אני יודע שהבטחתי לכם לכתוב על המלך ריצ’רד השלישי בטירת מידלהם, ואני מתכנן עדיין לעשות את זה בימים הקרובים, אבל כל זה חייב לחכות…

בשבועיים האחרונים אני חוקר ולומד על דמות מאוד אקצנטרית בשם ג’ורג’ ווינדהאם, הרוזן השלישי מארמונט, שחי באחוזה מדהימה שנקראת פטוורת’. ג’ורג’ היה פטרון של האומנות, ובזכותו עד היום האחוזה מכונה “The house of Art” אבל ג’ורג’ התפרסם גם בכך שהיו לו לא פחות מ-43 ילדים לא חוקיים מאינספור מאהבות שונות, ושרובם הגדול נותר לחיות באחוזה ביחד עם אימן, ועם שאר בני משפחתם. בנוסף נהג הרוזן לארח עשרות ציירים במקביל מה שגרם לאחוזת פטוורת’ להיות מכונה באותה התקופה, בית המלון הגדול ביותר באנגליה.

לג’ורג’ היו מספר מאהבות מפורסמות. אחת מהן הייתה לידיי מלבורן, אחת המארחות החשובות ביותר בתקופת המלך ג’ורג’ הרביעי. ג’ורג’ הגיע להסדר עם המאהב הקודם של הליידי, והוא שילם לו כשמונה מליון שקלים בערכים של היום, על מנת שהאחרון יוותר על חברתה. הרומן של הרוזן והליידי נמשך מספר שנים וכיום מקובל להניח שהוא היה האב הביולוגי של שלושה מילדיה, אחד מהם אפילו הפך להיות ראש ממשלת אנגליה.

אבל לדעתי ליידי מלבורן היא לא הדמות הכי מרתקת בגלריית המאהבות של ג’ורג’. את התואר הזה חייבת לקחת רוזלי דוטה (Rosalie Duthe) האישה שזכתה בתואר המפוקפק, הבלונדינית הטיפשה הראשונה שתועדה בהיסטוריה. רוזלי נולדה בוורסאי ב- 1748 תחת השם ג’ין פרגנורד, היא הייתה ביתו של קצין צרפתי ששירת בארמון. ההורים של רוזלי שלחו אותה להתחנך במנזר, מה שכנראה לא עשה עליה הרבה רושם. בגיל 15 היא עזבה את המנזר ועברה לגור עם שתי קורטיזיניות בפאריז “שלימדו” אותה את רזי המקצוע. היא החלה לרקוד באופרה של פריז ואימצה את שם הבמה שלה רוזלי דוטה.

אז האם היא באמת הייתה כל כך טיפשה? אני לא כל כך בטוח. לרוזלי היה מנהג שהפך למפורסם במיוחד. בכל פעם ששאלו אותה משהו היא הייתה נוהגת לחכות זמן רב לפני שהיא הייתה פותחת את הפה. לכל מי שפגש בה, הנוהג הזה גרם לחשוב שהיא פשוט קצת טיפשה, אבל זה לא עצר את אציליה של צרפת מלקחת אותה בתור מאהבת.

המאהב הראשון שלה היה ארכיבישוף בן 44 כשרוזלי הייתה בת 15, אבל מהר מאוד היא התקדמה לדוכס משרטרס, ואפילו למלך דנמרק. בזכות המאהבים שלה, רוזלי צברה הרבה רכוש והיא בחרה להשקיע הרבה ממנו בתשלום לציירים שיציירו את הפורטרט שלה, מה שעזר לה “לשווק” את עצמה בחצר המלכות, ומספרים שאחד המאהבים שלה, מי שיהיה בעתיד המלך הצרפתי שארל העשירי, ראה את הפורטרט שלה ומיד לקח כרכרה לביתה. באותו הזמן שארל היה “רק” דוכס, אבל בששת החודשים שבהן הוא היה המאהב הבלעדי של רוזלי, הוא נתן לה לנסוע בכרכרה המלכותית, ופעם אחת הוא כמעט גרם לתקרית כשהמלכה מארי אנטואנט הזדעזעה לגלות שלרוזלי יש כובע יותר יפה משלה.

למרות ההצלחה שלה בבחירת מאהבים, אותו הרגל מגונה של לקיחת הפסקות ארוכות לפני שדיברה גרם לכך שב-1775 נכתבה עליה סאטירה שהועלתה בפאריז והפכה לסנסציה, מה שכמובן הפך אותה לבדיחה מהלכת. רוזלי הזועמת הכריזה שתעניק נשיקה לכל גבר שיילחם עבור כבודה, אבל אף אחד לא התנדב למשימה.

האם זה הפורטרט שגרם למלך העתידי של צרפת למהר לביתה של רוזלי?

רוזלי החליטה להתחיל לבלות פחות זמן בצרפת ויותר זמן באנגליה, וזה מה שאיפשר לה להכיר את ג’ורג’ ווינדהאם. אחרי שהתרגלה לפינוקים של מלכים ודוכסים, לג’ורג’ היה קצת קשה להתמודד עם הדרישות שלה, והתקופה שבה היא הייתה המאהבת שלו כמעט וגרמה לחורבנו הכלכלי. אפשר לומר שההצגה שכל כך ביזתה אותה, גם הצליחה בצורה מסויימת להציל אותה, כיון שרוזלי בחרה לבלות פחות ופחות זמן בצרפת מה שגרם לה לא להיות בפאריז כשהמהפכה הצרפתית החלה. הרכוש שלה הוחרם, אבל בניגוד למארי אנטואנט, היא לא פגשה מקרוב את הגליוטינה…

היא חייתה בלונדון עד 1816 לפני שחזרה לבסוף לצרפת ומתה בשיבה טובה כשהיא בת 82.

בפוסט הבא כמו שהבטחתי אתם עומדים לגלות את הצדדים הרכים של המלך שבמשך מאות שנים נתפס כמפלצת: ריצ’רד השלישי, אחרי שנבקר בטירה בה גדל טירת מידלהאם. עד אז אתם מוזמנים להמשיך ליהנות מהסיפורים הכי טובים בבלוג, לגלות את עשרת הטירות הכי שוות לביקור באנגליה, ללמוד על חמשת טיולי היום הכי שווים מחוץ ללונדון, או סתם להתחיל לקרוא את הבלוג מהתחלה.

וכמובן שאתם מוזמנים להיכנס לפייסבוק ולעקוב אחרי עמוד “רודפי הטירות” כדי שלא תחמיצו שום פוסט בעתיד.

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*