כשאתם שומעים את הביטוי מלחמות השושנים (בהנחה ואתם חובבי שייקספיר, או שצפיתם באיזו סידרה היסטורית כמו המלכה הלבנה) אתם בוודאי מדמיינים צבאות של אבירים שנושאים מגינים ועליהם שושן לבן או אדום בהתאם להשתייכות שלהם. מלחמות השושנים אכן כללו מאבק בין שני בתי אצולה לנקסטר (שושן אדום) מול יורק (שושן לבן). הסיבה שאנחנו אומרים מלחמות השושנים ולא מלחמת השושנים היא שמדובר בסידרה של קרבות ומערכות שנמתחו על 30 שנים (1455-1485) אבל נמשכו בסך הכל כ- 30 ימים, ולכן לא מדובר במלחמה אחת אלא מספר מלחמות.

למרות שבהחלט ניתן למצוא את ההקשר בין השושנים לשני הבתים, הם לא ממש השתמשו בהם כסמלים בזמן המלחמות עצמן, וכל הרעיון הזה הומצא על ידי שייקספיר בסוף המאה ה-16. למעשה מלחמות השושנים התנהלו בין עשרות צבאות פרטיים של הברונים האנגלים כשכל אחד מהם עושה שימוש בסמל הפרטי שלו. אני חושב שאם שני הבתים היו מצליחים לעלות על רעיון של סמל אחיד ההיסטוריה הייתה נראית כנראה אחרת כיון שבכמה מקרים חיילים של צד אחד תקפו צבא ידידותי מאחר ולא פירשו את הסמל שלו כמו שצריך.

למה כל ברון באנגליה היה צריך צבא פרטי משלו? ובכן הדרך להשגת כוח בימי הביניים היתה מאוד ברורה. ככל שיש לך יותר אדמה יש לך יותר משאבים. את המשאבים שלך אתה משקיע בלשלם לכמה שיותר שכירי חרב שיעמדו לשירותך ויילחמו עבורך, וככה אתה יכול להשיג השפעה גדולה בחצר המלוכה או להילחם בברונים שכנים ולהשיג עוד אדמה…

בדרך כלל מלכי אנגליה השונים לא אהבו לראות את הברונים שלהם נלחמים אחד בשני, אבל בכל תקופה שבה השלטון המרכזי התערער, אנגליה הייתה נגררת למלחמת כנופיות, ומלחמות פרטיות היו מתחילות לצוץ כמו פטריות אחרי הגשם. תקופת המלכות הארוכה של הנרי השישי (הוא הומלך כשהיה בן שנה, לכן היא הייתה ארוכה), הייתה תקופה של שלטון מרכזי חלש, שהסתיים כמובן במלחמות השושנים עצמן, אבל קדמו להן אינסוף מלחמות פרטיות, שבאחת מהן משפחת קורטני יצאה למלחמה נגד…משפחת קורטני.

בין כל המלחמות הפרטיות האלו בלטה מלחמה אחת, המלחמה בין משפחות ברקלי וטלבוט, מלחמה שהתחילה בסכסוך השכנים הארוך ביותר בהיסטוריה האנגלית – 50 שנים, ונמתח על פני לא פחות מאשר שלושה דורות.

הסכסוך החל ב- 1417 כשהברון ברקלי מת ללא בנים. היורש הטבעי שלו היה האחיין שלו ג’יימס ברקלי ולא הבת שלו (מי ראה אחוזת דאונטון?), אבל מאחר והבת של הברון הייתה נשואה לרוזן מוורוויק, אחד האנשים החזקים ביותר באנגליה, היא החליטה לערער על זכות הירושה. הסכסוך החל והקורבן הראשון שלו היתה אישתו של ג’יימס שנחטפה על ידי אנשי וורוויק והוחזקה בשבי עשרות שנים עד למותה. הסכסוך המשיך להתנהל וכלל לצד תביעות משפטיות הדדיות גם אינספור מקרי אלימות.נראה היה שהסכסוך הזה לעולם לא יסתיים, ואולם בשנת 1469, 52 שנים לאחר מותו של הברון ברקלי שהצית את הסכסוך, הרגישו בני ברקלי שיש להם הזדמנות.

