על דיאנה ספנסר שהתחתנה עם יורש העצר הנסיך מווילס, כולכם בוודאי שמעתם, אבל מה עם דיאנה ספנסר שכמעט התחתנה עם יורש העצר הנסיך מווילס?

אחד הסיפורים המדהימים ביותר שגילינו במסע הטירות שלנו קשור באחוזת לידיארד, ועוסק בדיאנה ספנסר, קרובת משפחה רחוקה של הנסיכה דיאנה שחלקה כמה פרטים ביוגרפיים מאוד דומים לקרובת משפחתה אבל נולדה באמצע המאה ה-18… הכותרת שליוותה את הסיפור הזה, הייתה ליידי דיאנה הראשונה, אבל אחד הדברים שאני ממש אוהב במרדף שלנו הוא שסיפורים חדשים כל הזמן צצים, וכך צץ לו לפתע סיפור שכרוך במקום שכבר כתבתי עליו ארמון בלנהיים, שסותר את הכותרת המקורית של הסיפור הקודם, ומספר על דיאנה ספנס אפילו מוקדמת יותר…

דיאנה ספנסר הראשונה (הפעם באמת, ככל הנראה) היתה הנכדה של שרה צ’רצ’יל, הדוכסית הראשונה ממרלבורו. בתחילת 2019 עלה לאקרנים סרט מצויין שנקרא “המועדפת” שמתאר את מערכת היחסים המאוד מיוחדת שהתקיימה בין שרה ובין המלכה אן. יוצרי הסרט לקחו לעצמם מספר חירויות אומנותיות כמובן, אבל רוח הדברים של הסרט נכונה, בחלק מתקופת שלטונה של אן, שרה צ’רצ’יל ראתה את עצמה לפחות שווה למלכה אם לא טיפה עליונה עליה. בשלב מסויים זה באמת נמאס לאן (כששרה חלקה על דעתה בפרהסיה) ובני הזוג צ’רצ’יל החליטו לצאת לגלות מרצון. אגב, המלכה אן התחרטה על הצעד הזה ועל ערש דווי היא ביקשה משרה לחזור לאנגליה, שרה אכן ניסתה להגיע ולפגוש את המלכה פעם אחת אחרונה ואולם המלכה נפטרה ממש כשבני הזוג ירדו מהאניה.

מותה של אן ללא יורש טיבעי, היה אתגר לא קטן לפרלמנט. היו כמובן אינספור בני סטיוארט שיכולים היו לטעון לכתר (51 במספר) רק שכולם היו קתולים, והפרלמנט לא הסכים להמליך מלך קתולי, מה שהוביל לעליית שושלת הנובר, ולהמלכתו של ג’ורג’ הראשון. בני הזוג שרה וג’ון חזרו להתגורר בביתם שבארמון בלנהיים המפואר (שעליו אמר המלך ג’ורג’ למלכתו “לנו אין שום דבר דומה לזה…”), אבל הם לא הצליחו לחזור להיות הזוג העוצמתי שהם היו בתקופת שושלת סטיוארט,.

לשרה וג’ון צ’רצ’יל היו שתי בנות, למעשה היו להם גם שני בנים אבל שניהם מתו מאבעבועות (עוד לא הומצא אז החיסון). זה גרר את הפרלמנט לחוקק חוק ייחודי מסוגו שאיפשר רק למשפחת צ’רצ’יל להעביר את תואר הדוכסית לבת, והדוכסית השנייה ממרלבורו, הייתה בעצם הדוכסית הראשונה בזכות עצמה בהיסטוריה הבריטית. לאותה דוכסית שהייתה ביתם הבכורה קראו כמובן שרה (כולם אהבו להשתמש באותם שמות) ולאחותה הצעירה קראו אן צ’רצ’יל. אן אולי לא הוכתרה כדוכסית, אבל היא זו שהשפיעה על ההיסטוריה קצת יותר. היא התחתנה עם צ’רלס ספנסר הרוזן מסנדרלנד. לבני הזוג היו מספר ילדים, אחד מהם יהפוך להיות הדוכס השלישי ממרלבורו (אחרי שהדוכסית השנייה לא הצליחה להוליד בנים), בן אחר יהיה זה שיתחיל את שושלת ספנסר שממנה תיוולד גם הנסיכה דיאנה שכולנו מכירים (אח של דיאנה הוא הרוזן הנוכחי והתשישי באותה שושלת)  והילדה הצעירה ביותר שנולדה לאן צ’רצ’יל וצרלס ספנסר נקראה…דיאנה ספנסר. דיאנה נולדה ב- 1710 ושם החיבה שלה היה dear little Di. למרבה הצער, אן צ’רצ’יל נפטרה כשדיאנה הייתה בסך הכל בת 6.  דיאנה היתה הנכדה האהובה על שרה צ’רצ’יל, ובאותה תקופה נפטר ג’ון צ’רצ’יל הדוכס הראשטו, ולכן שרה החליטה שהיא זקוקה לפרוייקט חדש והיא החליטה לקחת את דיאנה אליה אל ארמון בלנהיים ולגדל אותה בעצמה.

