בסוף המאה ה-17 ובתחילת המאה ה- 18 היה לאנגליה Power Couple שגימד כל זוג אחר בהיסטוריה (אפילו בראד פיט ואנג’לינה ג’ולי). קראו להם ג’ון ושרה צ’רצ’יל. ג’ון התבלט כאחד מהמצביאים הצבאיים הטובים ביותר כבר בשלהי תקופתו של המלך צ’רלס השני, ובתקופתו של אחיו המלך ג’יימס השני הוא היה כבר מפקד הצבא, לשיא שלו הוא כמובן הגיע בתקופת מלכותה של אן, וקרב בלנהיים הביא לו את תואר הדוכס ממרלבורו ואת ארמון בלנהיים, שבו כבר ביקרנו.

אשתו של ג’ון, שרה, התבלטה בצורה אחרת. היא הייתה חברת נפש של אן, בתו של ג’יימס השני, ולפי הרבה מאוד מההיסטוריונים, החברות ביניהן כללה גם פן מיני. אן המסכנה עברה 17 הריונות, ורק אחד מילדיה הצליח להגיע לגיל 12 (אז לא לא היו חיסונים). ושרה הייתה המשענת של האישה המסכנה (שכבר הייתה אישה מאוד חולנית בזמן שהוכתרה כמלכה).

הכוח העצום של הזוג הוביל כאמור לבניית ארמון בלנהיים, ואת התקציב לארמון אישרה להם אן עצמה. אפשר בקלות להתווכח על השאלה מי בעצם זכה בארמון, ג’ון עם הניצחון הגדול שלו, או שרה עם מערכת היחסים המיוחדת שלה עם המלכה שהתחילה כבר כשהשתיים היו ילדות, שנהגו לקרוא לעצמן מיס מורלי (אן) ומיס פרימן (שרה) והמשיכה עד לרמה כזו ששרה ניהלה בפועל את המדינה, והייתה מסוגלת להרים את קולה על המלכה מול אנשים.

יהיה לכם הרבה יותר קל להתמודד עם השאלה אם תצפו בסרט המצויין שיצא בינואר 2019 שנקרא “The Favorite”, עם רייצ’ל וייז, אוליביה קולמן ואמה סטון. הסרט מתאר את מערכת היחסים בין שרה ואן. כל או אחרת, בסופו של יום היה לשניים תקציב עצום לבניית הארמון, ומי שנטלה על עצמה את תפקיד מנהלת העבודה הייתה שרה עצמה.

שרה הייתה אישה לא פשוטה, וזו כנראה דרך מאוד עדינה לתאר אותה. היא הייתה רודנית שניהלה ביד קשה את כל מי שהיה תחתיה או קרובים לה כולל ילדיה ונכדיה. אנשי המקצוע המעולים ביותר שעבדו על ארמון בלנהיים ידעו שהיא תבדוק כל פני שהם מוציאים, ותבחן כל החלטה שהם מקבלים. בין אותם אנשי מקצוע היה גם הצייר המפורסם ביותר בממלכה, ג’יימס ת’ורנהיל.

ת’ורנהיל חתום בין השאר על ציור התקרה בקתדרלת סנט פול בלונדון, ועל ציור התקרה בארמון גריניץ’. שרה שכרה אותו בתחילה לקשט את התקרה של אולם הכניסה של הארמון, ואחרי שהוא סיים היא ביקשה ממנו הצעת מחיר לעוד אחד מחדרי האירוח הגדולים (The state rooms). ג’יימס נתן לה הצעה של 1000 פאונד, שזה בערכים של היום בערך 600 אלף שקלים, שרה זעמה וגרשה אותו מבלנהיים (יש לי הרגשה שהוא נקב בסכום הזה כי פשוט נמאס לו ממנה).

