מעולם לא עבדתי על משהו כל כך הרבה כמו על הבלוג הזה. האמת היא שזה לא כל כך מדויק. הבלוג הזה נוצר במקביל לסוף העבודה של אישתי ושלי על בלוג באנגלית שנקרא chasing-castles ובו אנחנו מציגים את הביקורים שלנו בטירות ובתי אחוזה בכל רחבי האי הבריטי, לצד עשרות סיפורים שליקטנו על האנשים שחיו באותם טירות ועל מאורעות מיוחדים שהתרחשו בהם. בין הסיפורים האלו תוכלו למשל לגלות איך רומן בין אשת ברון לבין ראש הממשלה העתידי של אנגליה גרם לצ’רלס דיקנס לקרוא לנבל הראשי שלו בספר אוליבר טוויסט על שם אותו ברון, או איך אציל במאה ה- 17 החל ברומן סוער עם אחותה הצעירה של אישתו ונילכד בארון בחדר השינה שלה במשך שלושה ימים…

כשסיימנו לערוך את החומרים על הבלוג באנגלית, הרגשתי שמשהו חסר לי. נהניתי מאוד לכתוב על הביקורים בטירות ולגלות את הסיפורים שמאחוריהן, אבל הבלוג באנגלית לא תיאר בשום צורה את החוויה הבאמת שונה  של משפחה ישראלית, שפתאום קמה בבוקר והחליטה שהיא רוצה לבקר בכל טירה ואחוזה משמעותית באי הבריטי. ההחלטה הזו, והביצוע שלה הם סיפור אחר לגמרי, ומאחר ואנחנו ישראלים, הגבנו להרבה מהמקומות שבהם ביקרנו קצת אחרת ממה שמשפחה אנגלית אולי היתה מגיבה. זה גרם לי להבין שאני צריך להתחיל לכתוב עוד בלוג. כזה שייתאר לא רק את הטירות והאחוזות אלא גם מה שהתרחש ביניהן. המקומות המוזרים שמצאנו את עצמנו מבקרים, האנשים שפגשנו, והשינויים שחלו בנו.

מהרגע שהפרויקט שלנו התחיל ערכנו כבר תשעה מסעות ארוכים, ועוד שלושים מסעות קצרים (של יום או יומיים) ברחבי אנגליה ווילס (סקוטלנד וצפון אירלנד ממתינות לתורן גם כן). בצפון הגענו לחבל הארץ הקרוי נורת’המברלנד ממש על הגבול הסקוטי, ולטירות מדהימות שאת אחת מהן אתם בטח מכירים בשם הוגוורטס. בדרום חקרנו את האי וויט, ואת קורנוול, במערב היינו בווילס ובאי אנגלסי, ובמזרח הגענו לקנט.

אשתי ואני חיים באי הבריטי כבר יותר משמונה שנים, אבל במשך שנים ארוכות חיינו בלונדון, וכמו רבים מהתיירים הישראלים שמגיעים לבריטניה, לא ממש זזנו ממנה. בשנתיים האחרונות כשסוף סוף נפלטנו מהכרך הסואן הזה, גילינו את בריטניה האחרת, הכפרית, הפרועה (לפעמים אפילו הקצת מפחידה).

י

המסע הזה לא היה רק מסע פיזי. ביום שביקרנו בטירה הראשונה שלנו (שתופיע בפוסט הבא) עוד לא הכרתי לעומק את ההיסטוריה האנגלית. אמנם למדתי בבית ספר חמש יחידות היסטוריה, אבל הן לא כללו שום פרק שקשור לממלכה הזו (אולי חוץ מאשר תקופת המנדט), ולכן חוץ מזה שהיה פה פעם מלך בשם הנרי השמיני שהיו לו שש נשים, ועוד כמה שמות של מלכים לא ידעתי יותר מדי. היה לי ברור שכדי להבין את הטירות ואת בתי האחוזה אני אצטרך להכיר לא רק את ההיסטוריה של המלכים, המלחמות והפוליטיקה של האי, אלא גם את ההיסטוריה של השינויים החברתיים שלו. ממתי טירות הפכו ממבצרים לבתי אחוזה? מתי גנים פורמליים פינו את מקומם לאדריכלות נוף? ממתי חיים ומגורים בחלל משותף שכללו גם את אדון הטירה וגם את אחרון המשרתים, נוצרה התרבות של אדונים ומשרתים, שבהם המשרתים הם רואים אך אינם נראים?

