המסע שלנו באי וויט הסתיים וכמו תמיד חיפשנו מקום טוב לעצור בו באמצע ולראות טירה או אחוזה. החיפוש שלי הוביל אותנו אל אחוזה בעלת השם המחייב Beaulieu Palace  שנמצאת בפארק הלאומי של New Forest דרומית לעיר סאותהמפטון. חשוב להבין שהמילה ארמון במקרה הזה מגיעה מהשיוך ההיסטורי של המקום. בימי הביניים לא רק למלכים היה מותר לקרוא לבתים שלהם ארמון אלא גם בישופים, וכמו שאתם יכולים להבין ההיסטוריה של האחוזה הזו דומה להרבה אחוזות רבות אחרות שכתבתי עליהן שהיו שייכות לכנסייה והופרטו באכזריות בזמן שהנרי השמיני עשה את הברקסיט שלו מרומא.

השם של המקום גם מרמז על השורשים הנורמניים צרפתיים שלו, במשך מספר חודשים קראתי למקום בלוויו עד שיום אחד שלחו את החזאי של הביביסי לקריין את תחזית מזג האוויר מהאחוזה ולפתע גיליתי שכמו הרבה מילים צרפתיות, מה שאתה קורא הוא לא מה שאתה אומר, ושם המקום מבוטא בכלל ביולי.

אחוזת ביולי היא אחד המקומות הכי מוזרים שביקרנו בהם מאחר והאחוזה כוללת שלוש אטרקציות. קודם כל יש את בניין האחוזה עצמו שעדיין שיייך לברון מונטגיו (אבל הוא כבר לא גר בו אלא בכפר ליד). ליד בניין האחוזה אפשר למצוא את המבנה של המנזר העתיק מהמאה ה-13 שחלקו שומר בצורה מופלאה, וליד שני המבנים העתיקים שוכן… מוזיאון הרכב הכי גדול באנגליה.

אותי זה די הצחיק שבשעה שכל אנגלי ממוצע שיישמע את השם ביולי ישר יחשוב על רכבים, אני גיליתי ממש במקרה שהמוזיאון הזה קיים בכלל. מסתבר שהברון השני היה משוגע על כלי רכב, והוא זה שהתחיל את האוסף של המכוניות שהלך ותפח עד שהוא הפך לאטרקציה מאוד מרשימה. כיום המוזיאון כולל לא רק כל מכונית שאי פעם יוצרה בערך אלא גם תצוגה של מכוניות מפורסמות מסרטים (מי אמר הארי פוטר?) ותצוגה הרבה יותר מדליקה של המכוניות המקוריות מתוך הסידרה טופ גיר (זוכרים שהם בנו לימוזינות?)

כמו שאתם יכולים להניח הכניסה למקום עולה קצת יותר מאשר לאחוזה או טירה רגילה (אבל לא הרבה יותר), אבל באופן מפתיע למדי האחוזה הזו היא חלק מהמנוי שלנו ל- HHA שמכיל כ-300 טירות ואחוזות מכל אנגליה שנמצאות עדיין בבעלות פרטית. מה שעוד יותר הפתיע אותי הייתה העובדה שלא היתה הפרדה בין האחוזה לבין המוזיאון (כמו שיש בין האחוזה לספארי באחוזת לונגלית למשל), מה שאומר שיכולנו לבלות גם במוזיאון ורק שתבינו שביקור משפחתי בביולי עולה חצי מסך עלות המנוי השנתי שלנו ל- HHA (כך שאם הבלוג הזה גורם לכם להתחיל לפנטז על טיול טירות, תמיד אפשר לנסות להתמקד בבתים או טירות באיזור מסויים ומאחד משלושת הארגונים העיקריים שהם הנשיונל טראסט, אינגליש הריטג’ או ה- HHA ולחסוך הרבה מאוד כסף בעלויות הכניסה)

