אנחנו הולכים וקרבים ליום הכיפורים, וזה זמן מצויין לנסות ולהשלים בין יריבים, נכון? אחד הסיפורים הפופולריים ביותר בבלוג שלנו הוא סיפורה של מריה גנינג, הנערה הכי יפה באירלנד, שהצליחה ביחד עם אחותה אליזבת, ובזכות יופיין, להפוך מנערות עניות וחסרות השכלה פורמלית, לסלבריטאיות על בחברה הג’ורג’יאנית, ובכך  לזכות בנישואים יוקרתיים (אליזבת הצליחה להתחתן עם לא פחות משני דוכסים שונים, בעוד שמריה “הסתפקה” ברוזן עשיר). אם לא קראתם את הסיפור של שתי האחיות והקללה של מריה, אתם חייבים לעצמכם לעשות הפסקה עכשיו ולקרוא אותו. אם אתם זוכרים את הסיפור הזה, אז עכשיו הגיע הזמן לדבר על היריבה המרה של מריה גנינג, קיטי פישר.

מריה גנינג, הנערה היפה ביותר באירלנד, שהפכה להיות הרוזנת מקובנטרי

כמו מריה, גם קיטי פישר נולדה עם מעט מאוד סיכויים להתקדם בחיים. למעשה, בעוד שאבא של מריה ואליזבת היה לפחות קצין בצבא האנגלי (ומהמר כפייתי) אין לנו כמעט שום מידע על המשפחה של קיטי, או על החיים המוקדמים שלה, מה שמראה שהיא כנראה הגיע ממעמד אפילו נמוך יותר מהאחיות גנינג. הדבר היחיד שאנחנו יודעים עליה בוודאות הוא שהיא נולדה בשנת 1741.

לנשים בחברה הג’ורג’יאנית היו מעט מאוד הזדמנויות להוכיח את עצמן ולהתקדם בחיים, בעיקר אם הן היו עניות, וקיטי נשלחה כבר בגיל עשר לעבוד בחנות כובעים, אבל  אי אפשר היה לכלוא אותה בחיים קטנים. למרות שלא זכתה לחינוך פורמלי, קיטי פישר הייתה נערה חריפה, וכבר בגיל צעיר היא הבינה את עובדות החיים, ואיזה עתיד צפוי לה, אלא אם היא תיקח את העניינים “לידיים”.

האפשרויות שלה היו מאוד מצומצמות, והבחירה הכמעט טבעית הייתה בחיי זנות, רק שהשאלה הייתה מאיזה סוג. היא הייתה יכולה להפוך להיות זונת רחוב, או לעבוד בבורדל, או להגיע “הכי רחוק שאפשר” שזה אומר להיות “מאהבת אקסלוסיבית” של ברון עשיר. קיטי בחנה את כל האפשרויות האלו והחליטה ללכת אפילו יותר רחוק מהכי רחוק שאפשר.

זה הזמן לומר שקיטי לא נחשבה ליפהפיה מדהימה כמו מריה או אליזבת גנינג, אבל היא הייתה נערה מבריקה וחדת לשון, וזה מה הפך אותה לנחשקת בעיני הגברים שפגשו אותה. כרטיס הכניסה שלה “לחברה הגבוהה” ולהזדמנויות העתידיות שלה הגיע בזכות קצין צעיר בדרכת סגן שלקח אותה תחת חסותו כבר כשהייתה בת 16, ודרכו היא החלה להתחכך בלקוחות עם פוטנציאל גדול יותר, זה היה בסך הכל השלב הראשון מבחינתה, וכדי באמת להגשים את התוכניות שלה, היא הייתה צריכה לעבור לשלב השני.

