בימי הביניים, צדק היה מושג מתעתע. באופן רישמי היו בתי משפט והיו גם שופטים, אבל הם לא ממש ניסו להגיע לחקר האמת, וסביר להניח שגם הנאשמים לא קיוו לכך, אבל לעיתים “פשעים” כל כך פשוטים נשאו בחובן עונשים כל כך חמורים, שאנחנו כיום אפילו לא מסוגלים להבין, כזה היה גורלה של אלינור קובהאם.

הסיפור התרחש ב- 1440, תקופת מלכותו של הנרי השישי, ואלינור הצליחה לפלס את דרכה ולהיות אחת הנשים החזקות ביותר באנגליה. היא הגיעה ממשפחת אצולה נמוכה, ותפקדה בתור בת הלוויה של הדוכסית מגלוסטר. הדוכס היה אחיו הצעיר של הנרי החמישי, כלומר דודו של המלך הנוכחי.

אלינור באופן רישמי הגיעה כדי לשרת את הדוכסית אבל מצאה את  עצמה “משרתת” דווקא את הדוכס, בדיוק באופן שאתם חושבים. לדוכס ולדוכסית לא היו ילדים, וכשאלינור נכנסה להריון מהדוכס (פעמיים), הוא הבין כנראה שהוא מצא עיסקה טובה יותר, ובאישור האפיפיור הוא ביטל את נישואיו הראשונים (לא סתם הנרי השמיני התבאס מהאפיפיור, כי בהחלט היה אפשר לסיים נישואים לא פוריים באותם ימים). שני הילדים שנולדו לאלינור ולדוכס היו כמובן ממזרים, ולמרבה ההפתעה, מהרגע שאלינור קיבלה טבעת, פתאום היא לא הצליחה להיכנס שוב להריון.

אלינור החליטה שהיא צריכה לגלות מה צופן עתידה, ומתי יהיה לה ילד “חוקי”. היא החליטה לנקוט בשיטה המדעית, וביקשה מאחד האסטרולוגים החשובים בממלכה שיכין לה הורוסקופ, והוא עשה זאת בעזרת אחד מהעוזרים האישיים שלה. אלינור רצה לברר כמה זמן ייקח לה להיכנס להריון, אבל התשובה שהתקבלה הייתה שונה מאוד ממה שהיא ציפתה, במקום לנקוב בתאריך ההתעברות העתידי שלה, ההורוסקופ שלה ציין שהמלך הנרי השישי ימות ממחלה בתוך פחות משנה, ומאחר ולא היו לו ילדים הבא בתור לכס המלוכה היה לא פחות מבעלה, מה שאומר שהיא תהפוך להיות מלכת אנגליה. לא קשור להתעברות, אבל מעניין בלי שום קשר.

באותם ימים אסטרלוגיה נחשבה למדע מדויק (עד כמה שמישהו בעידן הזה הבין את המושג של מדע), ולכן כשסיפור תוצאת ההורוסקופ החל להתפשט בחצר המלוכה האפקט היה עצום. המלך הנרי השישי כל כך נבהל שהוא מיד הזמין הורוסקופ משלו שבאופן מפתיע למדי סתר את התוצאות של ההורוסקופ הקודם (כמה נוח…), לאחר מכן הוא פקד לעצור את שני “המדענים” שעמדו מאחרי ההורוסקופ של אלינור ולשפוט אותם על בגידה לא פחות. תוצאת המשפט היתה צפוייה והם “זכו” לקבל פסק דין בוגד, שהוא כמובן עונש המוות המפורסם של drawn hanged and quartered זה אומר שהם נגררו קשורים לסוס (בדרך כלל קשורים ללוח עץ) ברחבי העיר כדי שההמונים יוכלו להשליך עליהם זבל ולצחוק עליהם. לאחר מכן הם נתלו מגובה נמוך כך שהמפרקת שלהם לא תישבר והם רק יחנקו באיטיות משוועת, כך שאפשר יהיה לשחרר אותם רגע לפני שהמוות יגאל אותם מיסוריהם, רק בכדי לפתוח את הבטן שלהם בעודם בחייהם ולהוציא להם את הקרביים לנגד עיניהם. לאחר מותם גופם בותר לחתיכות שנשלחו למספר ערים למען יראו וייראו.

