במהלך ההיסטוריה ידעה אנגליה כל מיני סוגים של פלישות… החופים של קורנוול היו לא פעם יעד לנחיתה של ציי אוייב, אבל לפחות פעמיים, בפער זמנים לא גדול, האי של סנט מייקל היה היעד לפולשים מוזרים במיוחד. בשנת 1473 התרחשה הפלישה הראשונה, אפשר לשייך אותה לתקופה המוכרת לנו בתור מלחמות השושנים. הפולש הפעם היה הרוזן מאוקספורד, שנמלט מאנגליה כמה שנים קודם לכן ועכשיו חזר בכדי לעשות משהו, לא ברור מה כי בסך הכל היו לו 300 חיילים, לא צבא שמסוגל לכבוש מדינה, נכון?

הפלישה השנייה התרחשה בשנת 1497, הפעם הפולש לא היה רוזן, אלא מלך אנגלי, ובכן סוג מסויים של מלך אנגלי… כדי להבין את הפלישה השנייה צריך לחזור קצת אחורה לאחד מהמאורעות הנוראיים ביותר בהיסטוריה של המונרכיה האנגלית, הכליאה של הנסיכים בטירת לונדון. זהו סיפור מאוד מפורסם, ולכן אני אנסה לספר אותו בקצרה. בשנת 1471 עלה המלך אדוארד הרביעי לשלטון. הוא היה המלך הראשון מבית יורק, והתקופה עדיין נחשבה לחלק ממלחמות השושנים. במשך 12 שנים לא קם נגדו יריב אמיתי (כולל הפלישה של הרוזן מאוקספורד לאי של סנט מייקל), אבל אז ב- 1483 אדוארד מת במפתיע.

לאדוארד היו שני בנים, הבכור מיד הוכר בתור אדוארד החמישי. הוא היה בן 13, אחיו הצעיר בן ה- 10 ריצ’רד זכה לתואר הדוכס מיורק. אדוארד החמישי שהה בטירת לדלו על גבול ווילס כשנודע לו על מות אביו, מאחר והוא לא נחשב היה בוגר, הוא היה צריך שמישהו יחנוך אותו ויהיה העוצר, התפקיד הוטל על הדוד “האהוב” שלו, ריצ’רד הדוכס מגלוסטר, ששהה באותו זמן בצפון אנגליה. כשנודע על מותו של המלך, אדוארד יחד עם הפמליה שלו התחילו לנוע מזרחה לכיוון לונדון. ממש באותו זמן הדוד שלו ואנשיו מיהרו דרומה, והדביקו את השיירה של אדוארד לפני שנכנסה ללונדון. ריצ’רד הורה למלווים של אדוארד לעזוב אותו, והוא “ליווה אותו אישית” לטאואר של לונדון על מנת להכין אותו לטקס ההכתרה. אימו של אדוארד המלכה אליזבת וודוויל שחשדה בריצ’רד נמלטה למנזר ווסט מיניסטר יחד עם בנותיה ועם הבן הצעיר שלה.היא חששה לחייו של בנה הבכור וקיוותה לפחות לשמור על חייו של בנה הצעיר, ואולם ריצ’רד הדוכס מגלוסטר הבהיר לה שעליה לתת לו גם את בנה הצעיר, על מנת להכין גם אותו להכתרה. אליזבת הבינה שקירות המנזר לא יצליחו להגן עליה, והיא נאלצה לוותר גם על בנה השני.

בשלב הזה הטיל ריצ’רד פצצה. הוא טען שאחיו המנוח היה נשוי עוד לפני שהתחתן על אליזבת וודוויל, ועל כן שני הבנים שלו הם בעצם ממזרים ולא זכאים לרשת את הכתר מה שמותיר אותו בתור היורש הטבעי. מועצת המלך קיבלה את הטענות שלו (ויום אחד אני אספר לכם מה מקור הטענה של ריצ’רד), למרות שגם אם שניהם היו ממזרים, היה לדוכס מגלוסטר אח מבוגר יותר בשם ג’ורג’ שאמנם כבר הוצא להורג, אבל גם לו היה בן, ואף אחד לא פיקפק בלגיטימיות שלו, כך שטכנית הוא היה אמור להיות המלך הבא. כך או אחרת, ריצ’רד הוכתר להיות המחך ריצ’רד השלישי. שני האחיינים שלו עוד ניצפו משחקים בטירה במשך מספר חודשים עד שיום אחד נעלמו ולא נראו יותר.

אף אחד לא ידע מה קרה להם (למרות שאני בטוח שכולם ניחשו), ומאוחר יותר אפילו נמצאו שני שלדי ילדים קבורים מתחת לריצפה של אחד המגדלים בטאואר, ובתחילת המאה ה-20 הן אפילו נבדקו “בצורה מדעית” ונקבע כי אלו העצמות של שני הנסיכים (או יותר נכון המלך והנסיך), אבל כאמור במאה ה- 15 אף אחד לא ידע מה קרה להם. המעשים של ריצ’רד עוררו נגדו הרבה זעם, ולכן כשהנרי טיודור מבית לנקסטר נחת בחופי אנגליה, הרבה אצילים מבית יורק ומבית לנקסטר גם יחד הצטרפו אליו, והכריעו את צבאו של ריצ’רד בקרב בוסוורת. הנרי הוכתר כבר בשדה הקרב והחל את שושלת טיודור.

