אם אתם קוראים את החדשות מבריטניה, אתם בטח יודעים שהממלכה כולה סוערת אחרי שהתברר שהיועץ של ראש הממשלה הפר את תקנות הסגר ונסע מלונדון למרחק של 400 קילומטרים לבית של הוריו בצפון המדינה. אם זה לא מספיק, אז מסתבר שבמקום להישאר בבידוד (היו לו ולאישתו תסמיני קורונה) הוא בחר לנסוע כ- 50 קילומטרים ולבקר בטירת ברנרד. היועץ היה יכול לחסוך לעצמו את המסע הזה לו הוא רק היה קורא את הפוסט שלנו על הטירה שלא נשאר ממנה יותר מדי. אם פספסתם את הפוסט הנה הוא:

אני מקווה שקראתם את הפוסט שלי על טירת רבי, אחת מחמשת הטירות הכי שוות באנגליה. אם אתם זוכרים את ההיסטוריה של אותה טירה מדהימה, אתם בוודאי זוכרים שאירוע מאוד מסויים וגורלי גרם לכך שמשפחת נוויל האימתנית איבדה את כל רכושה כולל את טירת רבי שעברה למשפחת Vane (זאת מהסיפור על ההורים שניסו להרוס לבן שלהם את הטירה), ובכן בואו נחזור לאירוע הזה, כי הגיע הזמן לבקר בטירה אחרת שנקראת Castle Barnard.

אם אתם מבקרים היום בטירה הזו (ועוד מעט תבינו למה כדאי לכם מאוד לתכנן יום טיול מיוחד באיזור) אתם בוודאי תתאכזבו כיון שלא נשאר ממנה הרבה, ובכן הסיבה לכך קשורה אף היא באותו אירוע, המרד של הצפון, ויותר נכון, במשפחת ווין.

אחרי שהמלכה אליזבת החרימה את כל נכסיהם של משפחת נוויל היא מכרה אותם לכל המרבה במחיר. טירת רבי וטירת ברנרד נמכרו שתיהן לסר הנרי ווין, פוליטיקאי שהתחתן בצורה מצויינת (כלומר עם אישה עשירה). להנרי לא הייתה את היכולת לתחזק שתי טירות, ולכן הוא החליט לבחור רק אחת, ולהשתמש בטירה השנייה כבמאגר של חומרי בנייה על מנת לשפץ ולשפר את הטירה שבחר, אני אתן לכם שלוש שניות לנסות לנחש באיזו טירה הוא בחר להשקיע…

הסיבה העיקרית לכך שהנרי בחר לוותר על טירת ברנרד הייתה העובדה שהיא ספגה נזק במרד של הצפון, וגרוע מכך, היא הייתה קרובה מדי לעיירה שהקיפה אותה, כלומר, לא היה לה מקום שבו אפשר היה לעצב גנים מרהיבים, שהתחילו להיות עניין מאוד פופולרי בתקופה האליזבתנית, בעוד שטירת רבי הייתה מרוחקת מספיק מהכפר הקרוב.

במשך מספר שנים עשו אנשיו של הנרי ווין שמות בטירת ברנרד עד שהיום לא נותר ממנה יותר מדי, אבל זה לא אומר שהיא לא טירה מעניינת, ואפשר אפילו לומר מעניינת מאוד. בניגוד לטירת רבי, טירת ברנרד אפילו הייתה טירה מלכותית כיון שהיא הייתה אחת מהטירות האהובות ביותר על ידי ריצ’רד השלישי (שהיה כמובן נשוי לאחת מבנות משפחת נוויל).

