החל מהשבוע הבא הבלוג יתחיל להתמקד בצפון ווילס, לשם הגיעה נסיעת הטירות השלישית שלנו. הפעם היעד שלנו היה האיזור של קנרבון והאי אנגלסי, האיזור שבו בנה המלך האנגלי אדוארד הראשון שורה של טירות במסגרת תוכנית שנקראה “טבעת הכוח” על מנת לבסס את הכיבוש של ווילס (סוף המאה ה-13). מה שאתם עומדים לגלות בפוסטים האלו הוא שבחלק מהמקרים אדוארד לא בנה רק טירות צבאיות, הוא גם הוסיף אליהן התנחלויות אנגליות מוקפות בחומות, והביא למקום מתיישבים. כמו שאתם יכולים לדמיין ממקרים דומים (חלקם אפילו בישראל) המקומיים לא אהבו את ההתנחלויות האלו ואכן התחוללה בווילס אינתיפאדה, שכללה מספר מרידות שהבולטת בהן (וגם האחרונה) התרחשה יותר מ- 100 שנים אחרי הכיבוש. במקרה של ווילס, האומה הזה הוטמעה בתוך בריטניה בעיקר בזכות העובדה ששושלת טיודור עלתה לשלטון. הנרי טיודור (הנרי השביעי) היה בעצם חצי וולשי, ואבותיו שהתגוררו בצפון ווילס השתתפו במרד של 1400. במהלך השלטון שלו הוולשים החלו להשתלב בתוך החברה האנגלית בצורה יותר טובה, והמתחים במקום נחלשו (אבל לא נעלמו לגמרי אפילו היום).

ובכן אני מניח שהאנגלים ראו שאפשר לכבוש “ולהטמיע” מדינה, ולכן הם יצאו למפעל התנחלויות נוסף שהתחיל עם העלייה של ג’יימס הראשון בשנת 1603, הפעם היעד של האנגלים היה אירלנד. גם כאן הרעיון היה דומה, שולחים מתיישבים אנגלים למרחב של צפון אירלנד על מנת לקבוע עובדות בשטח. במקרה הזה היתה להתנחלות הזו גם פן דתי. המתיישבים האנגלים היו פרוטסטנטים, בעוד שהאירים היו קתולים, וכל המעבר הזה מתרחש בשעה שמלחמות דת התחילו להשתולל באירופה.

אירלנד מעולם לא באמת נטמעה באנגליה, אלימות בין הפרוטסטנטים לקתולים מעולם לא נפסקה, ובשנת 1937 כשהחלק הדרומי של האי זכה לעצמאות והפך למדינה, החלק הצפוני של האי עדיין היה מקוטב בין החלקים הפרוטסטנטים שכבר חיו בו למעלה מ-350 שנים, ובין הקתולים המקוריים שגרו בו. את התוצאה של הקיטוב הזה הבריטים והאירים הרגישו על בשרם כששני הצדדים הקימו מחתרות אלימות, ומכוניות ומטעני חבלה התפוצצו בכל מקום (זוכרים את הסרט “בשם האב”?). בימים אלו ממש משודרת העונה השניה של קומדיה מעניינת שמתארת את החיים בצפון אירלנד העמוסה בחיילים בריטיים בשם Derry Girls  שמתארת את החיים של נערות בבית ספר קתולי. יש שם סצינות שנראות הזויות (בעיקר בקומדיה) כששורה של נערות בלונדיניות צריכות לעבור מחסומים בדרך לבית ספר…

אז איך הכל קשור לברקסיט? ובכן… כשהבריטים הצביעו בעד היציאה מאירופה ב- 2016, אף אחד לא ניסה לעסוק בכל הבעיות שיכולות להיווצר כתוצאה מפרידה מאירופה, הקמפיין של ה- Leave ניסה לצייר את ההיפרדות מאירופה כפעולה כירורגית קלה ופשוטה, אבל זה ממש לא כך.

