אתם זוכרים את הצעת הנישואין שלכם? אני למשל הצעתי לאישתי נישואין במרפסת בקומה העשירית של אחד מהמלונות בחוף הים בתל אביב. הצעות נישואין יכולות להיות לפעמים עניינים מאוד מסובכים, בעיקר אם אתה עומד להציע נישואין למלכת אנגליה.

בשנת 1563 המלכה אליזבת העניקה את טירת קנילוורת’ לרוברט דאדלי. מערכת היחסים בין אליזבת ודאדלי העסיקה היסטוריונים ויוצרים במשך מאות שנים. עד לאן הגיעה מערכת היחסים שלהם? תלוי באילו פיסות היסטוריה אתם מאמינים…בשנת 1587 הספרדים תפסו ספינת סוחר אנגלית ואחד המלחים שעל סיפונה הזדהה בשם ארתור דאדלי, וטען שהוא הבן של רוברט ואליזבת. אם עובדים על המתמטיקה, זה אומר שהוא היה אמור להיוולד בין השנים 1561 ל-1562. באופן מעניין למדי ההיסטוריה של אליזבת מאוד מתועדת אבל בתקופה ההיא יש כמה חורים שחורים שבהם לא ברור היכן היא הייתה, וב- 1562 המלכה שאהבה מאוד להסתובב בין בתי אציליה (תקראו את הסיפור שלי על הביקור שלה בטירת סודלי שרושש את המשפחה), נשארה במקום אחד לתקופה ממושכת ונטען שהיא הייתה חולה מאוד…

הלחץ על אליזבת להתחתן היה עצום. מלכה ללא ילדים היא בעיה פוליטית רצינית כי לא ברור מי יהיה היורש שלה, והדבר עלול לעורר מלחמת אזרחים, במיוחד בתקופה שבה המתח בין הקתולים והאנגליקנים הגיע לשיא, וזהות המלך בהחלט קבעה מי ישלוט בכיפה. אליזבת מצידה לא רצתה להתחתן, יש אינספור השערות מדוע והן נעות מהטענה שהיא נאנסה בצעירותה על ידי תומס סימור בשעה שהיא גרה בטירת סודלי, ועד לטענה שהטראומה מההוצאה להורג של אימה אן בולין על ידי אביה גרמה לכך. בכל מקרה אליזבת עצמה ידעה שאם תתחתן אם איזשהו מלך או נסיך אירופי היא עלולה לגרור את אנגליה למלחמות הדת שהשתוללו באירופה, ואם תתחתן עם אציל אנגלי היא עלולה ליצור יריבויות פוליטיות פנימיות. כך או אחרת המלכה אולי “נשארה בתולית” אבל אין ספק שהיתה בינה לבין דאדלי מערכת יחסים מאוד סוערת, ואם אליזבת היתה קרובה לאיזשהו סוג של נישואין, סביר להניח שהוא היה מועמד עיקרי.

במשך כמה שנים הם לא היו יכולים להתחתן מהסיבה הפשוטה שדאדלי היה כבר נשוי. ב- 1560 אישתו מתה בנסיבות די מחשידות. היא שלחה את כל המשרתים מהבית, ואז כשהם חזרו הם מצאו אותה מתה בתחתית המדרגות. השופט שבחן את הגופה טען שמדובר כנראה בתאונה, אבל במקביל מתועד די הרבה שוחד שעבר מידיו של דאדלי באותה תקופה, אז זה לא מפתיע שכל מיני שמועות התרוצצו.

ב- 1575 בשעה שאליזבת היתה כבר בת 42 ודאדלי בין 43, הוא החליט שזאת ההזדמנות האחרונה שלו, והוא החליט לעשות מעשה. התוכנית שלו היתה לנצל ביקור מיוחד של אליזבת בטירה שלו בקנילוורת על מנת להציע לה נישואין. אליזבת כבר ביקרה בטירה שלו שלוש פעמים, אבל מאחר והפעם הביקור היה ארוך במיוחד (19 ימים) הוא החליט ללכת על כל הקופה.

