במרדף אחרי טירות שלנו נתקלנו עד היום רק ברוזן אחד, זה היה בביתו שבסטנווי פארק, שבחבל הקוטסוולדס, זהו אחד מאותם בתים שפתוחים מספר מצומצם של ימים בכל שנה, והמשפחה מוסיפה לגור בו. הרוזן היה עסוק בעבודה על המחשב שלו בספרייה כשנכנסתי לראות אותה…

זה קצת מצחיק שעדיין קיימים תארי אצולה. היום הם כבר לא אומרים הרבה לאף אחד (חוץ למאלו המחזיקים בהם כנראה), יש סרט מעולה שנקרא The last dukes שהופק על ידי הביביסי ואפשר למצוא אותו בשלמותו ביוטיוב. הסרט עוקב אחרי חייהם של הדוכסים הלא מלכותיים שנותרו בחיים. יש עוד מעל 20 מהם, וחלק מהם פשוט מתגוררים בדירה בלונדון.

 

זה כמובן לא היה המצב בעבר, ומאחר ובקריאה בבלוג אתם עומדים להיתקל בהמון סיפורים על תארים, ועל הדרך להשיג אותם, חשבתי שהגיע הזמן קצת להרחיב עליהם. שיטת האצולה התקיימה באנגליה עוד מימי האנגלו סקסונים, אם אתם רואים את הסידרה “The last Kingdom” של נטפליקס אתם נתקלים לא מעט בתואר של רוזן (earl) שנוצר כאשר אנגליה חולקה למחוזות ובראש כל אחד מהם עמד אציל. רוב התארים שקיימים היום יובאו בשלבים שונים מאירופה, וכיום יש חמש דרגות של אצולה לא מלכותית שמתקיימות בבריטניה.

התואר הגבוה ביותר הוא דוכס. הדוכסים הלא מלכותיים הראשונים נוצרו במאה ה-14, הדוכס הראשון היה הדוכס מקורנוול (תואר שהוא היום מלכותי ומוחזק על ידי קמילה, אישתו של הנסיך צ’רלס) וכיום נותרו באנגליה 24 דוכסים “שמחזיקים” ב- 27 תארי דוכסויות. חלק מהן עומדות להיכחד כיון שאין להם יורש זכר. יש משפחה אחת בלבד באנגליה, משפחת צ’רצ’יל שזכתה בייחוס מיוחד, כיון שהם היחידים שיכולים להוריש את התואר גם לאישה, ואכן הדוכסית השנייה של מרלבורו הייתה ביתו של ג’ון צ’רצ’יל (מאז זה לא קרה פעם נוספת).

הדוכסות האחרונה שנוצרה הייתה ב- 1874 בימיה של וויקטוריה, וזוהי הדוכסות של ווסטמיניסטר שנוצרה למשפחת גרוסוונור שקיבלה את התואר הראשון שלה ב- 1761.  הדוכסות הזו עוד מתקיימת, ומדובר באחת השושלות הכי עשירות במדינה.

התואר הבא ברשימה יובא מצרפת זהו תואר המרקיז. המרקיז הראשון היה הרוזן מאוקספורד ששודרג לתאור המרקיז מדבלין ב- 1358. המרקיזות העתיקה ביותר שקיימת היום היא משנת 1551. לתואר מרקיז יש גם טריק, כי בעצם הרבה דוכסים מחזיקים גם בתואר מישני של מרקיז שאותו הם מורישים לבנים שלהם כשהם עוד בחיים (זה כמובן “טריק” שהרבה אצילים בכל הדרגות עושים).

מתחת המרקיז שוכן לו הרוזן (Earl), אותו תואר עתיק שהתקיים גם בימי האנגלו-סקסונים. השושלת העתיקה ביותר היא השושלת של שרוזברי בחבל שרופשייר (שעדיין מחזיקה בטירת לדלו). השושלת הזו נוצרה ב- 1442 והרוזן העכשווי הוא ה- 22 ברשימה!