למי שלא שוחה במונחים, רוב תומכי הברקסיט היום (כ-70 אחוז מאלו שהצביעו בעדו) מעוניינים בברקסיט קשה. זה אומר התנתקות גם מהשוק האירופאי והפסקת חופש התנועה שמאפשר לאירופאים לחיות בבריטניה ולבריטים לחיות באירופה (הלכה לי הפרישה בפורטוגל). הבעיה היא שזה יוצר מצב שבו החלק הדרומי של אירלנד נשאר בתוך האיחוד והחלק הצפוני יוצא ממנו מה שמחייב יצירה של גבול בין המדינות (כיום הגבול פתוח לחלוטין כחלק מהסכם השלום של יום שישי הטוב), וגבייה של מכסים בין סחורות מצד לצד, וכמובן שגם בדיקת דרכונים של מי שמבקשים לעבור מצד לצד. המצב הזה מחריד את שני הצדדים שניהלו את הסכסוך העקוב מדם באירלנד. הקתולים זועמים על הניסיון להפריד אותם מאחיהם בדרום, והפרוטסטנטים זועמים על כל אפשרות שהחיים בצפון אירלנד יהיו שונים באיזושהי צורה משאר הממלכה, ומאחר והממשלה של בריטניה תלויה כיום בקואליציה עם הפרוטסטנטים של צפון אירלנד, הם מחזיקים את הממשלה בביצים.

שליש מתומכי הברקסיט (ואני מניח שבלית ברירה גם תומכי ההישארות באירופה) מקווים שאם חייבים לעשות ברקסיט אז לעשות ברקסיט רך, כזה שיוציא את בריטניה מהאיחוד מבחינה משפטית (כלומר שבריטניה לא תשלח נציגים לפרלמנט האירופי) אבל שתישאר צמודה לשוק האירופי, וכפועל יוצא ככל הנראה גם תשאיר את חופש התנועה. בגלל שלא נמצא פיתרון עד היום לשאלת הגבול האירי, בכל פעם שראשת הממשלה הבריטית מנסה להעביר את ההסכם שלה הוא נופל בפרלמנט, ואם היא תסכים להתפשר וללכת על ברקסיט רך שיפתור את הבעיה האירית, 100 חברים מהמפלגה שלה ימרדו בה, וככל הנראה יפילו את הממשלה ויפצלו את המפלגה לשניים. כמו במקרים אחרים, מפלגת השלטון והמדינה כולה נסחבת אחרי הקולות הקיצוניים ביותר, אבל לפחות במקרה הזה החצי השני של מפלגת השלטון ושאר המפלגות בפרלמנט כן מגלות עמוד שידרה ולא מאפשרות להם לתת לבריטניה לצאת מהאיחוד ללא הסכם.

האנגלי הממוצע מעולם לא ביקר בצפון אירלנד, ולא יבקר גם בצפון אירלנד, לדעתי הוא אפילו לא מבין את המבטא שלהם (עבדתי פעם עם צפון אירית, ובכל פעם שכולם היו יוצאים לשתות אחרי העבודה, אף אחד לא היה מסוגל להבין מה היא אומרת). בשיחות שלי עם תומכי ברקסיט בצ’לטנהאם, בכלל לא איכפת להם מהגבול האירי, אבל זה לא משנה. תהליך התנחלות מתחילת המאה ה-17 ששינה את הדמוגרפיה של צפון אירלנד הוא הגורם הראשי לכך שתאריך הברקסיט המקורי עבר לפני יומיים ועדיין אף אחד לא יודע מה הולך לקרות…

עד שנעלה את הפוסט הבא אתם מוזמנים לקרוא חלק מהסיפורים שאולי החמצתם בבלוג, אתם גם כמובן מוזמנים לשתף אותו בפייסבוק (פשוט תלחצו על כפתור ה- F מתחת לפוסט, וזאת תהיה עזרה אדירה).

לקנות דוכסית במכירה פומבית

בימי הביניים אפילו ההורוסקופ שלך יכול היה לגרום לעונש מוות…

כשכל התיירים נוסעים לוורונה לפגוש את רומיאו ויוליה, אנחנו מציעים לכם לנסוע למקום האמיתי שבו הכל קרה…

מי רוצה לבקר בכפר של הארי פוטר?

הסיפור המוזר על בקבוקון הדם של ישו והברווז….

מעוניינים להתחיל לקרוא את הבלוג מהתחלה? הפוסט הראשון נמצא כאן

מעוניינים לקרוא על כל הטירות שביקרנו בהן? כולן נמצאות באתר האנגלי שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*