1469 הציתה שלב חדש במלחמות השושנים. הברון הכי חשוב של משפחת יורק שהיה כמובן הרוזן מוורוויק (Warwick the Kingmaker) החליף צדדים ושורה של קרבות החלו בצפון אנגליה. משפחת ברקלי החליטה לנצל את ההזדמנות. בשלב הזה מי שייצג את המשפחה השכנה היה תומס טלבוט (משפחת טלבוט התחתנה אל תוך משפחת נוויל) שירש זה עתה את התואר שלו וגם את הסכסוך. מהצד של משפחת ברקלי היה זה וויליאם ברקלי בן ה-43 שהוביל את המשפחה.

מלחמות השושנים נחשבו לשיא של תקופת קוד האבירות, וכך וויליאם ברקלי שלח נציג לתומס טלבוט והזמין אותו ליישב את הסכסוך בקרב אחד בודד בין הצבאות של שני הצדדים. תומס טלבוט הסכים, ויום לאחר מכן שני הצבאות נפגשו בניבלי גרין, למה שמכונה המלחמה הפרטית האחרונה באנגליה. התוצאה בקרב הייתה משכנעת, בני ברקלי הביסו את בני טלבוט ותומס עצמו מצא את מותו בקרב. אפשר לומר הרבה דברים על הקרב הזה, אבל הדבר החשוב ביותר שאתם צריכים לדעת עליו הוא שהכל זה עניין של גיל וניסיון… אתם מבינים כשוויליאם ברקלי שלח את הנציג שלו להזמין את תומס טלבוט למלחמה, הוא כבר הכין את כל הצבא הפרטי שלו לקרב הזה. תומס, מצד שני, הופתע מההזמנה הזו, אך נענה לאתגר. לבני טלבוט היו הרבה יותר חיילים שכירים, אבל הם היו פזורים בכל רחבי השטחים שהם שלטו בהם. מאחר ויום הקרב נקבע למחרת תומס הצליח לארגן רק 300 חיילים שיעמדו לרשותו בעוד שלמשפחת ברקלי היו 1000 חיילים משלהם… עכשיו התוצאה של הקרב נראית הרבה יותר הגיונית, לא?

אגב כשהסתיימו מלחמות השושנים ושושלת טיודור עלתה לשלטון, הנרי השביעי חוקק חוק שאסר על ברונים לגייס שכירי חרב, ומאותו הרגע הם יכולים היו להשתמש אך ורק באבירים הקבועים שלהם, ובאיכרים שחיו על הקרקע שלהם. החוק הזה, נאכף בקנאות, וגרם לכך שיותר לא יהיו מלחמות פרטיות באנגליה.

ביום שבת נעלה את הפוסט הבא ובו הסיפור השערוריותי ביותר של משפחת ברקלי, המשולש הרומנטי של פורד גריי עם האחיות ברקלי… יש סיבה לחכות.

עד שנעלה את הפוסט הבא אתם מוזמנים לקרוא חלק מהסיפורים שאולי החמצתם בבלוג, אתם גם כמובן מוזמנים לשתף אותו בפייסבוק (פשוט תלחצו על כפתור ה- F מתחת לפוסט, וזאת תהיה עזרה אדירה).

דיאנה ספנסר, האישה (שכמעט) התחתנה עם יורש העצר

מרי אן הקטנה צריכה להתחתן עם דוד שלה.

לקנות דוכסית במכירה פומבית

בימי הביניים אפילו ההורוסקופ שלך יכול היה לגרום לעונש מוות…

כשכל התיירים נוסעים לוורונה לפגוש את רומיאו ויוליה, אנחנו מציעים לכם לנסוע למקום האמיתי שבו הכל קרה…

מי רוצה לבקר בכפר של הארי פוטר?

הסיפור המוזר על בקבוקון הדם של ישו והברווז….

מעוניינים להתחיל לקרוא את הבלוג מהתחלה? הפוסט הראשון נמצא כאן

מעוניינים לקרוא על כל הטירות שביקרנו בהן? כולן נמצאות באתר האנגלי שלנו

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*