ארבעה דורות בלבד חלפו מאז שהנרי פאג’ט איבד בגבורה את רגלו בקרב ווטרלו וזכה לשדרוג תואר האצולה שלו כשהפך להיות המרקיז מאנגלסי, וכמו שאומרים, הרבה מאוד מים (עם קצת בושם) חלפו מתחת לגשר עד שהופיע לו המרקיז החמישי שנראה האם תצליחו לנחש איך קראו לו? מי אמר הנרי? האמת היא שהוא דווקא העדיף את שם החיבה שלו “טופי” (topee)

המרקיז החמישי נולד ב- 1875, והוא התייתם מאימו כבר כשהיה בן שנתיים. את הילדות שלו הוא בילה בצרפת בהשגחתה של אומנת שחיה עם אחיה השחקן. איך בדיוק מגיע בן אצולה אנגלי לגדול דווקא שם? ובכן זה בטח קשור לשמועות שהנרי פאג’ט לא היה באמת ילדו הביולוגי של המרקיז הרביעי אלא דווקא תוצר של רומן בין אימו בלאנש לבין אותו שחקן צרפתי. חיזוק לאותה שמועה הייתה העובדה שהנרי הקטן היה קורא לאומנת הצרפתייה שלו דודה..

כשהיה בן 8 אבא שלו (הלא ביולוגי ככל הנראה) החליט שהוא צריך לחזור לאנגלסי בכדי להכיר את האחוזה שהוא יירש יום אחד ואת הצרכים שלה. הנרי העדין לא היה מסוגל להוציא משפט בוולשית (הוא כמובן דיבר צרפתית), והילדות שלו הייתה מסוגרת ובודדה. הכל השתנה כמובן כשאבא שלו נפטר כשהוא היה בן 21. הנרי קיבל לא רק את התואר, אלא גם את ההכנסות הבטוחות מהאחוזות שלו, כמה הוא קיבל בכל שנה אתם שואלים? ובכן בשווי של היום הוא קיבל משהו בסביבות ה- 8 מליון פאונד

כמו גולם שהפך לפרפר (עוד מעט תבינו את כפל המשמעות של הביטוי הזה) הנרי השתחרר מכל כבליו, ובאמצעות ההון החדש שלו הוא יצא להגשים את החלום שלו להיות שחקן (מאיפה הוא קיבל את הרעיון הזה?). הנרי לא רצה להיות סתם שחקן, הוא רצה להיות כוכב, הוא רצה לקבל את התפקיד הראשי בכל הצגה. איך מצליחים במשימה כל כך קשה? פשוט מאוד, מקימים להקת תאטרון משלך. באותה התקופה על מנת להקים תאטרון רישמי היית צריך לקבל אישור מלכותי, וויקטוריה לא תכננה לבזות את מוסד האצולה ולתת למרקיז את האישור הזה, אז טופי (מעכשיו נקרא לו בשם החיבה שלו), מצא דרך לעקוף את הבעיה. הוא הקים את הלהקה שלו וחילק לאנשים כרטיסים בחינם לראות את ההצגות שהלהקה שלו העלתה. כדי להיות בטוח שיהיה לו תמיד היכן להציג את ההצגות שלו טופי גם החליט לעשות מספר שינויים בבית שלו. קודם כל הוא שינה לו את השם מפלאס נווידד (הבית החדש) לטירת נווידד (הטירה החדשה) ולאחר מכן הוא החליט שאין לו שום צורך בכנסייה של הבית, ושעדיף לעשות לה הסבה לאולם תאטרון.

עכשיו כשהיתה לו את הלהקה שלו, ושהוא תמיד יהיה הכוכב בכל הצגה, טופי היה צריך לדאוג לכך שהצופים (שלא שילמו עבור כרטיס) יקבלו את מלוא התמורה מהכוכב שלהם, הוא רצה שההופעות שלו יהיה בלתי נשכחות. טופי היה רקדן מחונן, והוא פיתח לדרגת שלמות את מה שכונה “ריקוד הפרפר” (זוכרים את כפל המשמעות), אבל כדי להיות בטוח שההופעה שלו תהיה זוהרת הוא היה דואג לכך שבכל הצגה הוא ילבש תלבושת מיוחדת שהיתה משובצת בקישוטים של זהב ואבנים יקרות. חלק מהתלבושות שלו בהצגה הגיעו לעלות של 100 אלף פאונד של היום (כמעט חצי מליון שקלים) אתם יכולים לראות בתמונות חלק מהן.

בכלל, אפשר לומר שטופי אהב תכשיטים ודברים נוצצים. מיד אחרי הירושה שלו הוא נשא לאישה את ליליאן, בת דודתו. הזוג הטרי נסע לפריז לירח דבש. טופי המאושר רוקן חנויות שלמות של תכשיטים עבור אישתו הטרייה. לכל מי שקוראת את הפוסט הזה ומתחילה לרייר על בעל שכזה, כדאי שתדעו שאחרי שנתיים ליליאן ביקשה מבית המשפט לבטל את הנישואין בטענה שהם לא מומשו (כלומר לא היה שום סקס). ליליאן סיפרה לבית המשפט שטופי היה מפשיט אותה על המיטה ואז מניח עליה את התכשיטים היקרים שקנה לה כאילו הוא מקשט בובה. אני מניח שהרבה מהקוראים חושבים עכשיו שטופי פשוט היה הומוסקסואל בהחבא כמו אצילים אחרים שכתבתי עליהם (הרוזן מדבון, או וויליאם בקפורד, הילד שמוצרט לימד אותו שיעורי נגינה), אבל במקרה שלו אין שום תעוד לשום סוג של יחסים מיניים כלשהם, נראה לי שטופי פשוט לא התעניין במין.

