כמה זמן שחיכיתי להגיע לפוסט הזה.

אחרי יותר משנתיים של מירדף טירות הענקנו באתר האנגלי שלנו שלושה כוכבים רק לחמש טירות באנגליה. כשאנשים שואלים אותי עליהן ואני אומר שמדובר בטירת אניק (שנגיע אליה בקרוב), בלנהיים, המפטון קורט, בורלי (עוד הרבה זמן) כולם מהנהנים במרץ ואז אני מוסיף טירת רבי, ואני רואה את המבטים התמהים בעיניים שלהם, אז כנראה שזה היהלום החבוי שגיליתי.

המסע טירות שלנו המשיך לטפס צפונה מיורק שאליה כולכם צריכים להגיע, והיעד הבא שלנו היה מחוז דורהם, עכשיו אנחנו עמוק בצפון אנגליה, מה שהיה קרוי עד היום החגורה האדומה של מפלגת הלייבור. אם ראיתם את הסרט “בילי אליוט” אז זה המקום.

תוך כדי נסיעה אתה כבר שם לב שאתה נמצא בארץ תעשייתית, ואולי אפילו אפשר לומר תעשייתית לשעבר. לאורך האוטוסטרדה מציצים להם מדי פעם קומפלקסים של ארובות שלידן הארובות של חדרה נראות פצפונות. בפעמים אחרות רואים מתחמים תעשייתיים נטושים, כל מה שאנחנו רואים בטלוויזיה על עוני ועל מסכנות באנגליה נמצא כאן,  ובמרחק לא רב מכל העוני והעצב הזה שוכנות להן כמה וכמה טירות מדהימות שהיפה ביותר היא טירת רבי (Raby Castle) וברגע שנכנסים לשטח שלה נידמה שנכנסתם ליקום מקביל.

טירת רבי היא התשובה המושלמת לשאלה כיצד היו נראות טירות ימי ביניימיות אם היו ממשיכים להתגורר בהם עד היום. כשמסתכלים עליה מרחוק היא בהחלט נראית כמו טירה ימי ביניימית, אבל כשמתקרבים מתחילים לזהות את השינויים שחלו בה עם השנים. חלק מהמגדלים של הטירה עדיין מתוארכים למאה ה-14 ואם תבקרו במגדל המיטבח העתיק עוד תראו איך אפילו מערכת ההגנה הימי ביניימית שלו עוד ניצבת בגאון, אבל תעלת המגן של הטירה יובשה, ואגם יפהפה נוצר במקום, החומות של הטירה הונמכו, ואולמות חדשים ומרהיבים החליפו את החדרים הקרים והצרים של ימי הביניים. בקיצור, טירה מבחוץ ארמון מבפנים.

טירת רבי, הייתה הבית של משפחת נוויל. אחת משתי המשפחות הכי חשובות של צפון אנגליה (ביחד עם משפחת פרסי) בימי הביניים המשפחה הזו סיפקה לאנגליה כמה מהדמויות הכי עוצמתיות שלה, ומספיק לציין שראש המשפחה שלה בימי מלחמות השושנים היה ריצ’רד נוויל הרוזן ה-16 שהכינוי שלו היה בפשטות The Kingmaker בשביל שתבינו עד כמה המשפחה הזו הייתה חזקה. למעשה, בפוסטים הבאים אתם עומדים להיתקל במשפחת נוויל עוד כמה פעמים…

משפחת נוויל החזיקה בשטח של הטירה עוד לפני הקמתה. הם התחילו את הטיפוס שלהם לאצולה האנגלית במאה ה- 13 והתחילו בפרוייקט בנייה עצום. רבי הייתה אז אחוזה מבוצרת, אבל הם היו צריכים טירה שתמחיש את הכוח החדש שלהם וכך המבנה גדל וגדל.  בסוף המאה ה-14 תואר האצולה המשפחתי שלהם שודרג לרוזנות של ווסטמורלנד, וכמו משפחת פרסי השכנה הם עסקו לא מעט בתככים של הפוליטיקה המלכותית.

התקופה שקדמה למלחמות השושנים (1455-1485) היתה לדעתי תקופת השיא של המשפחה. אבא של ה- Kingmaker זכה לכוח מאוד משמעותי כשהמלך הנרי החמישי העניק לנוויל את האפוטפוטרוסות של היתום הכי עשיר באנגליה, ריצ’רד הדוכס מיורק (הוא הפך להיות יתום בזכות הנרי החמישי עצמו שערף את הראש של אבא שלו). נוויל זיהה הזדמנות וכשריצ’רד שגר בטירת רבי מגיל חמש הגיע לגיל 14 הוא חיתן אותו עם הבת שלו ססילי. זה אומר שבעצם גם המלך אדוארד הרביעי וגם המלך ריצ’רד השלישי הם בעצם נכדים של משפחת נוויל.

אבל כל הכוח הזה התמוסס באחת בשנת 1569 באירוע שאותו עוד נפגוש מספר פעמים בטירות בצפון אנגליה, המרד שהנהיגו משפחת פרסי ומשפחת נוויל לטובת מרי מלכת הסקוטים נגד אליזבת, וזכה לשם שנשמע כמו פרק במשחקי הכס “The rising of the north” על המרד הזה אני אכתוב הרבה יותר כשנגיע לטירת ברנרד, שגם היא שייכת למשפחה, אבל אי אפשר לכתוב על טירת רבי בלי לכתוב על האירוע המכונן שקדם למרד.

