כשוויליאם קורטני נולד ב- 1763 אני בטוח שאבא שלו היה המום, אחרי הכל הוא היה הילד ה- 14 שנולד לו ולאישתו אחרי 13 בנות. עם לידתו הפך וויליאם להיות היורש של טירת פאודרהאם ושל האחוזות הנרחבות שברשותה, וכן לתואר הוייקונט השלישי של דבון (תואר האצולה הרביעי ברמתו), אבל הייתה בעיה אחת שסיכנה אותו ואת השושלת של משפחת קורטני. וויליאם היה הומוסקסואל מוצהר…

וויליאם, או קיטי כמו שהחברים אהבו לקרוא לו, נחשב לאחד הנערים היפים ביותר באנגליה, ומערכת היחסים הראשונה שלו החלה כבר בגיל צעיר, והתפוצצה בפומבי כשהוא היה בסך הכל בן 16. למאהב שלו קראו וויליאם בקפורד, והדרך הכי טובה לתאר אותו תהיה “המייקל ג’קסון” של המאה ה-18. בקפורד היה בן 24 כשדוד של קיטי תפס אותם בשעת מעשה. באותן שנים הומוסקסואליות הייתה פשע שדינו עונש מוות, ולכן בקפורד נמלט לצרפת (את הסיפור של וויליאם בקפורד אני אספר בפוסט הבא). קיטי שהיה עדיין “קטין” כנראה נתפס כקורבן או משהו דומה, ולכן הוא לא נענש.

בגיל 18 אביו של קיטי (שגם לו קראו וויליאם כמובן) נפטר, וקיטי ירש את התואר, ואת הכסף…הנכסים של משפחת קורטני היו עצומים, והגיעו להכנסות שנתיות של 25 מליון פאונד לשנה בערכים של היום. היורש הצעיר לא חיכה דקה ומיד יצא למסכת שיפוצים נרחבת בטירת פאודרהאם כשגולת הכותרת שלה היתה חדר מוזיקה עצום בגודלו. ההכנסות השנתיות העצומות שלו עלו לו לראש וקיטי החליט לא לחסוך בהוצאות. הוא בחר את חומרי הגלם הטובים ביותר ואת אנשי המקצוע היקרים ביותר, את האח שהיה עשוי משיש משובח, בנו לו למשל אותם אנשי מקצוע שבנו אותם בארמון באקינגהאם. אבל קיטי לא דאג רק לבנייה של החדר אלא גם לריהוט שלו, ובראש ובראשונה לשטיח שיכסה אותו. קיטי רצה שטיח בודד שיכסה את כל החדר, ומאחר וזה היה חדר עצום (אולי ראיתם אותו בסרט שארית היום עם אנתוני הופקינס), הוא הזמין מבית מלאכה סמוך את השטיח הכי גדול שאי פעם נוצר, השטיח הכי גדול בעולם.

צילום חלקי של חדר המוזיקה של קיטי עם (חלק) מהשטיח שהיה הכי גדול בעולם

את כל הבנייה המרהיבה הזו, קיטי תכנן להציג בחגיגה מיוחדת שהוא תכנן לערוך ליום ההולדת ה- 21 שלו, אבל הבנייה, ואריגת השטיח היו מלאכה כל כך מפרכת עד שהמשימה לא הושלמה בזמן, ואת יום ההולדת שלו הוא נאלץ לחגוג בגנים של הטירה (יש לו שם כמה להקות צבאים, אולי הם באו לשיר לו יומהולדת שמח). לבסוף כשהשטיח היה מוכן נדרשו לא פחות מאשר מאה סבלים על מנת לקחת אותו מבית המלאכה ועד לטירה. האירוע הזה הפך להיות פסטיבל שלם כשכל הפעמונים בכל הכנסיות מצלצלים, וכל תושבי האיזור יצאו להביט בשיירה. השמועה על השטיח הגדול ביותר בעולם עשתה לה כנפיים והגיעה במהירות גם לארמון באקינגהם שם המלך ג’ורג’ בהתקף קינאה הורה להזמין שטיח שיהיה גדול מהשטיח של קיטי באינטש אחד.

הבעיה של קיטי היתה תזרים המזומנים שלו. למרות ההכנסות העצומות שלו, אורח החיים הפזרני שלו, הוצאות הבנייה (והאריגה) העצומות, בשילוב אכזרי של התמכרות להימורים, גרמו לכך שהוויקונט הצעיר נכנס לחובות (וכאמור באותה תקופה אם הייתה בחוב, היית נשלח לכלא), ועל כן נאלץ להימלט לחו”ל.

