כשאליזבת לי נולדה בשנת 1814, הפוליטיקאי והמשורר המפורסם לורד ביירון בא להציץ בתינוקת הקטנה, כשהוא ראה אותה לראשונה הוא הפליט אנחת רווחה, התינוקת לא נראתה כמו קוף, וזה היה סימן חיובי. אתם מבינים, לאימא של אליזבת קראו אוגוסטה מריה לי, אבל לפני שהייתה נשואה שמה היה אליזבת מריה ביירון, והיא הייתה אחותו למחצה של הלורד, וגם המאהבת שלו… באנגליה הג’ורג’יאנית האמינו שתינוקות שנולדים מגילויי עריות עשויים להיראות כמו קופים.

נדמה היה שמזלה של אליזבת שפר עליה, אבל זה ממש לא היה ככה, החיים שלה היו קצרים וטרגיים. הכינוי שלה היה מדורה (Medora) על שם אחת הדמויות מפואמה שלרוד ביירון כתב כמה שבועות לפני שנולדה. אביה “הרישמי” של אליזבת לא חשד שהיא לא שלו, והיא גדלה יחד עם אחיה ואחיותיה (יותר נכון אחיה ואחיותיה למחצה). הצרות החלו כשאחותה הגדולה, ג’ורגי’אנה לי התחתנה עם הנרי טרבניון, הבן של ג’ון בטסוורת’, היורש של טירת קאריס (שהוסיף לעצמו כזכור את השם טרבניון, של קרוביו שהורישו לו את האחוזה העצומה בקורנוול). ג’ורג’יאנה הזמינה את אליזבת שתבוא לשהות איתה ועם בעלה, הזמנה שהתבררה כקטסטרופה כיון שבתוך כמה חודשים אליזבת בת ה- 16 הייתה בהריון מהנרי.

האם הנרי טרבניון פיתה את אליזבת? זה מה שחשבה אחותה ג’ורג’יאנה, וזה מה שחשבה אימה אוגוסטה מריה, בזכרונותיה טוענת אליזבת “מדורה” שהיא נאנסה על ידי הנרי. כך או אחרת, אביה הרישמי הקולונל לי, החליט שצריך להיפטר מהילד הלא רצוי והוא שלח את אליזבת לבצע הפלה (הפלות היו כבר קיימות באנגליה, אבל בוודאי שהן לא היו בטוחות כמו שהן היום). הנרי טרבניון לא הסכים שאליזבת תפיל את הילד שלו, והוא התגנב למוסד שבו היא שהתה והצליח לשכנע אותה לברוח איתו.

השניים עלו על אוניה והפליגו לצרפת. התינוק נולד מת, אבל הזוג לא חזר לאנגליה והמשיך להתגורר באירופה. מאחר ושניהם היו בני אצולה הם לא הורגלו בעבודה ולכן חיו שם במחסור נוראי, כשמשפחתה של אליזבת מפנה לה עורף והיא תלויה לחלוטין בהנרי. צחוק הגורל הוא שבזמן שהם חיו בצרפת הנרי ואליזבת חיו תחת שם בדוי וטענו שהם “אח ואחות” לא פחות, שזה כמובן נורא במיוחד בהתחשב ביחסיהם של אוגוסטה מריה ולורד ביירון.

בשלב מסויים החליטה אליזבת שהיא חייבת לעזוב את הנרי, היא החליטה להיכנס למנזר, ואולם דווקא אז היא גילתה שהיא שוב בהריון (אגב, הבת שתיוולד לה ולהנרי, כן תצטרף למנזר ותחיה בו כל ימיה).

הנרי ואליזבת חיו בצרפת עשר שנים, עד שאליזבת אזרה אומץ לעזוב אותו ולחזור לאנגליה. המשפחה שלה עדיין לא הסכימה לקבל אותה, אבל מי שכן אימצה אותה אל חיקה היתה עדה לבלייס, ביתו החוקית של לורד ביירון, המתמטיקאית המבריקה ומי שנחשבת למתכנתת המחשבים הראשונה בהסטוריה. עדה תמכה בה כלכלית וגם הכריזה באופן פומבי שאליזבת היא אחותה.

אליזבת מדורה קיוותה לפתוח דף חדש כשפגשה בקצין צרפתי, השניים נישאו ועברו לגור בצרפת, שם גם נולד הבן היחיד שלהם (שכמו ביתה הקודמת של מדורה, החליט להפוך לכומר קתולי והקדיש את עצמו לישו) אבל בתוך שנה היא נפטרה מאבעבועות.

ומה קרה להנרי טרבניון? הוא חזר לטירת קאריס, אבל לא הספיק ליהנות ליותר מדי זמן כיון שהנושים של אביו כבר שלחו את ההוצאה לפועל והמשפחה נאלצה לברוח לצרפת…

שני הפוסטים הבאים בבלוג עומדים להיות סיפורים שגיליתי לאחרונה ושקשורים לשני מקומות שכבר ביקרנו בהם: טירת סודלי, וארמון בלנהיים. אני בטוח שאתם עומדים ליהנות….

נהנים מהבלוג? למה שלא לתת משהו חזרה? כשאתם לוחצים על כפתור הפייסבוק בתחתית העמוד, החברים שלכם גם יוכלו ליהנות מהבלוג שלנו…

מחפשים עוד סיפורים היסטוריים בבלוג? הנה כמה שכדאי לכם לקרוא:

ליידי דיאנה הראשונה: הנסיכה מווילס לא היתה דיאנה ספנס הראשונה שמצאה את עצמה בנישואים ללא אהבה…

הברונית, ראש הממשלה הצייר ואוליבר טוויסט: משולש רומנטי שהסתבך, הגיע לעיתונות הארצית, ובסוף הוליד את אחת מהדמויות הכי פורסמות בספר של צ’רלס דיקנס

ג’ורג’ וורנון מחפש מזכירה, אבל שתהיה בת 13: מה קורה “שג’נטלמן” בן 58 שחי בנפרד מאישתו משתעמם ומחפש ריגושים?

הכפפות של האיש הכי עשיר באנגליה – ג’יימס מוריסון מצא דרכים מאוד מקוריות להפוך להיות האיש הכי עשיר במדינה.

לפתוח מרפאת פוריות במאה ה- 17: מה עושה רוזן כשהמלך מגרש אותו מחצר המלכות? מתחזה לרופא פוריות כדי “לרפא” נשים צעירות כמובן.

כשאדולף היטלר רוצה את הבית שלך: מחברת שהתגלתה בבונקר של היטלר חשפה את התוכניות של הנאצים לבריטניה אחרי הכיבוש כולל את המקום שאותו תכנן לקחת היטלר לעצמו…

הקללה של האישה הכי יפה באירלנד: שתי אחיות עניות מאירלנד הצליחו לעשות את הבלתי אפשרי ולהפוך לסלביטאיות בקנה מידה ארצי, אז איך זה נגמר כל כך מהר וכל כך רע?

רוצים לקרוא את הבלוג מהתחלה? זה הפוסט הראשון

רוצים לבקר באתר באנגלית ולגלות עוד עשרות טירות וסיפורים? לחצו כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*