מי שקורא את הבלוג שלי מהתחלה, הספיק כבר לבקר בחלקים רבים של בריטניה, אבל בכל כמה ימים אני מקבל דרך הבלוג שאלות ובקשות על טיפים לאיך לתכנן ביקור באיזור שבו אני גר בעצמי, חבל הקוטסוולדס.

חבל הקוטסוולדס מוגדר בתור AONB שזה אומר Area Of Natural Beauty , מה שכבר מעלה את רף הציפיות של המבקרים בו. מדובר בשטח לא קטן בכלל (בערך עשירית משיטחה של מדינת ישראל), ולמרות שאישתי ואני מאוד אוהבים לטייל, עדיין לא כיסינו את כל המקומות השונים שמומלץ לבקר בהם.

למרות זאת ראינו מספיק מקומות בכדי שאני אהיה מסוגל לעזור לכם לתכנן כמה סוגים של ימי טיול לקוטסוולדס, ובסידרת הפוסטים הבאים אני אנסה להציע לכם כמה מהם. אם אתם רוצים לקבל איזכור שהפוסטים הבאים על הקוטסוולד עולים בימים הקרובים תעשו עכשיו לייק לעמוד שלנו בפייסבוק, וככה תקבלו הודעה לפיד.

כשאמרתי לאישתי על התוכנית שלי, השאלה הראשונה שלה היתה למי מיועד הפוסט הזה? האם מדובר על ישראלים שמגיעים לחופשה באנגליה (כנראה ללונדון) ומתכננים יום טיול מחוץ לעיר? האם מדובר על ישראלים שחיים באנגליה ומתכננים סופ”ש כפרי? סך הכל יש הרבה מאוד סוגי אנשים שמעוניינים לבקר באיזור הזה, ומכיוון שהוא באמת נמצא במרחק של טיול יום מהבירה האנגלית, באמת שאפשר לארגן כל מיני סוגי טיולים בחבל הארץ הזה.

מאחר ויש הרבה סוגי מטיילים בעולם, אני אכתוב את הפוסט הזה לעצמי, או במילים אחרות, למישהו שאוהב לגלות מקומות חדשים בדיוק כמוני. כשאני אמור להגיע למקום חדש ויש לי זמן מוגבל לבקר בו אני אוהב תמיד לשלב בין כמה סוגים שונים של טיול: משהו אורבני (כלומר לגלות את העיר המרכזית במחוז), משהו פחות אורבני, דהיינו לגלות עיירה קסומה, משהו כפרי, טיול קצר ויפה בטבע, וכמובן איך אפשר שבלי טירה או איזושהי אטרקציה שתהווה עוגן לביקור. מאחר וכמו כבר ציינתי שמדובר בשטח יחסית גדול, אני אנסה “להדביק” בין ערים, עיירות ואטרקציות שאפשר לשלב ביום טיול אחד.

אז בואו נתחיל מהתחלה. מה כל כך מיוחד בקוטסוולדס? אפשר להתחיל מהגבעות. יחסית לנוף השטוח ברוב מרכזה ודרומה של אנגליה, חבל הארץ הזה מכוסה בגבעות ועמקים ירוקים, זה אומר שגם הטופגרפיה של הישובים השונים שנמצאים בו מושפעת מכך, מה שמוסיף לקסם שלהם. הדבר הבא הוא האבן הקוטסוולדית. רוב הבתים העתיקים בעיירות ובכפרים של הקוטסוולדס בנויים מהאבן המקומית שהיא צהבהבה זהובה (תלוי כמה עתיק הבית או כמה מפונפן בעל הבית), וכשמטיילים בשטחים החקלאיים בקוטסוולדס אי אפשר שלא לשים לב למבנה הגדרות המאוד ייחודי לחבל הארץ הזה (מעניין כמה כבשים מתו בניסיון לדלג מעל הגדרות הללו).

