בשנת 1679 משפחת ברקלי השיגה (לדעת לורד ברקלי לפחות) שידוך מצוין לביתו הבכורה כשהוא חיתן אותה עם פורד גריי. פורד היה היורש של משפחה עשירה מצפון אנגליה שהתגוררה בטירת צ’ילינגהאם (שהיא כנראה הטירה הרדופה ביותר באנגליה) והיה החבר הכי טוב של הדוכס ממונמאות’ (שהיה בעצם הבן הממזר של המלך צ’רלס השני ואחד המועמדים לרשת אותו מצד הרוב הפרוטסטנטי), בקיצור הוא היה בחור מאוד מקושר, למרבה הצער הוא היה גם טיפוס די נכלולי…

בהתחלה הזיווג נראה מוצלח ובתוך שנה לבני הזוג הייתה כבר בת, אבל אז דברים התחילו להסתבך כשפורד הנכלולי החל לפתח קשר עם לא אחרת מאשר הנרייטה ברקלי, אחותה הצעירה בת ה- 17 של מרי. בני הזוג ניהלו רומן לוהט, והסתבכו לא פעם כשניסו להסתיר אותו. באחד המפגשים הלוהטים שלהם מישהו ניסה להיכנס לחדר של הנרייטה, ופורד זינק אל הארון להתחבא, הוא נאלץ להמשיך ולהתחבא בו ללא מים מזון (או שירותים) במשך יומיים!

הנרייטה ברקלי הצעירה

עם הזמן, החלה מרי לחשוד בבעלה ובאחותה. היא שלחה את אחותה הצעירה לחטט בחפציה של הנרייטה, והאחות גילתה מסמך מרשיע, מכתב של הנרייטה אל פורד שבו היא מתכננת איתו את המפגש הרומנטי הבא שלהם. הדרך “החכמה” של אותה תקופה הייתה לשמור את הכביסה המלוכלכת בתוך הבית, אבל מרי ברקלי התפוצצה והרומן של פורד והנרייטה נחשף לכל.

הסקנדל היה גדול, אבל אז הוא אפילו עלה שלב כשלורד ברקלי הזועם החליט לקחת את פורד גריי לבית המשפט. הוא תבע את פורד בסכום עצום בתואנת גניבה. נשים באנגליה נחשבו לרכוש של אביהם או של בעליהם. הנרייטה בת ה-17 לא הייתה נשואה ולכן היא הייתה הרכוש של לורד ברקלי, ובעקבות הרומן עם פורד היה ברור שהיא לא תוכל להינשא כראוי, ולכן הרכוש של לורד ברקלי נפגע.

כשהמשפט החל היה די ברור מה אמור להיות סופו. הנרייטה העידה בבית המשפט שהיא החלה ברומן מרצונה החופשי, אבל זה כמובן שלא שינה שום דבר, כי המשפט לא נועד כדי לברר את ההסכמה שלה. אבל ביום האחרון למשפט קרה משהו שהימם את בית המשפט ואת אנגליה כולה…הנרייטה קמה שוב לדבר, אבל הפעם היא טענה שלורד ברקלי לא יכול לתבוע את פורד על גניבת הרכוש שלו, מאחר והיא, הנרייטה, לא הרכוש של אביה אלא של בעלה כיון שהיא כבר נשואה…

כמו שאתם יכולים לשער המהומה שפרצה בבית המשפט הייתה עצומה. השופט שאל את הנרייטה האם היא יכולה להציג בפניו את בעלה, והנרייטה הצביעה על גבר שישב על אחד הספסלים בבית המשפט. הגבר נעמד, הציג את עצמו כג’נטלמן בשם מר טרנר, והודה שהוא נשוי להנרייטה תוך שהוא מציג את רישום הנישואים שלהם.

לשופט לא הייתה כל ברירה אלא להכריז שהמשפט מבוטל, ואולם הנרייטה, פורד ומר טרנר נשלחו מיד למאסר של כמה ימים, לא בתור עונש אלא כדי להגן עליהם מלורד ברקלי ואנשיו שהמתינו להם מחוץ לאולם בית המשפט עם חרבות שלופות. לאחר מספר ימים כשברקלי ואנשיו חזרו לטירה, השלושה השתחררו והמשיכו בחייהם, אבל לא לאורך זמן רב, כיון שבשנים האלו כל אנגליה תססה ורעדה בחשש למה שיתרחש שצ’רלס השני ימות ללא בן חוקי. היורש הבא בתור היה אמור להיות אחיו ג’יימס שהיה קתולי, ולאנגלים היו זכרונות מאוד רעים מהמלכה הקתולית האחרונה שלהם (בלאדי מרי). פורד גריי, יחד עם עוד כמה אצילים החליטו להקדים תרופה למכה והם תכננו להתנקש גם במלך וגם באחיו, במטרה שהיורש הבא יהיה ככל הנראה הדוכס ממונמאות’. הקשר הזה נחשף ופורד והאחרים היו אמורים להיאסר ולקבל גזר דין מוות. למזלו של פורד הוא נלכד בטירה שלו בצפון אנגליה, ובמהלך המסע המאוד ארוך בחזרה אל לונדון הוא הצליח להערים על השומרים שלו ולברוח ליבשת… כמה ימים מאוחר יותר גם הנרייטה ומר טרנר הצטרפו אליו…

אנחנו עוד נשמע על פורד בהמשך הבלוג, הוא יסתבך בעוד קשר אבל איכשהו יצליח להיות ממונה לתפקיד ראש הממשלה, ומה עם מרי ברקלי, אישתו הנבגדת? היא נשארה להתגורר בטירת צ’ילינגהאם, זעופה ונוקמת, וכיום היא נחשבת לאחת מהרוחות שרודפות את הטירה הצפונית ומכונה “האישה באפור”.

 

הגענו לסוף הסיפורים על משפחת ברקלי וטירת ברקלי. אני מקווה שנהניתם מהסיפורים (בעיקר מהסיפור על לורד ברקלי שסיים סכסוך שכנים של 52 שנים בשדה הקרב במה שמכונה המלחמה הפרטית האחרונה באנגליה), ואם אתם נמצאים באיזור של בריסטול או גלוסטר, אני ממש ממליץ לעשות מאמץ ולבקר בטירה המדהימה הזו.

בבלוג הבא אנחנו עומדים לבקר בבית אחוזה שנקרא צ’רלקוט, שנטען לגביו שיש לו קשר מיוחד עם וויליאם שייקספיר הצעיר…

עד שנעלה את הפוסט הבא אתם מוזמנים לקרוא חלק מהסיפורים שאולי החמצתם בבלוג, אתם גם כמובן מוזמנים לשתף אותו בפייסבוק (פשוט תלחצו על כפתור ה- F מתחת לפוסט, וזאת תהיה עזרה אדירה).

דיאנה ספנסר, האישה (שכמעט) התחתנה עם יורש העצר

מרי אן הקטנה צריכה להתחתן עם דוד שלה.

לקנות דוכסית במכירה פומבית

בימי הביניים אפילו ההורוסקופ שלך יכול היה לגרום לעונש מוות…

כשכל התיירים נוסעים לוורונה לפגוש את רומיאו ויוליה, אנחנו מציעים לכם לנסוע למקום האמיתי שבו הכל קרה…

מי רוצה לבקר בכפר של הארי פוטר?

הסיפור המוזר על בקבוקון הדם של ישו והברווז….

מעוניינים להתחיל לקרוא את הבלוג מהתחלה? הפוסט הראשון נמצא כאן

מעוניינים לקרוא על כל הטירות שביקרנו בהן? כולן נמצאות באתר האנגלי שלנו

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*