רבים טוענים שזו הטירה הימי ביניימית המושלמת, היא אחת מהטירות המצולמות ביותר באנגליה, מה שכמובן גרם לחבורת מונטי פייטון לשלב אותה כאחת הטירות במסע של המלך ארתור בחפשו את הגביע הקדוש…  טירת בודיאם היא באמת טירה יפהפיה, אבל הקטע הוא שסביר להניח שזה הכל רמאות…

טוב, קצת הגזמתי, טירת בודיאם היא בהחלט מבנה מימי הביניים, הטירה הוקמה בסוף המאה ה-14 על ידי אביר בשם סר אדוארד דלינגריג, אבל כשהוא בנה אותה הוא ממש לא חשב על לבנות מבנה מבוצר לצרכי הגנה, למעשה הטירה מלאה ברמזים לכך שהאביר בנה לעצמו ארמון מפונפן שאמור להיות טירה בכאילו…

בתקופת ימי הביניים היית צריך לקבל אישור מיוחד מהמלך על מנת לבנות מבנה מבוצר (קודם כל כי זה היה סמל סטטוס, ושנית כי מבנה מבוצר היה יכול להפוך לקן צרעות עבור אותו מלך), סר אדוארד מצא תירוץ מצויין לקבל כזה אישור מהמלך ריצ’רד השני כיוון שבאותה תקופה אנגליה וצרפת היו עסוקות במרץ במלחמה קצרה המוכרת בשם מלחמת מאה השנים (שארכה כמובן 116 שנים). באותה תקופה ידם של הצרפתים היתה על העליונה, והם אפילו ארגנו צי פלישה לאנגליה, ומן הסתם היו אמורים לנחות בחופי קנט. סר אדוארד קיבל אישור לבצר לעצמו את הבית ומיד רימה את המלך פעמיים. קודם כל הוא לא ביצר את הבית הקיים שלו אלא בנה טירה חדשה לגמרי, וזה כנראה הסוד לכך שבודיאם נראית הטירה המושלמת ביותר שיש, כיון שהיא נבנתה כמקשה אחת בשונה מכל הטירות האחרות באנגליה שנבנו לאורך שנים ובמספר סגנונות שונים. בפעם השנייה סר אדוארד רימה את המלך ריצ’רד בכך שלמרות שהיא לכאורה נראית טירה מושלמת לצרכי הגנה היא ממש לא היתה כזאת.

רוצים כמה דוגמאות? אין בעיה… נתחיל עם החומות האימתניות, נכון שהן נראות עצומות? ובכן יש פה טריק קטן… זה לא שהחומות כל כך גבוהות כמו שהחלונות התחתונים בטירה הרבה יותר צרים וקטנים מהרגיל, זה יוצר סוג של תעתוע לעין, אבל זה בהחלט לא יתעתע קטפולטה… אגב בטירות בפארקים של דיסני משתמשים בדיוק באותו טריק… ואני לא חושב שצריכים להיות יותר מדי קווי דמיון בין גני שעשועים לטירות מימי הביניים, נכון?  בואו נמשיך, רואים את תעלת המגן? כל אויב שהיה מתקרב לטירה היה יכול לנקז את המים שלה ממש בקלות בגלל מבנה הקרקע… ולקינוח הנה עוד טענה מעניינת… כשאתם נכנסים לטירה אתם יכולים לראות ממש מול שער הכניסה שני חרכי ירי עם מבנה שונה מחרכי הירי האחרים, הסיבה לכך היא שאלו חרכי ירי שהיו מיועדים לרובי מוסקט, אלו היו הרובים הראשונים שנוצרו. אתם בטח חושבים לעצמכם שזה שיש את חרכי הירי האלו זה מוכיח בדיוק ההפך, והטירה התהדרה בארסנל נשקים מהרמה הגבוהה ביותר, ובכן, לא בדיוק… יש אמנם לטירה שני חרכי ירי לרובי מוסקט, אבל משום מה הם פונים בדיוק אחד למול השני, מה שאומר שבעת התקפה החייל היחיד שימות מהנשק הקטלני הזה יהיה החייל בצד השני של השער… סר אדוארד כנראה בנה את חרכי הירי והציב בהם רובי מוסקט רק כדי להשוויץ שהוא מספיק עשיר להחזיק לא באחד, אלא בשני רובים!