אם כבר הזכרתי כבשים, אז חשוב לומר שמה שהפך את האיזור הזה לכל כך יפה ומבוקש היה סוג הכבשים שגודלו בו, שהעניקו צמר מאוד נחשב. כתוצאה מכך זרם כסף לאיזור שתידלק את הבנייה של “עיירות הצמר”. אני אכתוב על העיירות האלו בפוסט הבא. כשתעשיית הצמר החלה לשקוע, מה שהמשיך “לתדלק” את האיזור הייתה הקירבה היחסית שלו ללונדון שהפכה אותו לאטרקטיבי עבור תושבי העיר שחיפשו בית כפרי נגיש. בתחילת המאה ה-20 התופעה הזו כל כך התרחבה עד שבישוב ברודווי (כן, ברודווי) הצליחו התושבים לארגן משחק קריקט של סלבריטאים שגרו במקום. המשחק היה בין קבוצת הציירים וקבוצת הסופרים. לקבוצת הסופרים קראו אללה אקברי, בזכות הקפטן שלה, הסופר ג’יימס ברי שכתב בין השאר את פיטר פן. מי עוד שיחק בקבוצה? ארתור קונן דוייל (שרלוק הולמס), ו-א.א מילן (פו הדב). הקטע הזה של אנשים שמחזיקים בקוטסוולדס בית שני עדיין תופס היום והרבה פעמים כשאנחנו טיילים בכפרים המפונפנים של האיזור ויוצא לנו לקשקש עם משפחות אחרו מסתבר שהן מלונדון והן הגיעו לסופ”ש בבית שלהם או של הסבתא או הדודה. כך או אחרת זה אומר שיש הרבה מאוד דיירים בחבל הארץ הזה עם הרבה מאוד כסף מה שאומר שהרבה מאוד ישובים בו פשוט יפים. זהו, אין דרך אחרת לתאר את זה, הם פשוט יפים.

בואו נתחיל עם החלק הקצת יותר עירוני. הצורה של הקוטסוולדס היא כמו של המגף האיטלקי כשבצ’ופצ’יק הדרומי שלו מצוייה העיר באת’ (Bath), באמצע שלו נמצאות הערים (או העיירות המאוד גדולות) סיירנסיסטר (Cirencester) וסטראוד (Stroud) בצפון מערב נמצאת העיר שבה אני גר – Cheltenham. מאחק הנסיעה בין צ’לטנהאם לבאת’ הוא שעה ומשהו תלוי בתנועה, אז לא הייתי משלב את שתיהן ביום ביקור אחד, אבל סיירנסיסטר נמצאת פחות או יותר באמצע אז היא דווקא מתאימה לשילוב עם כל אחת מהשתיים.

באת’: העיר נחשבת לאחת מערי התיירות הפופולריות ביותר באנגליה עוד מהתקופה הרומית, הסיבה לכך מצוייה בשם כמובן. המרחצאות של באת’ הם האטרקציה המרכזית של העיר, ולמרבה המזל כמעט כל האטרקציות התיירותיות של העיר נמצאות בצמוד להן והן כוללות את הכנסייה הגדולה של העיר, ואת הגשר על נהר האבון. אטרקציה קצת יותר מרוחקת (אבל עדיין במרחק הליכה) היא ה- Royal crescent שכוללת חצי מעגל של בתים ג’ורג’יאנים מהודרים בני 240 שנים. מלבד האטרקציות ההיסטוריות של העיר, גם חובבי הספרות ימצאו בה הרבה השראה, בעיקר אם הם חובבים של הסופרת ג’יין אוסטין. הצרה היחידה בבאת’ היא ההגעה אליה (איכשהו תמיד או בהלוך או בחזור אתם תתקעו בפקק בכביש הצר שמחבר אותה עם ה- M4). בגלל ענייני התנועה והמיקום, ההמלצה שלי היא לבקר בבאת’ רק אם מתכננים יום טיול בחבל הקוטסוולדס הדרומי. אם רוצים לשלב אותה עם איזושהו בית אחוזה, אז המועמד המושלם הוא אחוזת דירהאם (הילדים ימותו על הצבאים באחוזה), או הכפר של הארי פוטר שנמצא לא רחוק. אם אתם זוכרים את הסיפור שלי על וויליאם בקפורד, אספן האומנות שגם אהב לאסוף נערים צעירים לאחוזה הסודית שלו, אז אתם בוודאי זוכרים שהבית האחרון “והמגדל האחרון” שלו נמצאים במרחב של באת’.

המרחצאות של באת’

 

סיירנסיסטר: הביקור בעיר/עיירה הזו היה אהבה ממבט ראשון. למעשה התוכנית המקורית שלנו הייתה לעבור לגור בה, אבל למרבה המזל לא הצלחנו למצוא מקום מתאים (היא אמנם מאוד יפה, אבל כנראה אם הייתי גר בה הייתי מת משעמום אחרי כמה שבועות). מרכז העיירה בסיירנסיסטר והרחובות שמתפתלים ממנו מציעים את אחת מחוויות “העיר העתיקה” הכי יפות ומפונפנות שניתקלתי בהן באנגליה. מבחינת אטרקציות, אין בעיר יותר מדי מה לעשות חוץ מלשוטט ולספוג את הנוף. מי שמחפש קצת טבע יכול לעשות סיבוב בפארק העצום שלה (מרחק הליכה קצרצר ממרכז העיר). בזכות המיקום המרכזי שלה, העיירה הזאת משתלבת בהרבה מאוד ימי טיול, בעיקר אם מתחשק לכם קצת טבע, כיון שלידה מצוי ה- Cotsworlds Water Park שזה לא סוג של לונה גל, אלא שטח די גדול ומלא באגמים, כפרי נופש ומסלולי הליכה ורכיבה על אופניים (נכתוב עליו בפוסט הטבע הנפרד).

