האינסטינקט הטיבעי של רוב המטיילים שמחפשים לצאת ליום טיול מחוץ ללונדון הוא פשוט להביט על המפה ולחפש יעדים קרובים. אפשר להבין את זה בסך הכל, אבל מאחר ורוב התיירים שמגיעים לבירה האנגלית לא באמת מתכננים לשכור רכב לאותו יום טיוך, הפיתרון היותר יעיל הוא לברר מה הם קווית התחבורה הציבורית הכי יעילים מהבירה האנגלית, ולמצוא יעדי טיול בהתאם. דוגמא קלאסית למשל היא העיר בריסטול, שלמרות המרחק שלה מהעיר נהנית מקו רכבת מהיר שיוצא מפגדינגטון. אם אתם פחות בקטע העירוני ואתם מחפשים גם טבע אייקוני וגם טירה (כי אצלי הכל קשור הרי לטירות) אז מה דעתכם על יום קצת יוצא דופן? ביקור “במפתח” של אנגליה, ובאחד מהסמלים הכי מפורסמים של האי הבריטי, הצוקים הלבנים של דובר?

למרות המרחק היחסי בין לונדון ודובר, הרכבת מסנט פנקריאס לעיר עצמה לוקחת בסך הכל שעה וארבע דקות, זה זמן הגיוני לחלוטין למי שמחפשים יום טיול שבו אפשר לראות קצת את הנופים של האי שאינם עיר הבירה.

מתחנת הרכבת של דובר אפשר לקחת מונית לנסיעה של חמש דקות עד לכניסה לטירה, או שאפשר לקחת קו אוטובוס מספר 80. אפשר גם לצעוד לטירה, מה שאמור לקחת לכם פחות מחצי שעה אבל אני חושב שעדיף שלא, כי יכול להיות לכם יום ממש עמוס אם תוסיפו לטירה עוד איזו אטרקציה או שתיים.

טירת דובר היא אחת מהטירות הכי מרשימות באנגליה. לטירה יש היסטוריה שמגיעה עד ימי הרומאים. הטירה הנוכחית נבנתה בימי המלך הנרי השני, בהתחלה בתור ארמון מפואר שנועד לארח מבקרים רמי מעלה, אבל אחרי שהבן שלו, המלך ג’ון, הפסיד את כל השטחים הצרפתיים של הממלכה, הטירה הפכה להיות מבצר צבאי, והיא הצליחה לעמוד במצור צרפתי כפול שהקנה לה את התואר – המפתח של אנגליה (בשבוע הבא נכתוב על זה).

טירת דובר כיום היא מתחם ממש עצום, ולרגע אפשר לחוש שאי אפשר לסיים אותה ביום ביקור אחד, אבל זה לא המקרה. למעשה הטירה הזו אפילו איכזבה אותנו כשביקרנו בה במסגרת הפרוייקט, אבל הסיבה שצירפנו אותה לרשימה היא שאפשר לשלב אותה עם אטרקציות נוספות, מה שהופך את יום הסיור כולו לאיכותי במיוחד. זה אומר שבטירה עצמה אתם יכולים לבחור את מה שתעשו בפינצטה, מה שיחסוך לכם יחסית זמן.

טירת דובר המשיכה להיות מעוז צבאי בריטי עד למאה ה-20, והיה לה תפקיד מיוחד במלמת העולם השנייה. את התפקיד הזה אפשר לגלות באטרקציה מרשימה במנהרות שנחפרו במתחם ומהן נוהל המבצע שחילץ את הצבא הבריטי מדנקירק. שימו לב שהכניסה לאטרקציה היא בקבוצות עם מספר מוגבל של אנשים, אז אם אתם מבקרים בטירה בתקופת הקיץ מומלץ לנסות להתחיל את הביקור במנהרות כמה שיותר מוקדם לפני שהתור נעשה ארוך מדי.

האטרקציה השנייה המשמעותית היא המבצר הימי ביניימי. שימו לב שבין החלקים השונים במתחם תוכלו לעבור באמצעות שאטל חינמי (מהמנהרות ועד למבצר זו חתיכת עלייה…).