למרבה המזל של סר אדוארד, שום אויב לא ניסה לכבוש את טירת בודיאם. הפעם היחידה שבה הטירה “כמעט” ראתה אקשן בתקופת ימי מלחמות השושנים. טירת בודיאם החוחזקה על ידי אביר בשם סר תומס לקנור. הוא תמך בבית לנקסטר, וכשהמלך ריצ’רד השלישי מבית יורק עלה לשלטון, הוא החליט להעניש אותו ולקחת ממנו את הטירה. הוא הטיל את המשימה “לכבוש את בודיאם” על האיש הבכיר של בית יורק באיזור, בפועל מה שהתרחש היה שאותו בכיר פשוט קיבל את הטירה לידיו בלי שום קרב, ורק במקרה זה היה קרוב משפחה של תוס לקנור… בתקופת מלחמות השושנים זו הייתה שיטה קבועה, לחלק את התמיכה במשפחה כך שמה שלא יקרה בקרבות שבין לנקסטר ויורק, הנכסים של המשפחה יישארו בידי המשפחה… משפחת לקנור היתה המשפחה האחרונה שהתגוררה בטירה.

במהלך המאה ה- 16 טירת בודיאם כבר היתה ריקה, וכמו כל מבנה שלא גרים בו היא החלה להתפורר, כשהתחילה מלחמת האזרחים באמצע המאה ה- 17 היא כבר לא היתה בשימוש, ולמרות זאת הפרלמנט החליט להרוס גם אותה (כמו את טירת קורף) רק שבמקרה הזה חיילי הפרלמנט לא מילאו את הפקודות מכל הלב, וכל מה שהם עשו היה להרוס את חדרים בתוך הטירה ואת הברביקן שלה (שזה המבנה המבוצר החיצוני של הטירה, החומות והמגדלים החיצוניים נותרו ללא פגע (כאן כמובן עולה הבעיה הקלאסית, שכשאתם מסתכלים על טירת בודיאם בלי לחקור עליה קודם אתם רואים אותה כמבנה מבוצר ולא כארמון, שזה מה שהיא הייתה בעצם ברמה של אותה תקופה).

המזל הגדול של טירת בודיאם הגיע  עם התפתחות מסילת הברזל באנגליה. המסילה יצרה את מה שאנחנו מכירים היום במונח תיירות פנים, וטירות הרוסות ורומנטיות היו האטרקציות הגדולות ביותר. בודיאם שלא היתה רחוקה מדי מלונדון הפכה להיות סופר פופולרית, וזה גרם לה להימכר לסידרה של רוכשים שקנו אותה על מנת להציל אותה מהרס מוחלט. אחד מאותם רוכשים היה מליונר אקצנטרי בשם ג’ק פולר (שכונה Mad Jack), שעשה את הונו ממטעי סוכר מתודלקים בעבדות. ג’ק “המשוגע” התמכר במשך שנים לבניית מבנים חסרי שימוש סביב הכפר שבו חי בברייטלינג (למבנה מסוג זה קוראים באנגלית פוליז – folly). אחד המבנים הזה דווקא מצא שימוש, זוהי פירמידה בגובה שמונה מטרים שמשמשת גם כקבר של אותו ג’ק פולר. הוא דרש להיקבר כשהוא לבוש בבגדים מהודרים וכובע צילינדר, ישוב לשולחן שעליו בקבוק יין טוב ועוף צלוי, אני רק יכול לנחש שאם הפירמידה מעולם לא נפתחה יש סיכוי שתמצאו בה בקבוק יין משובח בן 185 שנים.

