בפוסט הקודם סיפרתי לכם על ויליאם, קיטי, קורטני, היורש של התואר הוויקונט של דבון שהיה בעליו של השטיח הגדול ביותר בעולם… אם קראתם את הפוסט אתם בוודאי זוכרים שאחד הרגעים המשמעותיים בחייו התרחש בגיל 16 כאשר הוא נתפס באקט בתחילתו או אמצעו (תלוי לאיזה מקור בוחרים להאמין) עם ידידו וויליאם בקפורד שהיה מבוגר ממנו בשמונה שנים. עכשיו הגיע הזמן לדבר על וויליאם בקפורד…

הוא נולד בשנת 1760 והיה הילד הכי עשיר באנגליה. כמה עשיר הוא היה אתם שואלים? ובכן, למורה שלו למוזיקה קראו מוצרט… הסיפור של המשפחה של בקפורד הוא אחד מאותם סיפורים בעייתיים של הון שמגיע מתוך סבל של אלפים. אבא של בקפורד החזיק חוות ענקיות של סוכר בג’מייקה שתופעלו על ידי עבדים אפריקאיים, אבל כל הסבל הזה “נשאר” שם ולאנגליה הגיע רק הכסף שאיפשר למשפחה חיי פאר. בקפורד ירש את אבא שלו (שגם היה ראש העיר של לונדון) בגיל צעיר, מה שאיפשר לו לנהל את החיים שלו באופן שהוא רצה בלי פיקוח.

כלפי חוץ הכל נראה היה שיגרתי, בקפורד קיבל חינוך מעולה, ועם הידע שקיבל ממוצרט הוא חיבר את היצירה הראשונה שלו כבר בגיל 8. כבר מגיל צעיר בקפורד התנסה בכתיבה וכשהיה בשנות ה- 20 המוקדמות שלו הוא כתב את מה שנחשב לרומן המפורסם ביותר שלו. העלילה שלו בהחלט הקדימה את זמנה, ואתק היה חליף ערבי מוסלמי שהחליט לנטוש את האיסלאם ולפתח כוחות על. כדי לעשות זאת הוא החל לפתח מערכת יחסים מינית עם אימא שלו ולבנות מגדל עם מצפה אסטרונומי שהובילו אליו לא פחות מ- 11 אלף מדרגות.

למרות שלמשפחה שלו לא היה תואר אצולה, הכסף הגדול שלהם הביא לו מאירלנד שידוך מצוין, הבת של הרוזן מאבוין (Aboyne), והצירוף של השידוך הזה פלוס ההון המשפחתי היה אמור בקלות להעניק לו תואר, והוא אכן הגיש בקשה כזו למשל ג’ורג’ השלישי, אבל כאמור מתחת לפני השטח בקפורד הסתיר זהות מינית ביסקסואלית. כשהיה בן 18 הוא פגש בוויליאם קורטני שהיה רק בן 10, לא ברור מתי מערכת היחסים שלהם השתנתה, אבל היא בהחלט השתנתה. הסיפור עם קורטני התפוצץ שנה אחת אחרי נישואיו של בקפורד, ויחד עם גילוי היחסים האלו, אותו דוד של קורטני גם פירסם בציבור את ההתכתבויות של השניים שהיו מלאות בתיאורים מיניים.

וויליאם בקפורד הצעיר

יחסים הומוסקסואלים (היום גם היו מכניסים פנימה תקיפת קטין, אבל כאמור אז זה לא היה העניין), היו בניגוד לחוק, אבל כמובן שלעשירים היו חוקים משלהם, ולמרות זאת בקפורד שלח את עצמו לגלות קצרה בצרפת יחד עם אישתו שם היא נפטרה והותירה אותו עם שתי בנות.