את שארית חייו בילה קיטי בין ארצות הברית וצרפת, אבל דווקא במהלך הזמן הזה, כשקיטי כבר היה בן 63, קרה משהו ממש מוזר… תואר האצולה שלו שודרג מוייקונט לרוזן (earl). איך זה קרה? האם לפתע בריטניה הפכה להיות סובלנית לאצילים עם נטיות מיניות לא חוקיות ששקועים בחובות? ובכן לא ממש. היה לקיטי אחיין (שכמובן קראו לו וויליאם), שהיה תקופה מסויימת חבר פרלמנט. אותו וויליאם התפטר מתפקידו בעבור מישרה ניהולית בכירה בבית הלורדים. אותו אחיין בחן את אילן היוחסין של המשפחה והגיע למסקנה שמאחר ולקיטי לא היו ילדים (איזו הפתעה), אזי התואר המשפחתי אמור ללכת…אליו. אז אם הוא כבר אמור לרשת תואר אצולה למה לא לנסות ולשדרג אותו? וויליאם עבד כאמור בבית הלורדים ולכן הוא הכיר היטב את שיטות העבודה שלהם. ב- 1831 הוגשה בשמו של קיטי הבקשה להחזיר למשפחת קורטני את תואר הרוזנות שלהם שאבד בשנת 1556…(אתם מוזמנים לקרוא על קורותיהם של משפחת קורטני שאהבה להילחם בכולם כולל בעצמה בפוסט המשודרג שלי על טירת פאודרהאם) אבל קיטי נדרש לחתום על הבקשה.  קיטי שמע על כל הסיפור ממקום גלותו בצרפת וידע בדיוק מה התוכניות של האחיין שלו שאותו הוא שנא. הפיתוי להיקרא רוזן, כנראה היה גדול מדי, קיטי הגיע להסכם עם האחיין שהוא יחתום על הבקשה ויסלול לו את הדרך את התואר בתמורה לכך שהאחיין יוכל לרשת את התואר שלו ואת טירת פאודרהאם, אבל הוא לא יוכל להתגורר בה, האחיין הסכים וקיטי הוכתר לרוזן ה-9 מדבון.

כשקיטי נפטר 4 שנים מאוחר יותר האחיין שלו הפך להיות הרוזן העשירי, והוא אכן עמד בהתחייבותו ולא עבר לגור בטירה שאליה עבר רק בנו הרוזן ה-11.

טירת פאודרהאם

אגב, אם חוזרים לרגע לשטיח הכי גדול בעולם…אז מסתבר של צלצולי הפעמונים והפסטיבל היו טיפה מוקדמים מכיוון שכשקיטי ברח לחו”ל הסתבר שהוא שילם רק חצי מהסכום של עלות השטיח…

רוצים לקרוא את הפוסט הבא על המאהב, של קיטי, וויליאם בקפורד? לחצו כאן

נהניתם לקרוא את הפוסט? אתם מוזמנים לשתף אותו עם חבריכם… מחפשים לקרוא עוד פוסטים שאולי פיספסתם?

בימי הביניים אפילו ההורוסקופ שלך יכול היה לגרום לעונש מוות…

כשכל התיירים נוסעים לוורונה לפגוש את רומיאו ויוליה, אנחנו מציעים לכם לנסוע למקום האמיתי שבו הכל קרה…

את דיאנה ספנסר שהתחתנה עם הנסיך יורש העצר אתם בטח זוכרים, אבל האם יצא לכם לשמוע על דיאנה ספנסר שכמעט התחתנה עם יורש העצר?

מי אמר שבמאה ה-17 לא הייתה רפואה מתקדמת? הנה סיפורו של הרוזן שהחליט יום אחד לפתוח מרפאת פוריות בלונדון

מעוניינים להתחיל לקרוא את הבלוג מהתחלה? הפוסט הראשון נמצא כאן

מעוניינים לקרוא על כל הטירות שביקרנו בהן? כולן נמצאות באתר האנגלי שלנו

 

1 comment

  1. רק תיקון קטן: “קיטי” לא היה ילד מספר 14 אלא דוקא 6 מתוך 14 שהשאר אכן בנות. וכשאבא שלו מת כשהיה בן 18 הוא היה אחראי לחתן את אחיותיו הצעירות ולכן ערך הרבה נשפים בפאודרהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*