הבעיה היתה שלא ידעו מה היה גורלם של שני הנסיכים בטירה, ומאחר והם היו בעלי זיקה גדולה יותר לכתר מהנרי טודור (יחד עם עוד כמה אנשים), זה יצר הזדמנות לכמה נוכלים להתחזות אליהם. פרקין וורבק היה אחד מאותם מתחזים, הוא טען שהוא בעצם ריצ’רד הדוכס מיורק, ועל כן הוא המלך החוקי של אנגליה. לשושלת טיודור היו מספיק אויבים ששמחו לשתף איתו פעולה, ואחד מהם היה המלך הסקוטי ג’יימס הרביעי.

כשפרקין הגיע לסקוטלנד, המלך קיבל אותו בכבוד רב כראוי למלך, הוא העניק לו חליפת בגדים יוקרתית, שריון מהודר ו…אישה. לאישה קראו קתרין גורדון, והיא היתה ביתו של רוזן סקוטי. טקס החתונה שלהם מומן על ידי המלך, ולווה בטורניר אבירים. ליידי גורדון זכתה כעת לשם הדוכסית מיורק…

בתחילה דובר על כך שפרקין וג’יימס ייפלשו לאנגליה במשותף מצפון, והתמיכה העממית שפרקין ייזכה לה כשהוא יוכר בתור הדוכס מיורק תגדיל להם את הצבא עד למפגש מול צבאו של הנרי, אבל אחרי שהפלישה הזו נכשלה (אף אחד לא ממש התלהב להצטרף אליהם בצפון אנגליה) פרקין בחר בתוכנית ב’ ופלש לאנגליה דרך הים תוך שהוא נוחת סמוך לאי של סנט מייקל.

בקורנוול פרקין זכה להתלהבות עממית עצומה. הוא אף זכה להיות מוכתר בקתדרלה של בודומין כריצ’רד הרביעי ולמעלה מחמשת אלפים איש הצטרפו אליו ויצרו צבא שהתחיל לנוע אל עבר לונדון. כשהמלך הנרי השביעי שמע על האיום החדש, הוא התפרסם באמירה ש” בפעם הבה הם בטח ימליכו קוף”. הנרי אסף את הצבא שלו ויצא לפגוש את פרקין, אבל ברגע שהצבא של הנרי התקרב, פרקין קיבל פיק ברכיים, נטש את אישתו הדוכסית ואת חייליו הנאמנים ונמלט להסתתר במנזר…

מושך אליו פולשים מוזרים…האי של סנט מייקל

קתרין גורדון “הדוכסית מיורק” נשלחה חזרה לאי של סנט מייקל, הפעם בתור אסירה במנזר. פרקין עצמו פותה לצאת מהמנזר ונלקח לטירה שם הוא הודה שהוא מתחזה, וקתרין המסכנה למדה לראשונה שהיא לא עומדת להיות מלכת אנגליה כמו שהיא קיוותה. אבל באופן פרדוכסלי, הסיפור שלה ממש לא הסתיים פה. הנרי השביעי ריחם בהתחלה על פרקין, אבל אחרי שהלה ניסה להימלט מהטירה לא הייתה לו ברירה והוא הוצא להורג. קתרין גורדון שוחררה מסנט מייקל ונלקחה לחצר של הנרי, ושם היא הפכה להיות בת הלווייה האהובה ביותר על מלכת אנגליה, אליזבת מיורק.

לקתרין לקח אולי קצת זמן להתאושש מהעובדה שבעלה שיקר לה במצח נחושה, אבל נראה לי שהיא הצליחה לרפא את ליבה כי היא הספיקה להתחתן שלוש פעמים נוספות, ולחיות עוד 38 שנים בחצר המלוכה.

נהנים מהבלוג? למה שלא לתת משהו חזרה? כשאתם לוחצים על כפתור הפייסבוק בתחתית העמוד, החברים שלכם גם יוכלו ליהנות מהבלוג שלנו…

מחפשים עוד סיפורים היסטוריים בבלוג? הנה כמה שכדאי לכם לקרוא:

ליידי דיאנה הראשונה: הנסיכה מווילס לא היתה דיאנה ספנס הראשונה שמצאה את עצמה בנישואים ללא אהבה…

הברונית, ראש הממשלה הצייר ואוליבר טוויסט: משולש רומנטי שהסתבך, הגיע לעיתונות הארצית, ובסוף הוליד את אחת מהדמויות הכי פורסמות בספר של צ’רלס דיקנס

ג’ורג’ וורנון מחפש מזכירה, אבל שתהיה בת 13: מה קורה “שג’נטלמן” בן 58 שחי בנפרד מאישתו משתעמם ומחפש ריגושים?

הכפפות של האיש הכי עשיר באנגליה – ג’יימס מוריסון מצא דרכים מאוד מקוריות להפוך להיות האיש הכי עשיר במדינה.

לפתוח מרפאת פוריות במאה ה- 17: מה עושה רוזן כשהמלך מגרש אותו מחצר המלכות? מתחזה לרופא פוריות כדי “לרפא” נשים צעירות כמובן.

כשאדולף היטלר רוצה את הבית שלך: מחברת שהתגלתה בבונקר של היטלר חשפה את התוכניות של הנאצים לבריטניה אחרי הכיבוש כולל את המקום שאותו תכנן לקחת היטלר לעצמו…

הקללה של האישה הכי יפה באירלנד: שתי אחיות עניות מאירלנד הצליחו לעשות את הבלתי אפשרי ולהפוך לסלביטאיות בקנה מידה ארצי, אז איך זה נגמר כל כך מהר וכל כך רע?

רוצים לקרוא את הבלוג מהתחלה? זה הפוסט הראשון

רוצים לבקר באתר באנגלית ולגלות עוד עשרות טירות וסיפורים? לחצו כאן

2 comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*