בקפורד החליט לחזור לאנגליה, אבל הוא גילה שלמרות שהוא לא נענש על היחסים עם קורטני, הוא נודה בפועל מהחברה הגבוהה, והמלך דחה את בקשתו לתואר. בקפורד הנעלב החליט להסתתר מהעולם, אבל בצורה הכי יקרה שאפשר, אחרי הכל ההכנסה השנתית שלו ממטעי הסוכר שירש הייתה כ- 15 מליון פאונד בשנה בכסף של היום. בקפורד חזר לאחוזה המשפחתית שלו, פונטהיל, בחבל ווילשייר, אבל הוא החליט להפוך אותה למשהו אחר לגמרי. בעזרתו של האדריכל ג’יימס וויאט שהתמחה ביצירת מבנים גותיים הוא בנה לעצמו בית חדש שהעיצוב שלו הזכיר מנזר, ואכן הוא קרא לו מנזר פונטהיל. הפיצ’ר העיקרי של הבית, כמו בארמון של החליף היה מגדל בגובה של מאה מטרים, את האחוזה שלו הוא הקיף בחומה בגובה של ארבעה מטרים שנמתחה לאורך של 14 קילומטרים. על מנת להיות בטוח שאף אחד לא יוכל להציץ אל תוך האחוזה שלו הוא גם דאג שישתלו סביב לחומה לא פחות מאשר מליון עצים.

ציור מתחילת המאה ה-19 שמתאר את אחוזת פונטהיל

מנותק מהחברה הגבוהה, ועשיר כקורח, בקפורד יכול היה להרשות לעצמו לחיות איך שהתחשק לו, וכמו מייקל ג’קסון במאה ה- 20, גם סביב הנעשה באחוזה שלו החלו לצוץ שמועות וסיפורים. בשלב הזה נידמה היה שבפקורד ויתר לחלוטין על מערכות יחסים עם נשים, והוא העדיף אך ורק נערים צעירים. כל צוות העובדים של האחוזה הורכב מהם רובו ככולו, ובכתבים שלו בקפורד מתאר כיצד היה בוחר אותם “בהתאם לצרכיו”, נידמה שממש כמו עם האופן שבו נוצר ההון שלו, בקפורד ראה אנשים ככלים לסיפוק המאווים שלו. באחד הספרים שנכתבו אודותיו נאמר שהאחוזה היתה סוג של הרמון עבור בקפורד, ואם אתם צריכים דוגמא נוספת, אז מסתבר שבאחד מטיוליו בעולם בקפורד נתקל בשוויץ בגמד, הוא החליט “לרכוש” אותו, ולהפוך אותו לשוער של האחוזה שלו תוך שהוא מלביש אותו במדי זהב. לכל אחד “מהנערים שלו” בקפורד ממציא כינוי, וכך ביומן שלו אנחנו פוגשים את אמברוז החיוור, פופי הידוע לשימצה, גאול הנורא, מר צנוע, ועוד רבים נוספים. את רוב הנערים שלו בקפורד אוסף בשיטוטיו באנגליה, אבל חלקם מגיעים גם ממדינות אחרות, בזכות מסעותיו הרבים בעקבות יצירות אומנות.

בקפורד השקיע את זמנו באיסוף אומנות, והוא נחשב לאחד מאספני האומנות המשמעותיים ביותר בתקופה הויקטוריאנית, נדמה היה שכל מה שהיה קשור בו היה אפוף בהילה של מסתורין. בקפורד לא הסתפק רק ברכישה של חפצי אומנות, הוא גם תכנן והזמין יצירות מקוריות עבורו.