עכשיו הגיע תורה של הדוכסית להיענש, למרות שכל מה שעשתה היה בסך הכל להזמין את ההורוסקופ ולא יותר… היא נשלחה למאסר בטירת לידס והמתינה למשפט, כשלפתע חלה התקדמות מפתיעה “בחקירה”. הדוכסית הואשמה עכשיו גם בכישוף, לאחר שהתברר שהיא רכשה שיקויים ממכשפה בשם מרג’ורי ג’ורדמיין. אלינור הודתה מיד, כל מה שהיא עשתה היה לקנות שיקוי שמטרתו לעזור לה להרות, אבל במקום זאת היא הואשמה בכך שניסתה להרוג את המלך. לפני שטיפלו באלינור, התחילו במרג’ורי עצמה שזכתה לעונש המוות הקבוע למכשפות, שריפה על המוקד. עד כה ההורוסקופ הזה גרר שלוש הוצאות להורג.

מרג’ורי המסכנה סיימה את חייה על המוקד…

עכשיו הגיעה תורה של אלינור, אך באופן מפתיע היא לא זכתה לעונש מוות, אבל אל תחשבו שהיא יצאה בקלות. ראשית הדוכס מגלוסטר אולץ להתגרש ממנה. לאחר מכן היא נענשה בעונש שהיו מקבלות זונות באותה תקופה. זה אומר שאלינור אולצה לצעוד יחפה ברחובותיה המזוהמים של לונדון, לבושה בסוג של שק, ברחובות לונדון ולספוג עלבונות מהאספסוף כדי לזכות במחילה. לאחר מכן היא נשלחה למאסר בטירות קנילוורת וצ’סטר עד שלבסוף היא הועברה לטירת בומריס באי הוולשי אנגלסי, ושם היא נשארה עד ליום מותה.

אז בפעם הבא שאתם קוראים עיתון ובוחנים את ההורוסקופ שלכם (בזהירות),תחשבו בבקשה על אלינור

* כמו שאתם מניחים בוודאי, זו אינה תמונה של אלינור קובהאם…

אהבתם את מה שקראתם? “תפיצו את האהבה” תלחצו בבקשה על כפתור השיתוף בפייסבוק, תודה!

לחצו כאן להמשיך לקרוא בבלוג על הטירה של אן בולין

מחפשים עוד סיפורים היסטוריים בבלוג שלי? הנה כמה שכדאי לכם לקרוא:

ליידי דיאנה הראשונה: הנסיכה מווילס לא היתה דיאנה ספנס הראשונה שמצאה את עצמה בנישואים ללא אהבה…

הברונית, ראש הממשלה הצייר ואוליבר טוויסט: משולש רומנטי שהסתבך, הגיע לעיתונות הארצית, ובסוף הוליד את אחת מהדמויות הכי פורסמות בספר של צ’רלד דיקנס

ג’ורג’ וורנון מחפש מזכירה, אבל שתהיה בת 13: מה קורה “שג’נטלמן” בן 58 שחי בנפרד מאישתו משתעמם ומחפש ריגושים?

לפתוח מרפאת פוריות במאה ה- 17: מה עושה רוזן כשהמלך מגרש אותו מחצר המלכות? מתחזה לרופא פוריות כדי “לרפא” נשים צעירות כמובן.

כשאדולף היטלר רוצה את הבית שלך: מחברת שהתגלתה בבונקר של היטלר חשפה את התוכניות של הנאצים לבריטניה אחרי הכיבוש כולל את המקום שאותו תכנן לקחת היטלר לעצמו…

הקללה של האישה הכי יפה באירלנד: שתי אחיות עניות מאירלנד הצליחו לעשות את הבלתי אפשרי ולהפוך לסלביטאיות בקנה מידה ארצי, אז איך זה נגמר כל כך מהר וכל כך רע?

רוצים לקרוא את הבלוג מהתחלה? זה הפוסט הראשון

רוצים לבקר באתר באנגלית ולגלות עוד עשרות טירות וסיפורים? לחצו כאן

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*