ארמון בלנהיים, לא מקום רע לגדול בו…

כשדיאנה ספנסר הגיע לגיל 17, הגיע הזמן לחפש לה חתן. הקשר הקרוב שלה עם שרה צ’רצ’יל (שתכננה להוריש לה את רוב הונה) הבטיח לה שרשרת של מחזרים שכללו את היורש של דוכסות סומרסט, והרוזנים מצ’סטרפילד ושפטסבורי, ועוד רבים וטובים, אבל שרה דחתה את כולם. היא כיוונה הרבה יותר גבוה.

ב-1727 המלך ג’ורג’ הראשון נפטר, ובנו הוכתר בתור ג’ורג’ השני. כשג’ורג’ השני החל למלוך הוכתר גם הנסיך מווילס החדש, יורש העצר, ושמו היה פרדריק. עכשיו, יש משהו שאתם צריכים לדעת על שושלת הנובר. בצורה מעוותת לחלוטין כל המלכים בשושלת הזו שנאו למוות את הבנים הבכורים שלהם. ג’ורג’ הראשון שנא את ג’ורג’ השני, וג’ורג’ השני ואישתו שנאו את פרדריק (הוא העדיף את בנו השני, הדוכס מקמברלנד). כתוצאה מכך פרדריק הקים לעצמו סוג של חצר מלכות שהתחרתה בזו של המלך, וכל חצר משכה אליה דמויות פוליטיות משלה, עשתה מסיבות משלה, וניהלה עולם שהיה מנותק מהחצר השנייה.

שרה צ’רצ’יל שאיבדה מאוד מכוחה כאמור, ראתה את הזדמנות שחיכתה לה. פרדריק היה נתון בחובות עצומים, הוא היה בסך הכל בן 20 וחי חיי מותרות שהוא לא היה יכול להרשות לעצמו (עד שיומלך לפחות). שרה הגיעה אליו עם הצעה… פרדריק יתחתן עם דיאנה נכדתה ובתמורה שרה תיתן לו נדוניה בשווי של 14 מליון פאונד בשווי של היום (סביבות ה- 70 מליון שקלים). זה כמובן יהפוך את דיאנה למלכת אנגליה הבאה ברגע שג’ורג’ השני יתפגר.

פרדריק המרושש הסכים להצעה, ומשפחת צ’רצ’יל-ספנסר כבר עמדה לערבב את הדם שלה עם הדם המלכותי. תאריך החתונה נקבע, אך הכל נידרש היה להישמר בסוד מפני החצר השנייה… הבעיה היתה שהחצרות שרצו במרגלים וכאשר הסיפור התגלה לראש הממשלה רוברט וולפל הוא רץ למלך ג’ורג’ השני בזעקות שבר על מנת שיעצור את השידוך, וכך גם קרה… דיאנה ספנסר המסכנה, נאלצה להתחתן עם מחזר חדש שצץ שהיה בסך הכל עם הדוכס מבדפורד…הנישואין האלו היו קצרים כי היא נפטרה כעבור שנתיים כשהיא רק בת 25. אגב, גם אם היא הייתה מתחתנת עם פרדריק היא לא היתה הופכת להיות מלכת אנגליה, מאחר ופרדריק עצמו נפטר לפני אביו,מה שהעביר את המלוכה ישירות מהסבא ג’ורג השני לבן של פרדריק שהפך להיות ג’ורג’ השלישי.

מה שמדהים היא שבאותה שנה שבה אותה דיאנה ספנסר נפטרה, נולדה לשרה צ’רצ’יל נינה ונחשו איך קראו לה? כמובן, דיאנה ספנסר, וזוהי הדיאנה מהסיפור של אחוזת לידיארד…

כמו תמיד…אם נהניתם, לחצו בבקשה על כפתור השיתוף למטה, ותעזרו לכל החברים שלכם לגלות את מסע הטירות וההיסטוריה שלנו. תודה!

מחפשים עוד סיפורים היסטוריים בבלוג? הנה כמה שכדאי לכם לקרוא:

הברונית, ראש הממשלה הצייר ואוליבר טוויסט: משולש רומנטי שהסתבך, הגיע לעיתונות הארצית, ובסוף הוליד את אחת מהדמויות הכי פורסמות בספר של צ’רלס דיקנס

ג’ורג’ וורנון מחפש מזכירה, אבל שתהיה בת 13: מה קורה “שג’נטלמן” בן 58 שחי בנפרד מאישתו משתעמם ומחפש ריגושים?

הכפפות של האיש הכי עשיר באנגליה – ג’יימס מוריסון מצא דרכים מאוד מקוריות להפוך להיות האיש הכי עשיר במדינה.

לפתוח מרפאת פוריות במאה ה- 17: מה עושה רוזן כשהמלך מגרש אותו מחצר המלכות? מתחזה לרופא פוריות כדי “לרפא” נשים צעירות כמובן.

כשאדולף היטלר רוצה את הבית שלך: מחברת שהתגלתה בבונקר של היטלר חשפה את התוכניות של הנאצים לבריטניה אחרי הכיבוש כולל את המקום שאותו תכנן לקחת היטלר לעצמו…

הקללה של האישה הכי יפה באירלנד: שתי אחיות עניות מאירלנד הצליחו לעשות את הבלתי אפשרי ולהפוך לסלביטאיות בקנה מידה ארצי, אז איך זה נגמר כל כך מהר וכל כך רע?

רוצים לקרוא את הבלוג מהתחלה? זה הפוסט הראשון

רוצים לבקר באתר באנגלית ולגלות עוד עשרות טירות וסיפורים? לחצו כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*