אורח החיים של טופי הפך להיות ראוותני ובזבזני יותר ויותר. אחד הסיפורים המפורסמים מהאחוזה שלו מספר על כך שערב אחד הוא יצא לטיול לאורך הטיילת בטירה החדשה שלו, היה קצת קריר אז הוא התעטף במעיל הפרווה שלו שעלה 4000 פאונד. במהלך ההליכה טופי התחיל להתחמם. הוא הרגיש שהמעיל מיותר, אז הוא פשוט השליך אותו למים והמשיך ללכת.

טופי היה כוכב לא רק בהצגות שלו אלא גם בחיי היומיום. כשהוא היה מגיע למשל ללונדון הוא היה מסתובב בעיר לבוש בגנדרנות תוך שהוא “מתקשט” בכלב פודל מקושט באבני חן. הוא היה סוג של סלבריטי, מעין ליידי גאגא ויקטוריאני. כשטופי רכש לעצמו מכונית, הוא דאג שמצינור האגזוז שלו יוזלף גם בושם כך שכשהוא נוסע ברחובות של העיר כולם ידעו שהוא נמצא ברכב.

כשנמאס לטופי להופיע באי אנגלסי (תושבי האי ראו יותר הצגות מכל אדם אחר באנגליה כנראה), הוא הוציא את הלהקה שלו למסע הופעות ברחבי אנגליה, ושוב מבלי למכור כרטיסים, ותוך שהוא מממן את כל הפעילות. כשאתם חושבים על זה שכל ההכנסות של טופי נבעו משכר דירה אותו שילמו אלפי חוואים באי אנגלסי שהזיעו קשות בעבור כל פני, כל ההצגה הזו נראית קצת פחות נחמדה, נכון?

לקח לטופי שש שנים בלבד לא רק לבזבז את כל ההון שלו, אלא גם לשקוע בחוב של כ- 60 מליון פאונד בכסף של היום. כשלנושים שלו נמאס הם הכריזו עליו פושט רגל ומכרו את כל החפצים והרהיטים שהיו באחוזה שלו. רק בעבור התכשיטים שלו הם הצליחו לקבל 8 מליון פאונד. בשל המכירה הזו כל החפצים ההיסטוריים של משפחת פאג’ט שחיה באנגלסי משנת 1533 נעלמו מהבית.

ההצגה של טופי הסתיימה. הוא עזב את אנגליה וחזר להתגורר בצרפת אצל האומנת שלו (או הדודה, תלוי את מי שואלים), בלי כל הזוהר והאקצנטריות, המרקיז החמישי דעך במהירות ובתוך שנתיים כשהוא בן 29 בלבד הוא נפטר כשאישתו לשעבר לצידו.

תואר המרקיזות והאחוזה עברו לבן דודו של טופי. בן הדוד נאלץ להביא לאחוזה רהיטים מהבית שלו כדי למלא אותה במשהו. הוא גם נאלץ למכור חלקים ממנה על מנת לכסות את שארית חובותיו של טופי. אתם יכולים להניח שהוא די זעם על טופי, אז הוא החליט לנסות ולמחוק אותו מההיסטוריה. הוא הפך את התאטרון של טופי באחוזה בחזרה לכנסייה ושרף את כל הניירת והתמונות שלו שהוא יכול היה למצוא…

חלק מהפרוייקטים שיזם המרקיז השישי כללו גם בנייה של חדר אוכל חדש, וכשהוא היה צריך לקשט אותו הוא הזמין צייר בשם רקס וויסלר לבית באנגלסי. לאותו צייר הייתה אג’נדה סודית שגרמה לו לקחת את העבודה, והיא היתה קשורה בעיקר לביתו של המרקיז… אתם מוזמנים לקרוא על כך בפוסט הבא

רוצים לקרוא עוד? שימו לב שממאי 2019 מדור של רודפי הטירות מתחיל להופיע בירחון טבע הדברים!

בימי הביניים אפילו ההורוסקופ שלך יכול היה לגרום לעונש מוות…

כשכל התיירים נוסעים לוורונה לפגוש את רומיאו ויוליה, אנחנו מציעים לכם לנסוע למקום האמיתי שבו הכל קרה…

את דיאנה ספנסר שהתחתנה עם הנסיך יורש העצר אתם בטח זוכרים, אבל האם יצא לכם לשמוע על דיאנה ספנסר שכמעט התחתנה עם יורש העצר?

מי אמר שבמאה ה-17 לא הייתה רפואה מתקדמת? הנה סיפורו של הרוזן שהחליט יום אחד לפתוח מרפאת פוריות בלונדון

מעוניינים להתחיל לקרוא את הבלוג מהתחלה? הפוסט הראשון נמצא כאן

מעוניינים לקרוא על כל הטירות שביקרנו בהן? כולן נמצאות באתר האנגלי שלנו

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*