מחוץ למבצר יש תערוכה יחסית מוצלחת שמתארת את הבנייה, בעוד שבמבצר עצמו תוכלו לגלות מספר חדרים משוחזרים שמנסים לדמות איך טירת דובר נראתה בימי המלך הנרי השני. הנה טיפ שיחסוך לכם הרבה זמן כל החדרים המשוחזרים צמודים זה לזה. מעליהם תוכלו למצוא עוד כמה קומות מסדרונות וחרדים, אבל הם ריקים ואין סיבה לבזבז עליהם זמן. אם אתם מעוניינים לעלות לגג המבצר ולהשקיף משם, אתם מוזמנים לטפס עד לגג, אבל מעבר לכך אין לכם הרבה מדי סיבה להמשיך ולבלות במתחם הזה.

אחרי שסיימתם לחקור את טירת דובר אתם יכולים לבחור להמשיך את היום שלכם בשתי דרכים שונות. אפשרות אחת תהיה להמשיך לבקר בשתי טירות נוספות ומאוד מיוחדות ששוכנות אחת ליד השנייה צפונית לדובר בעיר שנקראת Deal. אפשרות אחרת תהיה לעשות סיור לאורך הצוקים הלבנים של דובר.

נתחיל עם הטירות. בעיירה דיל במרחק של כ-20 דקות הליכה אחת מהשנייה שוכנות שתי טירות שהם בעצם מבצרי ארטילריה שהקים הנרי השמיני במאה ה-16. מה שמעניין הוא שהיום שתי הטירות מוצגות לציבור בשתי צורות שונות לחלוטין. טירת דיל עדיין מוצגת בתור מבצר ארטילרי, ואפשר לבקר אותה בזמן יחסית קצר (למעשה רק התצוגה בקומה הראשונה שווה את הזמן שלכם). לעומתה, טירת וולמר בצד השני של העיר הפכה עם השנים להיות סוג של אחוזת סוף שבוע לכמה מהדמויות המשמעותיות בהיסטוריה הבריטית כולל לדוכס מוולינגטון (שאפילו מת בה) לשני ראשי ממשלה, ולאימא של המלכה הנוכחית. טירת וולמר היא מקום מרתק לביקור, והיא כוללת גם גנים מדהימים.  אגב, חשוב לדעת ששלושת הטירות (דובר, דיל וולמר מנוהלות על ידי האינגליש הריטג’, ואפשר לקנות כרטיס משולב לראות את שלושתן).

 

אם אחרי טירת דובר אתם מעוניינים לחקור משהו אחר, אתם מוזמנים לעשות מסלול לאורך הצוקים הלבנים של דובר. המרחק מטירת דובר לצוקים הוא לא גדול, אבל מומלץ לעשות אותו במונית אז קחו טלפון של תחנת מוניות כשאתם מגיעים לעיר.

כשמגיעים למרכז המבקרים של הצוקים תוכלו לבחור מספר מסלולים לאורך הצוקים. אנחנו עשינו “טעות” ובחרנו במסלול הארוך שהביא אותנו עד למגדלור הלבן. הטעות הייתה שאין שאטל שלוקח אתכם חזרה למרכז המבקרים מה שאומר שכל מה שאתם הולכים, אתם צריכים גם לחזור. אני הייתי מסתפק ב- 20 דקות הליכה לכל כיוון, הם יכללו מספיק הזדמנויות מדהימות לעשות סלפי מפחיד במיוחד בקצה הצוקים

נסיעה נעימה, וביקור מוצלח!

רוצים לגלות את הסיפורים ההיסטוריים הכי מדהימים שגילינו במסע רודפי הטירות שלנו? מהברונית שניהלה 27 רומנים מחוץ לנישואים ועד לרוזן שהקים מרפאת פוריות בלונדון של המאה ה-17? לחצו כאן 

רוצים לקרוא את הבלוג מהתחלה? זה הפוסט הראשון

מחפשים מידע על טירה ספציפית? היכנסו לאתר שלנו באנגלית 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*