אז כמו טירת קורף, גם טירת בודיאם לא ראויה יותר למגורים, אבל נותר הרבה יותר ממנה. ושתי הטירות מנוהלות על ידי הנשיונל טראסט (למעשה אלו שתי הטירות הלא מיושבות היחידות של הנשיונל טראסט שבהם ביקרנו עד כה) אבל כאן מסתיים הדמיון בין השתיים. הביקור בטירת בודיאם הרבה יותר מהנה מבטירת קורף. כשביקרנו במקום, מתנדבים של הנשיונל טראסט היו מחופשים לאנשים מתקופת ימי הביניים והציגו לילדים כיצד בעלי מקצוע נהגו לעבוד באותן שנים. בטירת בודיאם יש גם מוזיאון קטן שמספר את ההיסטוריה של הטירה ומציג גם ממצאים ארכיאולוגיים שהתגלו באיזור, ונוסף על כך יש בה בונקר מודרני שנבנה כהכנה לעוד פלישה שלמזלנו לא התרחשה…במלחמת העולם השנייה.

למרות כל זה, הביקור בטירה לא לוקח יותר מאשר שעה, ולכן אם אתם מתכננים לבקר בה כדאי להכין לעצמכם תוכניות המשך. לנו זה היה מושלם כיון שביום הראשון של נסיעת הטירות הזו לא הצלחנו לראות את טירת היבר כמו שתכננו, וכך המשכנו ישירות לטירת סקוטני שנמצאת במרחק נסיעה קצר מבודיאם, ואת טירת היבר דחינו ליום האחרון בחופשה. אם אתם משלבים את טירות סקוטני ובודיאם ביחד זה בהחלט יכול לכסות לכם יום טיול שלם מחוץ ללונדון.

נהנים מהבלוג? למה שלא לתת משהו חזרה? כשאתם לוחצים על כפתור הפייסבוק בתחתית העמוד, החברים שלכם גם יוכלו ליהנות מהבלוג שלנו…

מחפשים עוד סיפורים היסטוריים בבלוג? הנה כמה שכדאי לכם לקרוא:

כשאדולף היטלר רוצה את הבית שלך: מחברת שהתגלתה בבונקר של היטלר חשפה את התוכניות של הנאצים לבריטניה אחרי הכיבוש כולל את המקום שאותו תכנן לקחת היטלר לעצמו…

ליידי דיאנה הראשונה: הנסיכה מווילס לא היתה דיאנה ספנס הראשונה שמצאה את עצמה בנישואים ללא אהבה…

הברונית, ראש הממשלה הצייר ואוליבר טוויסט: משולש רומנטי שהסתבך, הגיע לעיתונות הארצית, ובסוף הוליד את אחת מהדמויות הכי פורסמות בספר של צ’רלס דיקנס

ג’ורג’ וורנון מחפש מזכירה, אבל שתהיה בת 13: מה קורה “שג’נטלמן” בן 58 שחי בנפרד מאישתו משתעמם ומחפש ריגושים?

הכפפות של האיש הכי עשיר באנגליה – ג’יימס מוריסון מצא דרכים מאוד מקוריות להפוך להיות האיש הכי עשיר במדינה.

לפתוח מרפאת פוריות במאה ה- 17: מה עושה רוזן כשהמלך מגרש אותו מחצר המלכות? מתחזה לרופא פוריות כדי “לרפא” נשים צעירות כמובן.

הקללה של האישה הכי יפה באירלנד: שתי אחיות עניות מאירלנד הצליחו לעשות את הבלתי אפשרי ולהפוך לסלביטאיות בקנה מידה ארצי, אז איך זה נגמר כל כך מהר וכל כך רע?

רוצים לקרוא את הבלוג מהתחלה? זה הפוסט הראשון

רוצים לבקר באתר באנגלית ולגלות עוד עשרות טירות וסיפורים? לחצו כאן

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*