המנזר הראשון בביולי הוקמה ב-1205 על ידי קבוצת נזירים צרפתית, הפירוש של השם בצרפתית הוא “מקום יפה” והמיקום לגדות נהר רחב ורגוע בהחלט עונה על הציפיות של השם הזה. בזמן הקמת המנזר שלט באנגליה המלך ג’ון המרושע (שרובכם מכירים אותו כמובן מהסיפור של רובין הוד). המלך הזה הסתכסך עם האפיפיור ונאלץ להיכנע להרבה דרישות שונות ומשונות של האפיפיור על מנת שהוא לא יחרים אותו, אחת מהדרישות האלו הייתה שהמנזר של ביולי יהיה כפוף לוותיקן ישירות, ולא לבישוף של אנגליה. זה הפך את המנזר בביולי למיוחד מאוד שכן הוא היה מקום מקלט בטוח לכל מי שניסה להימלט מהחוק (מי יסתבך עם האפיפיור?) במהלך ימי הביניים היו כמה דמויות היסטוריות מאוד מעניינות שהתחבאו בו כמו למשל אישתו של הרוזן מוורוויק שכונה גם “ממליך המלכים” שנמלטה אליו אחרי שבעלה בגדל במלך אדוארד הרביעי ונשחט בקרב ברנט ביחד עם אחיו (תוכלו לקרוא קצת על בעלה בפוסט שלי על טירת צ’פסטו) כמה שנים אחריה נמלט למנזר הזה לא אחר מאשר פרקין וורבק, האיש שהתחזה לבן של המלך אדוארד הרביעי וניסה להשתלט על הכתר האנגלי בזמן מלכותו של הנרי השביעי מייסד שושלת טיודור. בהתחלה נראה היה שהוא מצליח לצבור תומכים והוא אפילו הומלך בקורנוול תחת השם ריצ’רד הרביעי. איך זה הסתיים תוכלו לקרוא בפוסט הזה.

בסופו של דבר אפילו מנזר ביולי לא הצליח לחמוק מהגורל של כל המנזרים באנגליה, למרות שהוא היה אחד מהאחרונים שפורק (והנזירים בו קיבלו פנסיה מכובדת מהכתר). המבנה וכל השטחים שנלוו אליו נמכרו לאחד מהאצילים המובילים של הנרי השמיני, איש קצת דוחה בשם תומס ווריותסלי. הצאצאים שלו הם אלו שעדיין חיים בביולי, ואני בטוח שהם לא מתגאים יותר מדי מאבי השושלת שלהם, ובעיקר לא לאחד המעשים הכי נוראיים שהוא עשה לקראת מותו של הנרי כשהוא עינה בניגוד לחוק והוציא להורג את אן אסקיו (ואת הסיפור הזה אני אספר לכם בפוסט הבא).

אותו תומס ווריוטסלי הצליח גם לזכות בתואר הרוזן מסאותהמפטון, ובכמו הרבה משפחות אצולה, הדורות הבאים כבר לא היו צריכים לענות או להרוג אף אחד. הרוזן השלישי למשל היה אחד מפטרוני האומנות הכי חשובים באנגליה ובין השאר הוא תמך מאוד במחזאי וויליאם שייקספיר שהקדיש לו שתי פואמות שהוא כתב.

במאה ה-18 אחוזת ביולי עברה במסגרת נישואים למשפחת מונטיגיו שנשאה איתה תואר של דוכסות, אבל כשלדוכס השני נולדו “רק” שתי בנות, התואר נכחד. שתי הבנות של הדוכס היו מרי ואיזבלה. אחרי מותו של הדוכס היתה זו איזבלה שירשה את ביולי. איזבלה היתה בת אצילים גאה במיוחד, היא לא רק היתה בת של דוכס, היא גם הייתה נכדה של דוכסים משני הצדדים (הדוכס מונטיגיו מהצד של האב והדוכס הראשון ממרלבורו מארמון בלנהיים מהצד של האם). הנישואים הראשונים של איזבלה היו לדוכס ממנצ’סטר, אבל אחרי שהוא נפטר ב- 1739 היא התחתנה פעם נוספת עם פוליטיקאי עשיר בשם אדוארד. אך אוי ואבוי, אדוארד היה חסר תארים, ולמרות שהיא המשיכה לשאת את תואר הדוכסית מבעלה הראשון, הוא היה סתם בעל אמצעים.