וכך עשרים ומשהו שנים אחרי בחינות הבגרות שלי, התיישבתי שוב עם ערימה של ספרים וביליתי חודשים ארוכים במיפוי של ההיסטוריה הפוליטית והחברתית של אנגליה, החל מהפלישה הנורמנית של שנת 1066 שהייתה הנקודה שבה החלו לבנות באנגליה טירות, ועד לתחילת המאה ה- 20. במהלך הזמן הזה אשתי יצאה למסע משלה לשפר לא רק את טכניקת הצילום שלה, אלא גם את התוצר הסופי (ואתם יכולים לראות הרבה מזה באתר הרישמי שלנו).

התחלנו את המסע הזה לפני בערך 15 חודשים, ואני חושב שהצלחנו לעבור דרך מאוד משמעותית. ביקרנו במספר רב של טירות ובתי אחוזה, בזמן יחסית קצר. זה איפשר לנו לעשות משהו שלא ראיתי אף אחד שעושה עד עתה – להשוות ביניהן ואפילו  לקבוע אילו טירות היו מעניינות יותר לביקור.

מאחר ואת הבלוג הזה יקראו בעיקר ישראלים, אני אנסה להוסיף עוד מידע על מה שגילינו סביב לטירות, כדי שאם מישהו מהקוראים יחליט לצאת מגבולות לונדון לטיול באי הבריטי, אולי אני אתן לו רעיונות.

בבלוג הזה אני גם אשבץ כמה מסיפורי הטירות שלי בעברית, אז גם אם אתם לא מתכננים טיול בבריטניה בקרוב, אולי תיהנו מהסיפורים שגיליתי. כך שאתם יכולים פשוט לקרוא את הבלוג לפי הסדר של הפוסטים, או שאם רק מעניין אתכם לקרוא סיפורים היסטוריים, או רק מעניין אתכם לקרוא על טירות תוכלו לקפוץ יש אליהם בתפריט הראשי.

קריאה מהנה!

אהבתם את מה שקראתם? למה שגם החברים שלכם לא יהנו? כפתור השיתוף בפייסבוק, נמצא ממש פה למטה…

רוצים להמשיך לקרוא? לחצו לפוסט הבא

מחפשים עוד סיפורים היסטוריים בבלוג שלי? הנה כמה שכדאי לכם לקרוא:

ליידי דיאנה הראשונה: הנסיכה מווילס לא היתה דיאנה ספנס הראשונה שמצאה את עצמה בנישואים ללא אהבה…

הברונית, ראש הממשלה הצייר ואוליבר טוויסט: משולש רומנטי שהסתבך, הגיע לעיתונות הארצית, ובסוף הוליד את אחת מהדמויות הכי פורסמות בספר של צ’רלד דיקנס

ג’ורג’ וורנון מחפש מזכירה, אבל שתהיה בת 13: מה קורה “שג’נטלמן” בן 58 שחי בנפרד מאישתו משתעמם ומחפש ריגושים?

לפתוח מרפאת פוריות במאה ה- 17: מה עושה רוזן כשהמלך מגרש אותו מחצר המלכות? מתחזה לרופא פוריות כדי “לרפא” נשים צעירות כמובן.

כשאדולף היטלר רוצה את הבית שלך: מחברת שהתגלתה בבונקר של היטלר חשפה את התוכניות של הנאצים לבריטניה אחרי הכיבוש כולל את המקום שאותו תכנן לקחת היטלר לעצמו…

הקללה של האישה הכי יפה באירלנד: שתי אחיות עניות מאירלנד הצליחו לעשות את הבלתי אפשרי ולהפוך לסלביטאיות בקנה מידה ארצי, אז איך זה נגמר כל כך מהר וכל כך רע?

רוצים לבקר באתר באנגלית ולגלות עוד עשרות טירות וסיפורים? לחצו כאן

 

3 comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*