המזל של בקפורד החל להשתנות לרעה ב- 1807 כשהפרלמנט הבריטי אסר על מסחר בעבדים. העבדות עצמה לא בוטלה עד 1833 אבל כעת נקטע צינור החמצן שהזרים עבדים חדשים למטעים של בקפורד וההכנסות שלו החלו להתכווץ במהירות. בקפורד שלא יכול היה לשנות את סגנון החיים הראוותני שלו נאלץ לתכנן מכירה פומבית ב-1822. בקפורד ידע שהמסתורין סביב האחוזה שלו יצר לה מוניטין מיוחד, ולכן הוא החליט לעשות מכירה מיוחדת שבעצם איפשרה לאנשים גם לבקר באחוזה שלו ולראות את פריטי האומנות. כל כרטיס כניסה למכירה עלה 250 שקלים בערכים של היום ובתוך זמן קצרצר יותר מ- 7000 כרטיסים נמכרו, אחד הקונים היה המלך ג’ורג’ הרביעי שגם ניסה לרכוש כמה מהפריטים באוסף (כשביקרתי באחוזת צ’רלקוט נתקלתי בכמה פריטים מאותה מכירה, כולל בשולחן שבעלי האחוזה קנו כששניצחו את המלך עצמו במכירה הפומבית).

ההכנסות של בקפורד הוסיפו להתכווץ, אבל המזל הרע שלו (אולי קארמה) התעצם עוד יותר ושלוש שנים אחרי המכירה, באמצע הלילה, המגדל העצום שבאחוזה שלו קרס. בקפורד, אגב, לא נרתע מהרעש והוא הוסיף לישון. כשהתעורר בבוקר הוא הבין שצריך לעבור דירה, הוא מכר את האחוזה העצומה ואת הבית ועבר לגור בעיר באת’ שם הקים לעצמו בית מעט יותר צנוע  עם מגדל חדש ויותר צנוע בגובה של 50 מטרים בלבד, המגדל הנוכחי עומד עדיין על תילו, וניתן לבקר בו ובמוזיאון שמספר את קורותיו של בקפורד ולראות שאריות מהאוסף שלו.

המגדל “הצנוע” של בקפורד סמוך לעיר באת’

כיום אחוזת פונטהיל היא שטח פרטי שלא פתוח למבקרים. רוב הבית נהרס עם הזמן, ואולם הבית ששוכן בה היום בנוי על היסודות של הבית שבנה ג’יימס וואיט, אבל אני מניח שבלי המגדל האימתני והבית המעוצב כמו מנזר אין ממש טעם לבקר בה, זאת אחת מאותן אחוזות שלא נצליח לראות “במרדף” שלנו, אבל הסיפור של בקפורד עודנו חי, וכמו שכבר אמרתי ניתן לראות רבים מהחפצים שלו באחוזות אחרות באנגליה ובארמון באקינגהאם. למעשה, היום אספני אומנות עדיין נלחמים על פריטים מהאוסף שלו, ומספיק שחפץ אומנות מסויים יוגדר ככזה שנרכש (או אפילו יותר טוב – תוכנן) על ידי בקפורד, על מנת שהמחיר שלו יכפיל את עצמו מיד.

נהניתם לקרוא את הפוסט? אתם מוזמנים לשתף אותו עם חבריכם… מחפשים לקרוא עוד פוסטים שאולי פיספסתם?

רוצים להמשיך לקרוא? הפוסט הבא נמצא כאן

בימי הביניים אפילו ההורוסקופ שלך יכול היה לגרום לעונש מוות…

כשכל התיירים נוסעים לוורונה לפגוש את רומיאו ויוליה, אנחנו מציעים לכם לנסוע למקום האמיתי שבו הכל קרה…

את דיאנה ספנסר שהתחתנה עם הנסיך יורש העצר אתם בטח זוכרים, אבל האם יצא לכם לשמוע על דיאנה ספנסר שכמעט התחתנה עם יורש העצר?

מי אמר שבמאה ה-17 לא הייתה רפואה מתקדמת? הנה סיפורו של הרוזן שהחליט יום אחד לפתוח מרפאת פוריות בלונדון

מעוניינים להתחיל לקרוא את הבלוג מהתחלה? הפוסט הראשון נמצא כאן

מעוניינים לקרוא על כל הטירות שביקרנו בהן? כולן נמצאות באתר האנגלי שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*