עם זאת, הסיפור הכי גדול של טירת ברנרד בהקשר של ההיסטוריה האנגלית קשור ישירות באותו מרד של הצפון, ואפשר לומר שבזכות הטירה הזו ההיסטוריה שלנו היום נראית כמות שהיא, כיון שאילו המרד הזה היה מצליח, אנגליה הייתה אולי חוזרת להיות קתולית תחת מרי מלכת הסקוטים, והכל היה נראה אחרת, אבל כאמור זה לא קרה בזכות ברנשם בשם סר ג’ון בואס

סר ג’ון בואס היה האיש של המלכה אליזבת בצפון. באותה תקופה, למרות שהקתולים היו כבר מיעוט באנגליה, בצפון הם עדיין היו חזקים מאוד, ולמעשה בכל תקופת מלכותה אליזבת, שאהבה מאוד לנוע ולהתארח בבתי האצילים שלה, מעולם לא חצתה את נהר הטיין (היכן ששוכנת העיר ניו קאסל) צפונה. כמו שאתם יכולים לנחש, ג’ון בואס לא היה האיש הכי פופולרי בצפון, והאצילים הקתולים שנאו אותו. בואס, שהיה חייל מנוסה, חש שרוחות המרד מתחילות לנשב, הוא יצר קשר עם הרוזן מאסקס שהיה הנציג של אליזבת בעיר יורק וביקש ממנו תגבורת. הרוזן לא השתכנע, ובואס הבין שהוא לבד במערכה, הוא גייס את חיל המצב שעמד לרשותו, וצייד את טירת ברנרד.

כשהמרד פרץ בנובמבר 1569, אליזבת הייתה בעמד נחיתות. לאנגליה לא היה אז צבא סדיר, ובכל פעם שהמלך היה זקוק לגיוס צבא הוא היה פונה לאצילים שיגייסו את המיליציות המקומיות שהם עמדו בראשן, וזה היה תהליך שארך כמה ימים. לאצילי הצפון לעומת זאת היה צבא בן 5000 לוחמים, שלכאורה יכול היה פשוט לצעוד ללונדון מבלי שמשהו יעצור אותו, למה לכאורה? מכיון שלפני שהאצילים הקתולים של הצפון תכננו לצעוד דרומה הם החליטו לסגור חשבון עם בואס.

צבא המורדים כבש בקלילות את העיירה שסביב טירת ברנרד, אבל הטירה עצמה הייתה מוכנה למצור. טירת ברנרד הורכבה למעשה משתי מערכות של הגנה. הייתה לה חומה חיצונית די גדולה שהקיפה חצר פנימית מאסיבית. ובתוך הטירה עצמה הייתה תעלת מגן נוספת שמאחריה חומה פנימית שהקיפה את הטירה עצמה. המבנה הזה נוצר כשהטירה הוקמה במאה ה-11 במטרה לסייע לתושבי האיזור להתמודד עם הפלישות הסקוטיות. בכל פעם שהסקוטים היו מתקרבים, כל תושבי האיזור היו יכולים להסתתר ביחד עם בעלי החיים שלהם בתוך החצר החיצונית, בעוד שהאציל ואנשיו היו יכולים לשהות בנוחות בטירה הפנימית.

לבואס היו 400 אנשים והיה לו קשה להתמודד עם ההגנה על החומה החיצונית, אז הוא החליט לוותר עליה ולהסתגר בטירה הפנימית. המורדים צרו על הטירה, ואולם בואס ואנשיו הגנו על החומות בחירוף נפש. במקום לדהור דרומה, המורדים בזבזו זמן יקר כיון שבואס הצליח לרתק אותם לחומותיה של טירת ברנרד למשך 11 ימים. בזמן הזה התחילו האצילים הדרומיים לשלוח את כוחותיהם לכיוון העיר יורק. בואס מצידו ידע שלא יוכל לעקב יותר את המורדים, והוא נשא ונתן עם המורדים על “כניעה מכובדת”.

