המסכנה, מי שנחשבת למשוררת האנגלית הראשונה.

אן אסקיו נולדה בצפון אנגליה בשנת 1521 . אביה היה בעל אדמות עשיר ואיש חצר אצל הנרי, כך שאפשר אפילו להניח שהנרי השמיני היה מודע לקיומה של אן (או לפחות אנשים בכירים מהמועצה שלו). אן הייתה פרוטסטנטית להוטה, ונהנתה מהשכלה איכותית לאותה תקופה. לאן היתה אחות גדולה בשם מרתה, שהייתה אמורה להתחתן עם בעל אדמות שכן. נישואים בתקופה ההיא כאמור היה עיסקה כלכלית לכל דבר ולא היו כרוכים בשום סוג של רגש. למרבה הצער מרתה נפטרה כשבועיים לפני החתונה המיועדת ואבא של אן פשוט החליט להחליף את הכלה ולתת לשכן את אן המסכנה בת ה-15. החתן היה תומס קים, קתולי צר אופקים וחסר השכלה, וכמו שאתם יכולים להניח, זה לא היה זיווג מוצלח אפילו בקנה מידה של המאה ה-16 ולמרות זאת לבני הזוג היו עדיין שתי בנות.

החיים של אן במחיצתו של בעלה היו בילתי אפשריים, לבסוף היא החליטה להימלט ממנו במטרה להגיע ללונדון אל חצר המלכות ולהתחנן למלך שייאפשר לה להתגרש (הוא הרי התגרש כבר מקתרין מארגון, אבל מוסד הגירושים עדיין לא היה ממוסד בחוקים ברורים). הנרי אפילו לא נפגש עם הצעירה, אבל היא לפחות מצאה לעצמה קבוצה של פרוטסטנטים להוטים כמוה וחברה אליהם. יחד הם הטיפו לאנשי לונדון תוך סיכון עצום. אן אכן נתפסה ונעצרה, אבל מאחר והיא היתה אישה כל מה שעשו לה היה לקרוא לבעלה שייקח אותה בחזרה הביתה.

אחרי שטעמה את האושר, אן לא יכולה היתה להישאר בצפון אנגליה ובהזדמנות הראשונה היא ברחה בחזרה ללונדון, ושוב חזר הניגון ושוב היא נעצרה ושוב בעלה היה צריך לבוא לקחת אותה בחזרה. הפעם הוא כבר היה עצבני למדי, אז הוא לקח אותה לעיר הסמוכה, לינקולן, וביקש שייאסרו אותה. אן ברחה בפעם השלישית וחזרה ללונדון, היא חזרה לשם נעוריה והמשיכה לעשות את מה שהיא הכי נהנתה ממנו – להטיף.

ב-1546 אנגליה היתה כאמור על סף רתיחה, וכשאן אסקיו נעצרה בשלישית היא הובאה בפני תומס וריותסלי, שבמסגרת תפקידיו היה גם האחראי על ה- Tower of London שבאותה תקופה בעיקר שימש כבית כלא. תומס החליט שאן אסקיו תוכל לתת לו את המידע המרשיע שהוא כל כך חיפש על קתרין פאר, וכדי להוציא את המידע הזה הוא היה מוכן לעבור על החוק ולהורות לסוהרים לענות את אן. החוק האנגלי אסר על עינויים של נשים (היו כמה יתרונות בודדים להיות אישה באותם ימים) ולכן הסוהרים סירבו לפקודתו של וריותסלי שהחליט לענות את אן בעצמו. הוא קשר אותה לגלגל העינויים והחל למתוח את גופה.

אתם יכולים לדמיין את הכאבים שאן סבלה על גלגל העינויים, אבל היא לא הסגירה אף אחד מחבריה, ובוודאי שלא מסרה שום מידע חשוב על קתרין פאר (שאני לא יודע אם בכלל היה ברשותה). תומס וריותסלי הלהוט המשיך לסובב את הגלגל, עד שהמפרקים של אן נקרעו. בשלב הזה אפילו הוא הבין שהוא לא ישיג את ההודאה הנחשקת והוא הורה להוציא אותה להורג על המוקד.

גופה של אן בת ה-26 היה שבור, היא אפילו לא יכולה היתה ללכת על רגליה אל המוקד הנודע לשימצה בסמיתפילד, והיא הובאה לשם קשורה לכיסא, ושם נשרפה בעודה בחיים. הדת הפרוטסטנטית לא מאמינה בקדושים כמו הקתולים, ועדיין אן נבחרה להיות אחת מהקדושים המעונים של הכנסיה הפרוטסטנטית האנגלית.

ומה קרה במאבק בין תומס והמלכה? ובכן, תומס החליט לנסות לעצור את קתרין פאר למרות הכל. למזלה של המלכה מרגלים במחנהו של וריותסלי דיווחו לה על כך יום לפני, והמלכה החליטה לנצל את הלילה שלפני לבלות עם המלך הנרי, ולהזכיר לו כמה הוא אוהב אותה. היא כנראה עשתה עבודה מוצלחת כיון שביום שלאחר מכן בשעה שבני הזוג טיילו להם (באיטיות יש לשער) בגני ארמון המפטון קורט, נכנס וריותסלי עם כמה חיילים וניסה לעצור את קתרין. הצרחות הזועמות של הנרי השמיני הניסו אותו ואת החיילים.

קתרין פאר

וריותסלי ויתר על הניסיון לרדוף אחרי קתרין, אבל הוסיף לשמור על כוחו, ואפילו זכה להפוך להיות הרוזן  הראשון מסאות’המפטון בתקופת בנו של הנרי, אדוארד השישי, צאצאיו בנו שושלת מפוארת שמחזיקה בין השאר בתואר של דוכסות סקוטית, וענף אחר מחזיק בארמון ביולי.

בשבוע הבא אנחנו מתחילים במסע טירות חדש לצפון אנגליה לחבל יורקשייר. יש למה לחכות (אז אם אתם מכירים חבר שרוצה להגיע ליורקשייר, שתפו איתו את הבלוג, שהוא יוכל לעשות את המסע הזה יחד איתכם – כפתור השיתוף נמצא ממש מתחת.  מחפשים עוד סיפורים מהבלוג?

בימי הביניים אפילו ההורוסקופ שלך יכול היה לגרום לעונש מוות…

כשכל התיירים נוסעים לוורונה לפגוש את רומיאו ויוליה, אנחנו מציעים לכם לנסוע למקום האמיתי שבו הכל קרה…

את דיאנה ספנסר שהתחתנה עם הנסיך יורש העצר אתם בטח זוכרים, אבל האם יצא לכם לשמוע על דיאנה ספנסר שכמעט התחתנה עם יורש העצר?

מי אמר שבמאה ה-17 לא הייתה רפואה מתקדמת? הנה סיפורו של הרוזן שהחליט יום אחד לפתוח מרפאת פוריות בלונדון

מעוניינים להתחיל לקרוא את הבלוג מהתחלה? הפוסט הראשון נמצא כאן

מעוניינים לקרוא על כל הטירות שביקרנו בהן? כולן נמצאות באתר האנגלי שלנו

 

1 comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*