איזבלה לא יכולה הייתה לשאת את החרפה, אבל הייתה לה בעיה רצינית, לבעלה לא היה איכפת שאין לו תואר. לבסוף איזבלה החליטה לדלג עליו והיא שלחה בקשה רשמית למלך ג’ורג’ השלישי להחיות את תואר הדוכסות של אבא שלה ולתת אותו לבעלה. היא פנתה גם לראש הממשלה שהסכים לעזור לה במשימה, אך למרבה תדהמתה המלך הסכים להחיות את התואר אך הוא העניק אותו ל…אחיין שלה, הבן של אחותה מרי. איזבלה הזועמת כתבה מכתב נזיפה למלך, והודיעה שהיא לא תגיע לשום אירוע בחצר המלכות עד להודעה חדשה. אני לא חושב שג’ורג’ התרשם במיוחד, אבל ראש הממשלה שלו נזכר בהבטחה שלו ובטח הרגיש קצת נקיפות מצפון כיון שבשנת 1776 המלך ג’ורג’ תכנן לתת לאחיין תואר נוסף לצד הדוכסות, וראש הממשלה הצליח לשכנע את המלך ואת האחיין לתת את התואר לבעל של איזבלה שהפך להיות הרוזן ביולי.

הדוכסית איזבלה

האם תואר רוזנות (השלישי ברמתו) הספיק לאיזבלה שהייתה רגילה לתואר הדוכס (הראשון ברמתו)? יש כאלו שחושבים שלא, כיון שב- 1786 כשאיזבלה נפטרה, היא החלה לרדוף את אחוזת ביולי, והיא הפכה לאחת מרוחות הרפאים הכי ניצפות בו, למעשה אחוזת ביולי מגדירה את עצמה בתור הבית הכי רדוף באנגליה, ואם תבקרו באחוזה, תוכלו למצוא באחד החדרים תצוגה מאוד מושקעת שמוקדשת לרוחות הרפאים של הבית כולל לאיזבלה. התצוגה כוללת בין השאר הקלטות היסטוריות של משרתים ועובדים באחוזה שמעידים על מפגשי הרפאים שלהם.

יש הרבה מאוד בתים באנגליה שמתהדרים בהיותם רדופים, אבל לא הרבה מהם קיבלו את חותמת הכשרות של שרלוק הולמס, או יותר נכון של ארתור קונן דויל, הסופר שהמציא את הבלש המפורסם ביותר היסטוריה. קונן דויל היה ידוע בעניין שהוא גילה בכל מה שנוגע לרוחות רפאים והשמועות סביב האחוזה גרמו לו להגיע אליה ולהתארח בה. בזמן הביקור, הסופר המפורסם ערך מספר סיאנסים, ולטענת המשפחה (כפי שהיא מופיעה בתצוגה) הוא הצליח ליצור קשר עם מספר רוחות רפאים.

אז אם מתחשק לכם לשלב גם רוחות רפאים, גם בית מרשים מאוד, גם מנזר מהמאה ה- 13 (עם תצוגה מאוד איכותית) וכמובן גם כמה וכמה מכוניות, אז אחוזת ביולי היא בהחלט מקום לא כדאי לפספס, וזו גם הסיבה שהיא נכללה ברשימת 10 הטירות הכי שוות לביקור שלי. אני מקדים תרופה למכה (כיון שפונים אלי המון אנשים עם שאלות שמתכננים נסיעת טירות) ואני חייב לומר שאני הגעתי לביולי עם הרכב שלי ולא עם תחבורה ציבורית, אבל אפשר לקחת מתחנת ווטרלו רכבת לכיון ברוקנהורסט ומשם להמשיך באוטובוס לביולי, או פשוט לשלב ביקור בביולי יחד עם ביקור בסאותהמפטון ובטירת ארונדל.

בשבוע הבא תוכלו לקרוא את סיפורה הטרגי של אן אסקיו אחת המשוררות האנגליות הראשונות. עד אז, אתם מוזמנים להמשיך לקרוא פוסטים אחרים בבלוג, או לבקר בבלוג האנגלי שלנו כדי ללמוד עוד על אחוזת ביולי/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*