קודם כל הוא התחיל במקצה שיפוצים ושיפורים בטירה, שבאותו הזמן עדיין הכילה את האולם הגדול ביותר באנגליה (תרומתו של ג’ון מגנט, בנו הצעיר של אדוארד השלישי שהיה נשוי לנסיכה ספרדית). כחלק מהשיפוצים דאדלי בנה מבנה כניסה חדש לטירה (המבנה היחיד בקנילוורת שעדיין עומד בשלמותו וכעת הוא מכיל תערוכה על…אליזבת ודאדלי). סך כל עבודות הבניה עלו לדאדלי 60 אלף פאונד, שזה אולי לא נשמע כל כך הרבה, אבל בערכים של היום מדובר על 12 מליון פאונד (בין 55 ל- 60 מליון שקלים).

לאחר מכן הוא החל לתכנן את הביקור עצמו. קודם כל הוא הזמין סט חדש של פורטרטים שלו ושל המלכה, “ובחוצפתו” הוא תלה אותם זו לצד זה באותו הגובה… לאחר מכן הוא אירגן שורה של מופעי בידור שונים שינעימו את זמנה של המלכה יחד עם כל הפמליה העצומה שלה. אחד מאותם אירועים כלל מופע זיקוקים עצום שנראה למרחקים. חלק מחוקרי “שייקספיר” טוענים שהוא ומשפחתו שהתגררו בעיירה סטרטפורד השכנה יכלו לצפות במופע מהבית שלהם, ושזו הייתה ההשראה של שייקספיר שגרמה לו לכתוב שנים לאחר מכן את המחזה “חלום ליל קיץ”. בערב אחר הנעים דאדלי את זמנה של המלכה בהצגה שבמסגרתה נערך “קרב ימי” באגם המלאכותי של הטירה. בכל אחד מהימים של הביקור שתו האורחים יותר מארבעים חביות של בירה ו- 14 חביות של יין, ותג המחיר עמד על מעל 200 אלף פאונד (או בערך מליון שקל) בערך של היום.

בשיאו של הביקור תכנן דאדלי העלאה של מחזה שכולו היה בעצם הצעת הנישואין שלו. שמו של המחזה המקורי היה דיאנה ואיריס ובמסגרתו אלת הצניעות ואלת הנישואין דנו בשאלה מי יהיה הבעל המושלם לנימפה העונה לשם זבתה (שם החיבה של אליזבת). באופן מפתיע למדי המחזה לא הועלה לבסוף, והסיבה הרישמית היתה מזג האוויר (תמיד אפשר להאשים את מזג האוויר), אבל יותר סביר להניח שאליזבת שהבינה במה הדברים אמורים הטילה ווטו על העלאתו.

רוברט דאדלי שהוציא על הביקור סכום עתק של בערך 80 מליון שקלים, נשאר עם מבנה הכניסה החדש של הטירה, והמון חביות בירה ויין ריקות, אבל בלי כלה… כעת היה לו ברור שאליזבת לעולם לא תתחתן איתו, ועל כן הוא החליט לעבור הלאה ולהתחתן עם הרוזנת מאסקס, מה שגרם לאליזבת להשתגע מקינאה. למרות זאת אליזבת ודאדלי תמיד חזרו לקשר הדוק אחד עם השניה, כמה ימים לפני מותו דאדלי שלח לאליזבת מכתב אחרון, והמלכה שמרה אותו בקופסה ליד מיטתה למשך 15 שנים.

אהבתם את הסיפור? למה שלא תשתפו אותו עם החברים שלכם? כפתורי השיתוף של פייסבוק וטוויטר נמצאים ממש מתחתיכם…

קראתם כבר את הסיפור על המצור על טירת קנילוורת? המצור הארוך ביותר בהיסטוריה של אנגליה? לחצו כאן

רוצים לקרוא את הבלוג מהתחלה? זה הפוסט הראשון

רוצים לבקר באתר באנגלית ולגלות עוד עשרות טירות וסיפורים? לחצו כאן

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*