המורדים נשאו ונתנו עם בואס ובכך בזבזו עוד זמן יקר. לבסוף הותר לו ולאנשיו לעזוב את טירת ברנרד ללא כלי הנשק שלהם. בואס לא השתהה ודהר היישר אל העיר יורק, שאליה כבר הגיעו 7000 לוחמים מהדרום, והוא הצטרף אליהם. ב- 13 בדצמבר היו לרוזן מאסקס כבר 10,000 לוחמים דרומיים, והוא יצא מהעיר יורק אל עבר המורדים. תגבורת של 12,000 חיילים עוד עשתה את דרכה צפונה אבל לא היה בכך כל צורך כיון שכשהמורדים הבינו את גודל הצבא שעומד מולם הם פשוט התחילו לסגת צפונה ואז התפזרו ללא קרב.

כעת הגיע הזמן להעניש את מנהיגי המרד, כמו שציינתי בפוסטים הקודמים, ראש משפחת פרסי נלכד והוצא להורג, ולעומתו ראש משפחת נוויל הצליח להימלט, ובואס “קיבל את הכבוד” לנהל את ההוצאות להורג.

זה כאמור היה אקורד הסיום של טירת ברנרד, והיום לא נשאר ממנה הרבה, בוודאי שלא מספיק כדי להצדיק ביקור, אבל… וכאן מגיע האבל הגדול, אם אתם מטיילים באיזור, בעיקר אם הייתם בטירת רבי שנמצא 10 דקות משם, יש לעיירה עוד אטרקציה מפתיעה להציע. טירת ברנרד היא לא מקום גדול, אולי 5000 תושבים, אבל יש בה מוזיאון מטורף. Bowes Museum הוא לא מקום שהייתם מצפים למצוא בעיירה קטנה כל כך. מה שמעניין הוא שהמוזיאון קרוי על שם ג’ון בואס, אבל לא אותו בואס מימי המרד אלא הבן של הרוזן ה- 10 שחי בכלל מאתיים שנים אחריו. ג’ון היה הבן הלא חוקי של הרוזן. אימו הייתה פשוטת עם, והיא חיה עם הרוזן כבעל ואישה לכל דבר. לבסוף, 16 שעות לפני מותו, הרוזן ניסה להתחתן איתה על מנת לדאוג לעניין הירושה של הבן שלהם, אך ללא הצלחה והתואר מת איתו. הכסף והאדמות נשארו אצל הבן (בחלקן) והוא הפך להיות איש עסקים מצליח. ג’ון ואישתו הפכו להיות שניהם אספני אומנות נלהבים, ואחרי שהאוסף שלהם גדל וגדל וכלל גם יצירות של פרנסיסקו גויה וקנלטו, הם החליטו לבנות לאוסף שלהם מוזיאון. המבנה שתוכנן נראה לכשעצמו כמו טירה צרפתית, וכיום מוצגים בו כ- 15,000 פריטי אומנות. בקיצור, יום טיול שכולל את העיירה (עם הצצה לטירה) ואת המוזיאון, בהחלט יכול להתחבר עדיין עם טיול לטירת רבי, ולהיות אחד מימי הטיול הכי שווים שתחוו בצפון אנגליה.

ממתי מוזיאון בעיירה קטנה נראה ככה?

רוצים לגלות את עשרת הטירות שהכי שווה לבקר בהן באנגליה (רמז: אחת מהן נמצאת לא רחוק מיורק) לחצו כאן.

רוצים לגלות את הסיפורים ההיסטוריים הכי מדהימים שגילינו במסע רודפי הטירות שלנו? מהברונית שניהלה 27 רומנים מחוץ לנישואים ועד לרוזן שהקים מרפאת פוריות בלונדון של המאה ה-17? לחצו כאן 

רוצים לקרוא את הבלוג מהתחלה? זה הפוסט הראשון

מחפשים מידע על טירה ספציפית? היכנסו לאתר שלנו באנגלית 

 

 

 

 

1 comment

  1. בדיוק סיימתי לראות את הסדרה המצויינת ממלכה, עיקרה בחייה של מרי מלכת הסקוטים וניסיונותיה הכושלים מול בת דודתה אליזבת. לכן כל מידע נוסף בעניין ששופך אור על גורלה המר מענייו אותי. תודה על הבלוג המרתק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*