התואר הרביעי ברשימה הוא הוויקונט (viscount) שגם הוא יובא מהייבשת. התואר הראשון הגיע לאנגליה בתקופת המלך הנרי השישי ב- 1440. רוב תארי הוויקונט היום מוחזקים על ידי בעלי תארים גבוהים יותר שמעניקים אותם ליורשים שלהם בעוד בחייהם, אבל יש גם שושלות שמחזיקות רק בתואר הזה, הוויקונט של הרפורד היא השושלת העתיקה ביותר שהחלה בתקופת המלכה אליזבת בשנת 1550 וכיום מחזיק בתואר הוויקונט ה- 19

התואר החמישי (והכמעט) נמוך ביותר הוא התואר העתיק של הברון. השושלת העתיקה ביותר, הברונות של דה רוס נמתחת למאה ה- 13 וכיום מייצג אותה הברון ה- 27

הסיבה שאני אומר שברון הוא כמעט התואר הכי נמוך היא שהמלך ג’יימס ה-1 היה זקוק לכסף כדי להילחם באירים בתחילת המאה ה- 17. הוא מצא דרך יצירתית וייסד תואר בשם ברונט, שאותו הוא מחר לכל דורש בעבור סכום של – 1000 פאונד. הברונט הוא לא תואר אצולה, והוא יושב מתחת לתארים אלו אבל מעל לתארי האבירות (שאותם ממשיכים לחלק גם היום).

לאורך ההיסטוריה היו דרכים שונות ומשונות להשיג תארים. הצלחה במלחמות הייתה דרך מצויינת לקבל תארים זו הייתה הדרך למשל של ג’ון צ’רצ’יל להיות הדוכס ממרלבורו, של ארתור ווזלי (לא מהארי פוטר) להפוך להיות הדוכס מוולינגטון, ושל הנרי פאג’ט להיות המרקיז מאנגלסי. הרבה תארים אחרים פשוט נקנו (לעיתים בכדי להצטרף לאצולה ולעיתים פשוט בשביל להתקדם בה). ככל שמלכים נזדקקו ליותר כסף ותמיכה, היה קל יותר לקבל תארי אצולה בתקופתם, ולכן צ’רלס הראשון שנלחם בפרלמנט במסגרת מלחמת האזרחים עשה הרבה שימוש בכלי הזה. היום כאמור אין לתארים האלו הרבה מדי משמעות, אבל אני מבטיח לכם שאם אי פעם אני אוזמן לארוחת ערב אצל דוכס אני לא אגיע עם טי שירט וג’ינס…

אהבתם את הסיפור? למה שלא תשתפו אותו עם החברים שלכם? כפתורי השיתוף של פייסבוק וטוויטר נמצאים ממש מתחתיכם…

מחפשים עוד סיפורים היסטוריים בבלוג שלי? הנה כמה שכדאי לכם לקרוא:

ליידי דיאנה הראשונה: הנסיכה מווילס לא היתה דיאנה ספנס הראשונה שמצאה את עצמה בנישואים ללא אהבה…

הברונית, ראש הממשלה הצייר ואוליבר טוויסט: משולש רומנטי שהסתבך, הגיע לעיתונות הארצית, ובסוף הוליד את אחת מהדמויות הכי פורסמות בספר של צ’רלד דיקנס

ג’ורג’ וורנון מחפש מזכירה, אבל שתהיה בת 13: מה קורה “שג’נטלמן” בן 58 שחי בנפרד מאישתו משתעמם ומחפש ריגושים?

לפתוח מרפאת פוריות במאה ה- 17: מה עושה רוזן כשהמלך מגרש אותו מחצר המלכות? מתחזה לרופא פוריות כדי “לרפא” נשים צעירות כמובן.

כשאדולף היטלר רוצה את הבית שלך: מחברת שהתגלתה בבונקר של היטלר חשפה את התוכניות של הנאצים לבריטניה אחרי הכיבוש כולל את המקום שאותו תכנן לקחת היטלר לעצמו…

הקללה של האישה הכי יפה באירלנד: שתי אחיות עניות מאירלנד הצליחו לעשות את הבלתי אפשרי ולהפוך לסלביטאיות בקנה מידה ארצי, אז איך זה נגמר כל כך מהר וכל כך רע?

רוצים לקרוא את הבלוג מהתחלה? זה הפוסט הראשון

רוצים לבקר באתר באנגלית ולגלות עוד עשרות טירות וסיפורים? לחצו כאן

 

 

 

 

3 comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*