ג’יימס ת’ורנהיל היה עכשיו פנוי לעבודה, ותומס וורנון מהנבורי הול מיד עט על המציאה. כשאתם חושבים על זה, זה ממש מפתיע שצייר כל כך חשוב הסכים לעבוד באחוזה כל כך שולית במערב אנגליה, לא? סביר להניח שת’ורנהיל היה יכול בקלות לקבל אינספור עבודות אחרות בבתים חשובים יותר, אולי אפילו בארמונות מלכותיים, אבל נראה לי שהבחירה שלו בהנבורי הול לא הייתה מקרית בכלל, הוא רצה לצייר ציור שהוא העדיף שלא כולם יוכלו לראות (בעיקר לא אנשי אצולה מסוימים). על הנייר, הציור של ת’ורנהיל תיאר את הסיפור המיתולוגי של אכילס, אבל בפועל הוא פשוט צייר את כל הסיפור של מערכת היחסים בין המלכה אן, שרה צ’רצ’יל, ג’ון צ’רצ’יל והצלע הנשית השלישית אביגייל מאצ’אם, בת הדוד של שרה, שהצליחה לכבוש את ליבה של אן ולהחליף את שרה בתור “הפייבוריטית של המלכה”.

במסגרת הציור “חושף” ת’ורנהיל את העובדה ששרה בעצם ניצלה את המלכה על מנת לקדם את המטרות של הפוליטיקה הוויגית (אנגליה היתה מחולקת פוליטית בין שתי קבוצת אליטה, המפלגה הטורית, שהכוח שלה בעיקר הגיעה מתוך האצולה הכפריתובעלי האדמות והמפלגה הוויגית, שהכוח שלה הגיע מהערים וממעמד המתעשרים החדשים). תומס וורנון עצמו היה פוליטיקאי וויגי, אבל מאחר והנפילה במעמדה של שרה צ’רצ’יל הוביל לעליית הטורים לשלטון, נדמה לי שהוא גם שמח מאוד להכניס קטנה לגברת שרה.

חשוב להדגיש שהציור הזה נעשה אחרי שהמלכה מתה, והשושלת ההאנוברית עלתה (כך שת’ורנהיל לא ממש הסתכן) אבל עדיין הייתה בציור הזה כל כך הרבה ביקורת פוליטית ואישית, שטוב מאוד שהוא צוייר באחוזת הנבורי ולא בארמון קנזינגטון…

מה שמדהים הוא שהמיקום שתו’רנהיל בחר לנקום בו באמת הייתה מושלם. בשנה האחרונה ביקרנו כמה פעמים גם בארמון בלנהיים וגם באחוזת הנבורי הול. כשאתם מבקרים בהנבורי הולאתם שומעים על הסיפור הזה מכל המדריכים (גם מהמדריכה הלא כל כך מוצלחת) אבל כשאתם מגיעים לבלנהיים שנמצא בסך כל שעה וחצי נסיעה משם, אף אחד לא שמע על הציור הזה עד היום…

 

אהבתם את מה שקראתם? “תפיצו את האהבה” תלחצו בבקשה על כפתור השיתוף בפייסבוק, תודה!

לקרוא אודות האחוזה עצמה – לחצו כאן

מחפשים עוד סיפורים היסטוריים בבלוג שלי? הנה כמה שכדאי לכם לקרוא:

ליידי דיאנה הראשונה: הנסיכה מווילס לא היתה דיאנה ספנס הראשונה שמצאה את עצמה בנישואים ללא אהבה…

הברונית, ראש הממשלה הצייר ואוליבר טוויסט: משולש רומנטי שהסתבך, הגיע לעיתונות הארצית, ובסוף הוליד את אחת מהדמויות הכי פורסמות בספר של צ’רלד דיקנס

ג’ורג’ וורנון מחפש מזכירה, אבל שתהיה בת 13: מה קורה “שג’נטלמן” בן 58 שחי בנפרד מאישתו משתעמם ומחפש ריגושים?

לפתוח מרפאת פוריות במאה ה- 17: מה עושה רוזן כשהמלך מגרש אותו מחצר המלכות? מתחזה לרופא פוריות כדי “לרפא” נשים צעירות כמובן.

כשאדולף היטלר רוצה את הבית שלך: מחברת שהתגלתה בבונקר של היטלר חשפה את התוכניות של הנאצים לבריטניה אחרי הכיבוש כולל את המקום שאותו תכנן לקחת היטלר לעצמו…

הקללה של האישה הכי יפה באירלנד: שתי אחיות עניות מאירלנד הצליחו לעשות את הבלתי אפשרי ולהפוך לסלביטאיות בקנה מידה ארצי, אז איך זה נגמר כל כך מהר וכל כך רע?

רוצים לקרוא את הבלוג מהתחלה? זה הפוסט הראשון

רוצים לבקר באתר באנגלית ולגלות עוד עשרות טירות וסיפורים? לחצו כאן

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*