דוגמא מושלמת לעיר עתיקה ימי-ביניימית

סטראוד: בירת ההיפים של הקוטסוולדס. סטראוד היא עיר/עיירה שאיכשהו הצליחה למשוך אליה את הכמות הגדולה ביותר של ההיפים של דרום אנגליה. סטראוד היא גם העיר שבה האופי הגבעתי של הקוטסוולדס מודגש יותר מכל הערים האחרות. האטרקציה הגדולה ביותר מבחינתי בעיר הזו זו ההגעה אליה כיון שאתם תצטרכו לעבור כמה כבישים צרים ומתפתלים עם הנופים הכי יפים של הקוטסוולדס. בעיר עצמה אין יותר מדי אטרקציות מרשימות, חוץ ממדרחוב בשיפוע די רציני, ושוק איכרים שבועי ביום שבת. למי שמתגעגע לפלאפל ישראלי (אני מתגעגע מאוד) יש חנות פלאפל של ישראלי במרכז העיר.

מבט אל סטראוד – עיר ההיפים

צ’לטנהאם: שמרתי את העיר הכי טובה לסוף… ואני לא משוחד! בשנים האחרונות יצא לי להסתובב בבריטניה ממש לא מעט, וראיתי יותר ערים מאשר רוב המקומיים, ולכן אני מרגיש בעל סמכות לקבוע שצ’לטנהאם היא אחת מהערים הכי יפות באנגליה. מה שהופך את אנגליה לכל כך מיוחדת היא העובדה שהתגלו בה מרחצאות שהתחרו באילו של באת’, ולמשך כמה עשרות שנים בתקופה שבה ג’ורג’ הרביעי היה עדיין העוצר של אנגליה (כי אבא שלו היה משוגע), היא נחשבה למקום הבילוי של עשירי אירופה כולה. התוצאה היא שכל מרכז העיר מאופיין בסגנון הבנייה הקרוי ריג’נסי (כמו ברויאל קרסנט בבאת’, או רחוב ריג’נט בלונדון). ג’ורג’ הרביעי העריץ את נפוליאון, ולכן צ’לטנהאם, שהיא העיר שהכי מייצגת אותו, היא גם העיר שהכי מזכירה את צרפת (תעשו סיבוב בטיילת ותבינו בדיוק על מה אני מדבר). צ’לטנהאם בעיקר מפורסמת בפסטיבלים שלה ובמירוצי הסוסים שלה. אני לא יודע מתי אתם מתכננים לטייל בקוטסוולדס, אבל תבדקו שאין במקרה איזה פסטיבל אצלנו. הפסטיבלים הגדולים ביותר הם פסטיבל הג’אז, פסטיבל המדע, פסטיבל הספרים וכמובן שהגולדן קאפ, שבוע של מירוצי סוסים שבו כל תושבי העיר בורחים ממנה או מסתגרים בבתים כיון שהעיר נכבשת על ידי גלים של חובבי מירוצים איריים שמתחילים להשתכר באיזור עשר בבוקר. אפשר לשלב ביקור בצ’לטנהאם אם מתכננים לבקר בטירת סודלי, בעיירה ווינצ’קומב או בכפר הכי פופולרי בקוטסוולדס  – בורטון (Bourton on the Water)

בית העירייה של צ’לטנהאם

אם בחרתם לכם עיר מועדפת, בפוסט הבא אני אכתוב על העיירות של הקוטסוולדס- ברודווי, ווינצ’קומב, סטאו וודסטוק, ותוכלו לשדך לכם אחת ליום הטיול המושלם שתיבנו (מזכיר לכם לעשות לייק לעמוד הפייסבוק אם אתם רוצים לקבל תזכורת), אם אתם רוצים לגלות מה 10 הטירות הכי שוות לביקור באנגליה לחצו כאן.

אם נהניתם מהפוסט, ואתם רוצים לעזור לנו להפיץ אותו אנא לחצו על כפתור הפייסבוק למטה ושתפו את הבלוג עם החברים שלכם.

רוצים לקרוא את הבלוג מהתחלה? זה הפוסט הראשון

רוצים לבקר באתר באנגלית ולגלות עוד עשרות טירות וסיפורים? לחצו כאן

4 comments

    1. אפשר לעשות חלק הטיולים האלו בתחבורה ציבורית, בטח שאת הביקורים העירוניים. זה רק מצריך הרבה הכנה מראש. בכל מקרה ובכל מדינה קשה יותר לתייר מחוץ לערים המרכזיות בלי רכב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*