זוכרים איך דמויות כגון פריס הילטון וקים קרדישאן הפציעו לתוך החיים שלנו? קלטת לוהטת שלהן ושל בן זוג הודלפה, ופתאום כל דבר שהן נגעו בו הפך להיות זהב טראשי מוצלח במיוחד? אז רק שתדעו שקיטי חשבה על זה 250 שנים קודם לכן. בשנת 1759 כשהיא הייתה בת 18 בלבד, היא ביימה את האירוע שיהפוך אותה למותג ג’ורג’יאני מהמדרגה הראשונה. זה היה סוף שבוע חמים יחסית בחודש מרץ, והלוקיישן היה פארק סנט ג’יימס, לא רחוק מארמון באקינגהאם של היום (שכמובן לא היה קיים אז). הפארק היו עמוס בג’נטלמנים ובאצילים מכובדים שיצאו לראות ולהיראות, זה היה המקום המושלם.

קיטי נחשבה לרוכבת מצויינת, אבל דווקא באותו יום, ממש “במפתיע” בשעה שהיא רכבה לה בפארק היא נפלה מהסוס שלה, ולא סתם נפילה, קיטי נפלה בצורה כזו שהחצאית שלבשה התרוממה גבוה גבוה, וחשפה את העובדה שהיא לא לובשת תחתונית. כמובן שיש שיגידו שזה לא היה אירוע מבויים, אבל אני חושב שזו תמימות לחשוב שבחורה חריפה כל כך כמו קיטי, ורוכבת סוסים כל כך מוצלחת, תיפול דווקא במרכז הפארק, ודווקא כשהיא ללא תחתונית…

עותק של קריקטורה מקורית שמתארת את “התאונה” של קיטי פישר בפארק

כמובן שמהר מאוד קיטי התאוששה, וסידרה את החצאית שלה מחדש, וביקשה מכמה מהג’נטלמנים שיסייעו לה ויזמינו לה כרכרה, אבל גם הזמן הקצר שבו “היא נחשפה” הפך בבת אחת לאירוע הגדול ביותר של השנה. למעשה, הנפילה של קיטי הונצחה בעשרות שירים, פזמונים, ואפילו בקריקטורות תקופתיות, וכמו קים ופריס, היא הפכה בבת אחת להיות להיט נחשק.

ציירים תקופתיים עלו על הפופולריות שלה והתחילו לייצר בכמויות ציוריי מיניאטורה של קיטי שנקנו במאות על ידי לקוחות חרמנים שהחביאו אותם בקופסת הטבק שלהם, והביטו בהם בשעה ש… נו אתם יודעים לאיזה שימוש הם היו צריכים אותם. לא רק מיניאטורות של קיטי נוצרו. כמה מהציירים הגדולים ביותר של התקופה ביקשו לצייר את הפורטרטים שלה, והמפורסם ביותר הוא ג’ושוע ריינולדס (שנטען שהיה גם אחד המאהבים שלה) זה גרם לכך שעכשיו האצילים העשירים ביותר באנגליה התחרו על שירותיה של קיטי והמחיר של הזמן שלה עלה בהתאם.

אחת מתמונות המיניאטורה של קיטי פישר. פורנוגרפיה ג’ורג’יאנית למתקדמים

קיטי הפכה להיות אישה עשירה במיוחד. המאהב האיטלקי המפורסם קזנובה פגש אותה כשביקר בלונדון והעיד שהיא לבשה תכשיטים בשווי של לפחות 600 אלף פרנקים, המחיר של “סיבוב אחד” היה בערך 1500 פאונד של היום, וקזנובה וויתר כי היא לא הייתה יכולה לדבר איתו איטלקית או צרפתית. הסופרת האיטלקיה ג’סטנינה ווין שפגשה אותה כתבה שהיא חייה חיי עושר מטריפים ושהיא בזבזה בכל שנה למעלה משני מליון פאונד (בערך של היום), אם זה נשמע לכם קצת מטורף, אז פעם אחת כשהיא רצתה להתרברב בעושר שלה היא דחפה שטר של 20 פאונד (ששוויו כיום הוא כ-15 אלף שקלים) בין שתי פרוסות לחם ואכלה אותן.