ביום חורפי אחד כמה ימים לפני פרוץ המרד הזה התכנסו באולם המרכזי בטירת רבי 700 אבירי הצפון. אם המספר הזה נשמע לכם מופרך אז אני מזמין אתכם לבקר בטירת רבי ולראות את האולם המדהים הזה, אין לי ספק שהיה מספיק מקום גם להכניס את האבירים, ואפילו לשים שולחן עם כיבוד.

יש מקום לכולם…

בכדי להבין את המרד הזה צריך לזכור שאחרי שהמלך הנרי השמיני עשה את הברקסיט הראשון, התחילה רעידת אדמה דתית באנגליה. בתקופת אליזבת הקתולים כבר היו מיעוט באוכלוסיה, אבל בצפון אנגליה הם עדיין היו כוח משמעותי. משפחות נוויל ופרסי היו קתוליות, וגם משפחת הווארד מנורפלוק שביקרנו בטירת הווארד שלה, ובטירת ארונדל רק לא מזמן…

המשפחות החזקות האלו היו זקוקות למשהו שידחוף אותן לעשות מעשה וב-1568 הגיע המשהו הזה, וקראו לו מרי מלכת הסקוטים. מרי הייתה נינה של הנרי השביעי, מה שאומר שאם למלכה אליזבת אין ילדים היא המלכה הבאה (והבן של מרי, ג’יימס, באמת הפך להיות המלך הבא אחרי מותה של אליזבת). פתאום היתה לקתולים דמות להתאחד מאחריה, אבל זה לא היה הכל…

אם אתם עוקבים אחרי הבלוג שלי וקראתם את הסיפור על הדוכס שאהב להתחתן (אחת מהחתונות שלו הביאה לו את טירת הווארד) , אז אתם אולי זוכרים שתומס הווארד שהיה נשוי כבר שלוש פעמים והתאלמן שלוש פעמים לטש עיניים חמדניות לכיוונה של מרי מלכת הסקוטים במטרה להתחתן איתה ואולי לייצר איתה את המלך הבא של אנגליה (או להיות המלך הבא “בפועל”). הרבה היסטוריונים טוענים שמי שלמעשה דחפה לנישואים האלו הייתה אחותו של תומס, ליידי ג’יין הווארד, אבל בעצם זה כבר לא היה שם המשפחה שלה כי היא כבר הייתה נשואה. אתם יודעים מה היה השם החדש שלה? ליידי ג’יין נוויל.

באותו הערב של כינוס האבירים בטירת רבי, רוב האנשים היו ריאליסטים מספיק לדעת שאין להם סיכוי להביס את המלכה. לא הייתה בהם יותר מדי רוח קרב, ולמעשה זה היה אמור להיות סופו הפוטנציאלי של המרד, אבל אז נכנסה ליידי ג’יין לפעולה וזעקה באוזני האבירים. האם אתם גברים? האם אתם אבירים? האם אתם קתולים?

אני בטוח שליידי ג’יין לא הוסיפה ושאלה, האם אתם רוצים להיות שושבינים בחופה של אחי עם מרי מלכת הסקוטים, את זה היא דווקא הסתירה, אבל את רוח המרד היא הצליחה להחזיר.

על המרד עצמו אני אכתוב כאמור בטירה אחרת, אבל כאמור הוא נכשל. הצבא של אליזבת מחץ את המורדים, ורוב המנהיגים שלו הוצאו להורג. בעלה של ג’יין, צ’רלס נוויל הרוזן השישי מווסטמורלנד, דווקא הצליח להימלט לסקוטלנד ומשם לצרפת, אבל אליזבת החרימה את כל הרכוש המשפחתי שלו, והוא חי בדלות עד מותו.

ומה אליזבת עשתה לג’יין הווארד מחרחרת המרד? ובכן היא העניקה לה פנסיה מכובדת ועזרה לה לחתן את הבנות שלה עם האצולה האנגלית… כי ככה עושים צדק בתקופה האליזבתנית…

זו הייתה סופה של משפחת נוויל בטירת רבי. אליזבת מכרה את הטירה לפוליטיקאי מצליח (שקנה אותה בזכות הכסף של אישתו) בשם הנרי ויין, וזו המשפחה שלו שעדיין חיה בטירה בארבע מאות ומשהו השנים האחרונות. עם זאת, חשוב לומר שמשפחת ויין לפני כמה דורות התחתנה מחדש עם משפחת נוויל, ולכן הצאצאים שחיים בטירה היום הם שיתוף של שתי השושלות הללו.

יש עוד ממש הרבה סיפורים לספר על טירת רבי ואני בהחלט אשתף אתכם בפוסט הבא בסיפור על האירוע שכמעט השמיד את הטירה ולא היה קשור לשום מלחמה – לחצו כאן

רוצים לגלות את עשרת הטירות שהכי שווה לבקר בהן באנגליה (רמז: אחת מהן נמצאת לא רחוק מיורק) לחצו כאן.

רוצים לגלות את הסיפורים ההיסטוריים הכי מדהימים שגילינו במסע רודפי הטירות שלנו? מהברונית שניהלה 27 רומנים מחוץ לנישואים ועד לרוזן שהקים מרפאת פוריות בלונדון של המאה ה-17? לחצו כאן 

רוצים לקרוא את הבלוג מהתחלה? זה הפוסט הראשון

מחפשים מידע על טירה ספציפית? היכנסו לאתר שלנו באנגלית 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*