בשבוע שעבר כתבתי לכם על טירת רבי, אחת מחמשת הטירות הכי טובות שביקרנו בהן אי פעם באנגליה. כמו שציינתי, הטירה הזו כל כך מדהימה עד שממש אסור לי להסתפק בפוסט אחד עליה, במיוחד שהיא אוצרת בתוכה כמה סיפורים מדהימים, ואחד מהם הוא סיפורו של גילברט המאוהב.

כאמור, טירת רבי החלה את דרכה כטירה המרכזית של משפחת נוויל בעיתות השלום (בקרוב נכתוב על הטירה מרכזית שלהם לתקופת מלחמות). אחרי המרד הכושל של הצפון כנגד המלכה אליזבת, איבדה המשפחה את הטירה והבעלים החדש שלה היה פוליטיקאי ממשפחת ווין (Vane) המשפחה הצליחה להחזיק בטירה גם בזמן מלחמת האזרחים, ואחרי שבנו של בעל הטירה הוצא להורג כשהמלך צ’רלס השני חזר לאנגליה, המשפחה צ’ופרה וב- 1698 הם קיבלו את תואר הברונות של ברנרד. כריסטופר ברנרד היה הברון הראשון, והוא נשא לאישה בת של רוזן, דומה היה שהמשפחה נמצאת בדרכה הבטוחה כלפי מעלה, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת הייתה באמצעות חתונה מתוכננת היטב של הבן הבכור שלהם גילברט.

למי שלא עוקב אחרי הבלוג ולא מכיר את נושא החתונות במעמדות העליונים של אנגליה, נזכיר שהחתונה הייתה הדבר שהיה הכי רחוק מאהבה. מדובר היה בעיסקה מתוכננת היטב ששילבה בתוכה הסדרים כלכליים וחברתיים. על מנת שמשפחת הכלה תוכל למצוא עבורה חתן הולם היא הייתה צריכה להבטיח לה נדוניה משמעותית. ככל שהנדוניה של הכלה הייתה גבוהה יותר כך היא הייתה “מבוקשת יותר” זו הסיבה למשל שאליזבת פרסי, האלמנה הבתולה, נחשבה לאלמנה הכי מבוקשת באנגליה באותה תקופה למרות ששני הבעלים הראשונים שלה נפטרו.

גילברט שהיה היורש של משפחת ווין היה אמור למשוך אליו כלות מוצלחות במיוחד, אבל הייתה בעיה אחת, גילברט היה מאוהב. בניגוד גמור לכל החוקים החברתיים של אותה תקופה גילברט התאהב בבחורה בשם מרי רנדל. היא לא בדיוק הייתה משרתת או כובסת אלא בת של חבר פרלמנט, אבל היא לא הייתה בעלת נדוניה משמעותית, ולמעשה אבא שלה היה בבית הכלא אחרי שלא הצליח להחזיר את החובות שלו.

הברון ברנרד ואישתו אסרו על גילברט להתחתן עם מרי, אבל הוא כאמור היה מאוהב, ומבלי לקבל את רשותם של הוריו הוא נשא אותה לאישה.

ההורים המזועזעים והזועמים של גילברט החליטו שהם רוצים לנשל אותו מהירושה, אבל זה לא היה פשוט. חוקי הירושה בבריטניה מאוד נוקשים והבן הבכור הוא היורש של התואר ושל הנכסים של המשפחה, כך שלמעשה הם לא יכלו למנוע ממנו לקבל לא רק את הברונות שלו, אלא גם את טירת רבי המפוארת. הורים רגילים אולי היו פשוט מתייאשים ומקבלים את הכלה אל המשפחה, אבל לא הברון ברנרד הראשון ואישתו. הצמד החליט שאם הם לא יכולים למנוע מגילברט לרשת את הטירה, הם לפחות יכולים להוריד את הערך שלה…

השניים התחילו למכור את כל הרהיטים וחפצי האומנות שהיו בטירה, אוצרות שמשפחת נוויל אספה לאורך מאות שנים (זו הסיבה שכל מה שנותר מהתקופה של משפחת נוויל בטירה אלו הפורטרטים שלהם שאותם אי אפשר היה למכור). אחרי שההורים הצליחו למכור את כל הרכוש הם החליטו לעבור לשלב הבא ולהרוס את הטירה עצמה. הטירה של משפחת נוויל שמעולם לא הותקפה עמדה בפני חורבן, לא על ידי אוייב, אלא על ידי הבעלים שלה.

מאחר והטירה ממוקמת בחבל דורהאם שבצפון אנגליה, הדרך המהירה ביותר להרוס את הטירה היה להסיר את העופרת שבגג הטירה. בלי העופרת שהבטיחה את האטימות של הגג, הגשם היה אמור לעשות את העבודה בקלות. הברון ברנרד כבר העלה לגג עשרות פועלים שיתחילו לפרק את הגג, כאשר גילברט הבין שהדרך היחידה לעצור את ההורים שלו תהיה… לתבוע אותם בבית משפט.

כמו שאתם יכולים לדמיין המשפט הזה הפך להיות שיחת היום באנגליה, לא רק מכיון שהיה מדובר ברכילות מצויינת, אלא גם מכיון שהתוצאה שלו הייתה אמורה ליצור תקדים מאוד משמעותי שבו הכוח של ההורים מול הילדים שלהם נבחן מול כל רעיון הירושה האנגלי. אחרי מספר חודשי התדיינות קבע לבסוף השופט שהכוח של הירושה גובר על כוחם של ההורים. הברון ואישתו התחייבו לא רק לתקן את כל הנזקים שהם גרמו לטירה, הם התחייבו גם לרכוש לטירה ריהוט חדש מהכסף האישי שלהם (לא מהכסף שהניבה האחוזה).

כשהברון ברנרד נפטר בשנת 1723, גילברט ירש את הטירה ואת התואר והפך להיות הברון ברנרד השני. יחד עם מרי הוא הקים משפחה לתפארת, והיורש שלו הצליח לא רק להפוך להיות שר האוצר האנגלי, אלא גם לשדרג את תואר האצולה המשפחתי מברון לרוזן.

היום כשאתם מבקרים באולם המרכזי של טירת רבי אתם עדיין יכולים לראות את העקבות של אותו סכסוך בין דורי. הפורטרטים של כל בעלי הטירה לדורותיהם מתנוססים על קירות האולם, כולל הפורטרטים של כריסטופר וגילברט, ונחשו מה, למרות שמדובר באב ובנו הפורטרטים תלויים בשני הקצוות ההפוכים של האולם…

בשבוע הבא אנחנו עומדים לבקר באחות המכוערת של טירת רבי, אז יש למה לחכות…

רוצים לגלות את עשרת הטירות שהכי שווה לבקר בהן באנגליה (רמז: אחת מהן נמצאת לא רחוק מיורק) לחצו כאן.

רוצים לגלות את הסיפורים ההיסטוריים הכי מדהימים שגילינו במסע רודפי הטירות שלנו? מהברונית שניהלה 27 רומנים מחוץ לנישואים ועד לרוזן שהקים מרפאת פוריות בלונדון של המאה ה-17? לחצו כאן 

רוצים לקרוא את הבלוג מהתחלה? זה הפוסט הראשון

מחפשים מידע על טירה ספציפית? היכנסו לאתר שלנו באנגלית 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*