אז איך כל זה קשור למריה גנינג? ובכן, מריה גנינג הייתה מבוגרת מקיטי בתשע שנים. היא הגיע ללונדון בשנת 1751 ובשנת 1752 הפכה להיות אישתו של הרוזן קובנטרי. בשלב הזה מריה הייתה סלבריטאית מטורפת. כמה פופולרית היא הייתה? אחרי שהיא ובעלה חזרו מטיול ארוך לצרפת היא יצאה לטייל באותו פארק סנט ג’יימס (אבל כמה שנים קודם לכן, כמובן), וכשהשמועה שמריה נמצאת בפארק החלה להתפשט כעשרת אלפים מתושבי לונדון הגיעו למקום לחזות בה, ורק בזכות המשמר המלכותי בני הזוג הצליחו להיחלץ בביטחה.

מריה גנינג כמובן שאהבה את המעמד הסלבריטאי שלה, ולכן העליה המטאורית של קיטי צרמה לה, במיוחד מאחר וקיטי הייתה צעירה ממנה בכמעט עשור. מריה לא הייתה חכמה כמו קיטי, ולכן היא פשוט התנשאה מעליה בכל פעם שפגשה בה. פעם אחת למשל, כשהן נפגשו ברחוב, מריה דרשה מקיטי שתזוז הצידה ותיתן לה לעבור, קיטי בתגובה השיבה לה פעם שבזכות הנישואים שלה (של מריה) לרוזן, היא כרגע נמצאת במעמד חברתי גבוה משל קיטי, ולכן היא תפנה לה את הדרך אבל יבוא יום והיא תצליח להשיב לה כגמולה.

בסופו של דבר קיטי אולי לא התחתנה עם רוזן כמו מריה, אבל אחד מהמאהבים שלה היה לא פחות מהרוזן קובנטרי עצמו, הבעל של מריה גנינג, ולכן בפעם אחרת שהם נפגשו ומריה ראתה שקיטי לובשת שמלה חדשה ומרהיבה היא ניגשה אליה וביקשה לדעת מי החייט שלה. התשובה של קיטי הייתה, “אני לא יודעת, את צריכה לשאול את הרוזן קובנטרי, הוא זה שקנה לי את השמלה…” החזירה לה, לא?

קיטי פישר באחד מהפורטרטים של ריינולדס

אבל, בסופו של דבר גם קיטי פישר רצתה למצוא לעצמה בעל, ולחיות חיים רגילים. בניגוד למריה שהצליחה למצוא לעצמה אציל עשיר, היא “נאלצה להסתפק” בג’נטלמן כפרי מאיזור קנט, אבל נידמה היה שאלו באמת היו נישואי אהבה. קיטי עזבה את לונדון ואת החיים הזוהרים ועברה לגור באחוזה הקטנה של בעלה בכפר בשם בננדן. למרבה הצער, הנישואים האלו לא היו ארוכים, כמו מריה גנינג, גם קיטי נהגה להתאפר בכבדות תוך שהיא משתמשת במוצרי האיפור הכי יקרים והכי אופנתיים שהיו באותה תקופה, ואם קראתם את הסיפור על מריה, אז אתם יודעים שהם היו גם מאוד רעילים, וכמו מריה גנינג, גם קיטי מתה כתוצאה מהשימוש בהם, ואפילו בגיל צעיר יותר. בעוד שמריה מתה בגיל 27, קיטי מתה כשהיא בת 26 בלבד…

בשבוע הבא נחזור למירדף הטירות הרגיל שלנו ונעבור לטירת קרדיף, אבל עד אז אם אתם מחפשים משהו לעשות במהלך הסגר/ יום כיפור, למה שלא תחזרו ותקראו את הסיפורים הגדולים ביותר שפרסמנו בבלוג?

ואם ממש מתחשק לכם לפנטז על טירות מדהימות, הנה 10 הטירות הכי שוות לביקור באנגליה.

ואם כבר גמרתם את כל מה שיש לנטפליקס להציע, ואתם עדיין צריכים עוד בידור. אתם יכולים לקרוא את הבלוג מהתחלה.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*